Valitusjärjestys

Anonyymi

Käräjaoikeus > korkeinoikeus (KKO) > hovioikeus (HO)? Vai miten järjestys on?

11

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo, kokeile tuota. Kerro miten kävi.

    • Anonyymi

      Tässä on järjestystä: https://www.theseus.fi/handle/10024/13304

      Ensimmäinen tuomio: Maanmittausinsinööri. Valituksesta tuomio: Maaoikeus.
      Sitten " Jos asianosainen on tyytymätön maaoikeuden tuomioon, voi hän vielä anoa valituslupaa korkeimmalta oikeudelta."

      • Anonyymi

        Maaoikeus ei taida käsitellä kuin yhtä asiaa kerrallaan, esim. tieoikeutta. Mikäli maanmittari on antanut tieoikeuden toisen kotirauhan alueelle ulottuvaksi käsittelee maaoikeus vain tieoikeuden tarpeellisuutta, Ennen varsinaista oikeudenkäyntiä rajataan muut seikat pois paitsi tieoikeuden tarpeellisuus.

        Kotirauhasta on käräjöitävä erikseen rikosasiana. Maanmittarilla on todella huomattava valta käynnistää oikeudenkäyntien ketju. Vähän lännempää katsoen Suomi on aika "pieni" läntinen oikeusvaltio.


    • Anonyymi

      Käräjäoikeus, hovioikeus, korkein oikeus

      • Anonyymi

        Korkein oikeus käsittelee vain tapauksia, joista ei ennestään ole juurikaan päätöksiä. Korkein oikeus ikään kuin tekee linjaa ohjeeksi samankaltaisten asioiden ratkaisun helpottamiseksi.

        Mikäli maaoikeuden ratkaisuun ei ole tyytyväinen voi pyytää maanmittauslaitokselta uuden toimituksen, esim. tieoikeuden tarkasteluun. Toimituksen maksaa lähtökohtaisesta pyytäjä. Oikeuden saanti aina on kallista. Tien tai muun hyödyn asiaton hankinta ja käyttö maanmittauslaitoksen ympyröissä on ilmaista. Oikeuden saanti on epävarmaa ja kallista.
        Maanmittauslaitos on antanut paljon epäselvyyksiä ja riesaa aiheuttavan ohjeen tieyksiköinnin tekemiseksi ja tämä ohje ei ole yksityistielain mukainen https://www.maanmittauslaitos.fi/sites/maanmittauslaitos.fi/files/attachments/2019/04/yksityistien_tieyksikointi.pdf
        Tieisännöitsijälle voi ilmoittaa haluavansa yksityistielain mukaisen yksiköinnin ja t- isännöitsijän on se tehtävä. Suostuu kyllä nostettuasi hirmuisen mekkalan laittomasta toiminnasta.


    • Anonyymi

      Tekijänoikeus on osa valistusta 😂🤣😅

      • Anonyymi

        Mutta miten se tähän liittyy?


      • Anonyymi

        Ei liity valitusjarjestykseen.
        Valistaminen on ihan eri hiekkalaatikossa terpeellinen.


    • Anonyymi

      Karkotus siperiaan.

      • Anonyymi

        Realismissa olisi hyvä pysytellä. Suomalaisille se on näissä oloissaa mahdotonta. Huomaa konditionaali.


    • Anonyymi

      Konditionaali huomattu.
      Nyt kiikastaa potentiaalista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      5
      4678
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      4458
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      116
      3488
    4. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      106
      3456
    5. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      31
      3450
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      40
      2897
    7. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1030
    8. Pahimman luokan hasardi

      sellainen sinä olet. Sut pitäis peitellä varoituskolmioilla ja vilkkuvaloilla, rajata lippusiimalla ja varustaa silmälap
      Ikävä
      74
      867
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      789
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      92
      733
    Aihe