Nurmikko kuntoon

Anonyymi

Nyt on viimeistään aika laittaa kesämökin nurmikko kuntoon. Sammalsyöppö ja kevät lannoite on varmaan jo pihaan levitettykin ja ensimmäinen leikkuu on tehtynä. Jatkossa pihanurmi pitääkin leikata kahdesti viikossa heinäkuuhun asti. Sen jälkeen voi leikkuuväliä pidentää jopa viikkoon.

Jos mökkipiha ei ole vielä rantaan asti nurmetettu, on korkea aika laittaa homma kuntoon. Maansiirtofirman voi tilata tasaamaan piha ja tuomaan ehkä täytemaata. Samaten mullan levityksen voi teetättää ulkopuolisella. Nurmikonsiementen kylväminen toki onnistuu itseltäkin.

Siisti pihanurmi on mökin omistajan ylpeys ja se kertoo että omistaja on vastuuntuntoinen ihminen. Luonnontilaiset alueet eivät kunnollisten ihmisten mökkipihoille kuulu.

7

209

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene hoitoon, kymmenes sama juttu viikon sisään.

    • Anonyymi

      Et kai ole talven aikana livennyt nurmikonleikkuusta? Lumi pitää sulattaa suolalla, jotta nurmikon voi leikata 2 kertaa viikossa. Vuoden ympäri.

    • Anonyymi

      Lannoita nurmikko = leikkaat sen 2 x viikossa.
      Et lannoita = leikkaat sen joka toinen viikko.

      Vaimon vaatimuksesta nurmikko lannoitettiin kolme vuotta sitten. Ei enää ikinä 🦗🦗

      • Anonyymi

        Hyvin lannoitettu ja säännöllisesti leikattu nurmikenttä mökin pihassa viestii että omistaja huolehtii kesäpaikastaan ja on kunnollinen ihminen.


    • Anonyymi

      Miksi laittaa nurmikkoa?

      Oletko älyllisesti vajaa????

      • Anonyymi

        Iso nurmikenttä kesämökin pihassa viestii mökin omistajan kunnollisuudesta. Jokainen vastuuntuntoinen mökinomistaja nurmettaa mökkipihansa ja hoitaa nurmikkoa säännöllisesti. Se on kunnia-asia.


    • Anonyymi

      Ettei siellä aloittajan pääkopan sisällä kasvaisi sammalta? Kannattaa kokeilla samalsyöppöä tai ilmauskenkiä sen poistoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      174
      1782
    2. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      100
      1030
    3. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      81
      996
    4. Ne katseet, ei niitä

      Voi unohtaa. Se, miten molemmat katsoi
      Ikävä
      63
      994
    5. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      113
      879
    6. Miten jotkut kehtaa aikuisiällä kiusata

      Ihmisiä? Eikö se ole aika noloa?
      Ikävä
      140
      819
    7. Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla

      Rydmanin lista lääkkeistä joista poistetaan Kela-korvaus julkisen potilailla (yksityisen asiakkaille Kela-korvaus jätetä
      Maailman menoa
      420
      677
    8. Mä olin ihan peloissani sun lähellä

      Huomasitko? En uskaltanut edes katsoa sua. Näin sivu silmällä sun vinon hymyn. Oliko hyvä vai paha juttu kun tulit lähel
      Ikävä
      22
      644
    9. On ikävä sinua ihana

      En jaksa syvempiä tuntoja enää kirjoittaa. Kaipaan sinun läsnäoloa ja läheisyyttä nainen. Hyvää yötä.
      Ikävä
      28
      603
    10. Mitä jos näkisimme

      Vyöryisikö samat tunteet uudelleen?
      Ikävä
      52
      594
    Aihe