MIKÄ ON MAAILMAN VANHIN PELI?

N o tietysti se on PIPPELI.

2

399

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole. Peliteoreettisesti mm "Vangin dilemma" ja "Top Chicken vs. Swan Dive" ovat pelejä ja jo muinaiset kasvit ovat "pelanneet" näitä kilpaillessaan maailmankaikkeudessa. Suvullisesti lisääntyminen on tullut vasta myöhemmin, joten kyllä nämä ns. pelit ovat paljon vanhempia voitaisiin sanoa jopa iänkaikkisia, koska ainahan niiden ideat on ollut olemassa ennen kuin kasvit ovat päässeet niiden juurillekkan.

      • Anonyymi

        Tuon toisen nimen taisin muistaa väärin, mutta mikä joku höyhen juttu se oli. Hanhi, doves and foxes, snakes&ladders... Olisiko ollut Doves and petolinnut nuo ei eagles eikä korpit vaan pienempi kuin eagle, noh,... haukka!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      598
      1475
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      817
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      472
      698
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      8
      590
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      37
      551
    6. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      41
      547
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      29
      518
    8. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      490
    9. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      29
      458
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      152
      448
    Aihe