Pyörä ja muista omaisuus varkauksista

Anonyymi

Ketjulukko näytti olevan hyvin helppo murtaa. Siinä meni varmaan noin 30 sekuntia ja pyörä oli irti.

Samasta telineestä varkaat nostivat pakettiautoon muutaman muunkin pyörän. Haataja teki anastuksesta rikosilmoituksen, mutta poliisi kertoi, ettei heillä ole aikaa ja resursseja varkauden selvittämiseen. Vakuutuksesta hän sai jonkin verran korvausta.

Toinen varastetuista pyöristä löytyi verkon osto ja myynti -sivustolta. Haataja teki jälleen rikosilmoituksen, mutta poliisi ei puuttunut asiaan, koska heillä ei ole poliisin mukaan valeosto-oikeutta.

Zhukilta on varastettu aiemmin yksi pyörä. Se vietiin taloyhtiön pyöräkellarista, jonne oltiin tiettävästi menty omilla avaimilla.

-U-lukko oli sahattu yöllä poikki kaikessa rauhassa. Tein rikosilmoituksen, mutta se ei johtanut mihinkään, Zhuk kertoo.

-Pyörävarkauksista on hirveästä vaivaa, vaikka vakuutusyhtiö jotain korvaa. Siitä tulee kustannuksia, harmia ja haittaa, Haataja harmittelee.

2

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keparissa oli kuva polkupyörästä, joka oli polkupyörä telineen vieressä u-lukolla lukittuna polkupyörän runko ja takarengas.
      Eturengas oli varastettu.
      Erikoista, että varas oli vienyt eturenkaan, muttei pyörää, koska pyörää ei ollut lukittu rungosta tuohon pyörätelineeseen.
      Varsikin arvokkaammat pyörät on lukittava rungosta kiinteään esineeseen.
      Ihmiset eivät tajua uudenmallisten pyrätelineiden ideaa.
      Pitävät niitä, että ne on tarkitettu, että pyörän saa niitä vasten nojaamana.
      Pyörä lukitaan laittamalla se vaijerilukolla pyörän takarengas pyörän runkoon.
      Sellaisiakin näkee, että pyörän eturenkaaseen on laitettu vaijerilukko irralleet tai joskus jopa kiinni pyörätelineeseen, mutta ei se estä pyörää varastamasta, kun varas irroittaa eturenkaan ja vie pyörän mukanaan.

    • Anonyymi

      Pointtihan tässä on ettei poliisi pysty nykyisillä henkilöstöllä tekemään näiden varkauksien selvittämiseksi mitään. Rahaa kuitenkin löytyy valtiolta turhiin sotarikosoikeuden käynteihin miljoonia mutta ei kotimaisiin ongelmiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22299
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      74
      9506
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7490
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      80
      6325
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5970
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4976
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4630
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4386
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2060
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      81
      1366
    Aihe