Kuka remontit maksaa?

Anonyymi

Onko se todella niin että uusien asojen asukkaat joutuvat maksamaan vanhojen asojen remontteja? Silloinhan ei ole mitään järkeä uuteen muuttaa vaan johonkin 1990-luvun taloon kun voi tulevat isot remontit muilla maksattaa.

2

385

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vuoden 2012 alussa haettu numero 146***, tuolla varmaan saa jostain Kivikosta kämpän? Ne on rakennettu 1990-luvun alkupuolella.

    • Anonyymi

      Asumisoikeusasukas maksaa vuokraa (käyttövastike).

      Pääomakulut tasataan aso-toimijan eri kohteiden välillä. Eli vanhojen asotalojen asukkaat maksavat uusien asojen lainanhoitokulut ja uusien asotalojen asukkaat maksavat vanhojen asotalojen korjauskustannuksia ja toisinpäin.

      Eri toimijoilla on jonkin verran eroja miten näitä kuluja tasataan eri talojen välillä.
      Esim. HASO muuttaa tasausta niin, että talot pisteytetään mm. iän ja sijainnin perusteella ja mitä kauempana palveluista ja keskustasta talo sijaitsee sen pienempi on asukkaan maksama vuokra ja mitä uudempi talo on niin se nostaa asukkaan maksamaa vuokraa.
      Tässä mielessä voisi sanoa, että uusien ja keskustassa sijaitsevien talojen asukkaat maksavat yhteisistä kuluista suhteellisesti suuremman osan kuin kaupungin laidoilla ja vanhoissa taloissa asuvat

      (tässä yhteydessä käytän käyttövastikkeesta termiä VUOKRA, koska asumisoikeusasukkaan maksama "KÄYTTÖVASTIKE" on tunnusmerkistöltään täysin vuokraa vastaava. Ja termi vastike taas on käytössä enemmänkin omistusasumispuolella ja se käyttäytyy esim. kirjanpidossa täysin eri tavalla kuin vuokra ja väärinkäsitysten välttämiseksi olisi ollut järkevämpää aikoinaan nimetä asukkaan maksama vuokra vuokraksi eikä miksikään käyttövastikkeeksi.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      316
      1325
    2. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      310
      1277
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      98
      1033
    4. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      988
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      103
      935
    6. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      930
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      772
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      20
      724
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      69
      621
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      5
      607
    Aihe