Mitensuostutella äiti marsuihi ?

Anonyymi

Hei olen 12v ja omistan 2 hamsuu eri jäkeissä 1 koiran ja kolme marsua ja haluaisin ostaa vielä yhden kun minulla siihen rahat ois mutta äiti vaan sanoo että ei kun en jaksa hoitaa kun oot iskällä muuten hoijjan ihan itse.😄 AUTAKKAAAAAA ÄKIIIIIIIIII

3

186

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko sinulla tarpeeksi tilaa neljännelle marsulle? Minkä kokoinen aitaus sinulla on nyt?

    • Anonyymi

      Jos sinulla kerta on jo kolme marsua, kaksi hamsteria ja vielä yksi koira, luulisi, että nuo jo riittäisivät. Eis sillä, vastaan kumminkin. Voit vaikka sanoa äidillesi että ne tarvitsevat vielä yhden kaverin, tai jotain.

    • Anonyymi

      Kaikkea voi haluta mutta kaikkea ei saa. Hoida nykyiset lemmikkisi kunnolla ja vastuuntuntoisesti. Niillä ei ole valinnanvaraa sen suhteen.

      Lisäksi, marsun hankkiminen ei ole vain rahakysymys. Marsun mukana tulee lisää vastuuta ja mahdollisuus lisääntyviin eläinlääkärikuluihin. Isompi marsulauma myös tarvitsee enemmän tilaa ja kuluttaa enemmän heinää, pellettejä ym. Jos et tätä osaa ymmärtää (12-vuotiaalle ihan anteeksiannettava juttu silti) niin siinäpä hyvä syy olla hankkimatta lisää lemmikkejä ennen kuin niitä jokaista alkaa arvostaa ilman että pitäisi vain saada lisää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1271
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      888
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      794
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. 32
      635
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      632
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe