Nokia osti omia osakkeitaan markkinoilta vuosien 2003–2008 aikana yhteensä 18 683 365 593 eurolla, hassaten näin yhtiön kassavaroja lähes 19 miljardia euroa! Rahalla saatiin 1 173 336 200 osaketta, joten osakkeiden keskihinnaksi tulee 15,92 euroa. Kun tuohon lisätään vuoden 2008 jälkeen Nokian ostamat omat osakkeet ja nyt menossa oleva omien osakkeitten osto-ohjelma joka on noin 300 miljoonaa euroa, on summa pöyristyttävän iso, viimeisen parinkymmenen vuoden aikana lähes 20 miljardia euroa hassattu yhtiön omien osakkeitten ostoon!
Näitä lukuja tavatessa tekee jo aika pahaa. Tuolla rahalla nimittäin saisi kolme nyky-Nokiaa ja vielä jäisi rahaa rutkasti ylikin. Sillä rahamäärällä jonka Nokia on hassannut omien osakkeittensa ostoon viimeisen 20 vuoden aikana, sillä saisi myös kolme Eurajoelle juuri valmistunutta Olkiluoto 3 -ydinvoimalaa ja sillä pystyisi ostamaan tuplamäärän niitä F35 -hävittäjiä joitten kaupasta Suomen valtio taannoin sopi yhdysvaltalaisen Lockheed Martin -yhtiön kanssa!
Minkä verran Nokia maksoi (antoi omia osakkeitaan) bonuksina yhtiön johtoportaaseen kuuluneille henkilöille vuosien 2000 - 2020 aikana?
Paljonko Olli-Pekka Kallasvuo sai Nokialta bonuksia? Entä Stephen Elop? Mikä oli Rajeev Surin bonusten määrä? Minkä verran Nokian hallituksen puheenjohtaja vuosina 2012–2020 toiminut Risto Siilasmaa sai Nokian osakkeita bonuksina? Minkä takia Nokia-yhtiö maksoi Kallasvuon, Elopin, Surin ja Siilasmaan kaltaisille persereijille joitakin bonuksia? Mitä hyvää nuo ukkelit: Kallasvuo, Elop, Suri ja Siilasmaa saivat Nokialle aikaan?
Mihin joutui ne 1 173 336 200 Nokian omaa osaketta jotka Nokia osti markkinoilta vuosien 2003–2008 aikana yhteensä 18 683 365 593 eurolla?
Jaettiinko ne lähes 19 miljardilla vuosien 2003–2008 aikana ostetut Nokian omat osakkeet yhtiön johtoon ja/tai yhtiön ympärillä pyörineitten oligarkkien kesken "hyvä veli" -perinteen mukaisesti?
Nokia suorittama omien osakkeitten osto lähes 20 miljardilla eurolla viimeisen 20 vuoden aikana on ollut kaikessa karmeudessaan Suomen teollisuushistorian suurin virhearvio, eikä se 20 miljardin euron hassaaminen omien osakkeitten ostoon ole ollut missään tapauksessa yhtiön eikö sen omistajienkaan etu. Erityisen karmeaa se 20 miljardin euron hassaaminen yhtiön kassasta on ollut kun saman asian, markkinoilla olevien yhtiön osakkeitten määrän vähentämisen, ois voinut suorittaa lähes nollakuluin käänteisen splittauksen avulla.
Ai niin mutta siinä käänteisessä splittauksessa ei ne yhtiön oligarkit oiskaan voineet siitä hyötyä.
Koittakaapas laskeskella minkä verran yhtä osaketta kohti tulisi osinkoja jos se omien osakkeitten ostoon viimeisen 20 vuoden aikana hassattu 20 miljardia ois vielä Nokian kassassa ja jos se sieltä osinkoina yhtiön omistajille jaettaisiin.
Suomen teollisuushistorian suurin virhearvio, Nokian omien osakkeitten osto
2
139
Vastaukset
- Anonyymi
Näin on, Nokia osti omia osakkeitaan markkinoilta vuosien 2003–2008 aikana yhteensä 18 683 365 593 eurolla, hassaten näin yhtiön kassavaroja lähes 19 miljardia euroa! Rahalla saatiin 1 173 336 200 osaketta, joten osakkeiden keskihinnaksi tulee 15,92 euroa joka on yli 10 euroa enemmän mitä Nokia -osakkeen pörssikurssi on tällä hetkellä.
Kyllä tuo Nokian suorittama omien osakkeitten osto viimeisen parinkymmenen vuoden aikana on ollut sekä yhtiön että sen omistajien kannalta aivan hullua hommaa, mielenvikaista touhua. Ja sitten vielä maksettu erilaisia bonuksia tuona aikana yhtiön johtajistoon kuuluneille oligarkeille! - Anonyymi
Ei kannata miettiä asioita mistä ei mitään ymmärrä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofian ökyilyt on loppu
Miksiköhän Sofian instassa on ollut viime aikoina niin kovin hiljaista? Liittyykö syy kenties piriparin eroon? Sofia joutui muuttamaan ex-hoitonsa sis2454378Syystäkin ollut kirjoittamatta
Mutta minun silmissäni olet kulutettu, käytetty, pilattu ja raiskattu jätteeksi. Kyllä moni sinua mielellään hässisi, mutta ei sinusta ihmistä rinnall3031983Nato-ovi pysyy kiinni Suomelta.
Usa ei puutu Suomen ja Turkin väliseen kiistaan, joten menee vuosia Nato-oven repimiseen ja voi olla että sisään ovesta ei koskaan päästäkään. https:/4251630Mitä kummaa tapahtui, että Suomalaiset yhtäkkiä Natoon haluaisivat?
Ulkomailla ihmetellään, "mikä teihin rauhanomaisiin suomalaisiin oikein meni kun, yht'äkkiä sotahulluiksi muutuitte"? Erittäin hyvä kysymys joka pitäi532912Stefan Thermanin käräjät on 16/6. On jännät ajat miehellä edessään.
Neljä syytettä on nyt edessä, laittomasta uhkailusta liikenneturvallisuuden vaarantamisesta törkeästä kotirauhan rikkomisesta ja ampuma-aserikoksesta46879- 60861
Nytkö se taas alkaa - apinarokko ja rokotuspainostus
Valmistautukaa concoy väki. Wef ja muut globalistit eivät saaneet koronalla tarpeeksi kiusattua ihmisiä. Nyt pukkaa kuitenkin taas uutta riesaa: htt178801- 36731
Ajatus on nähdessä
Jutella ja sopia ajankanssa keskustelu edes kerran, selkiyttäisi asioita. Vain kasvotusten, vain sinulle. Katoamalla päätät toisin, oletko ihan varma50680No niin.. nyt ihan vakavasti..
Haluisitko mies nähdä ja jutella ihan oikeasti? Kun mä haluisin.. voisitko antaa jonkun vihjeen. Tiedän että oot täällä, mut en tiedä että miksi sä tä48669