Mopoon sivuvaunu

Saapiko lakiteknisesti kytkeä mopoon sivuvaunun ja kuljettaa siinä henkilöä?
21299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mielenkiintoinen juttu. Varsinkin kun tuollainen on myytävänäkin.
Alle satakiloiseen moottoripyörän ei saa kytkeä sivuvaunua. Koskeeko myös mopoa ?
Toisaalta mopon maksimileveys on metrin.
Jos näin vaaditaan niin aika mahdotonta on.
Mopolla saa kuljettaa rekisteriin merkityn määrä henkilöitä, yleensä yksi. Alle kymmenvuotias saa olla aina jos määrätyt turvallisuusasiat toteutuvat. Uudelleen rekisteröinti suuremmalle henkilömäärälle lienee vaikeaa.
Jos joku on toteuttanut tuollaisen niin laittakaa juttua.

Äänestä

Kyllä mopoissa on yleensä 2 henkilöä rekisterissä mutta en usko tämän olevan laillista

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Saapiko lakiteknisesti kytkeä mopoon sivuvaunun ja kuljettaa siinä henkilöä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu