Nato ei ole rauhanjärjestö, sotilasliitto ja niiden strategia on varustautuminen —pelotestrategia hirvittävillä ydinaseilla ja ohjuksilla, joissa ydinkärkiä hävittäjät kuljettavat.
On olemassa rauhanjärjestöjä, joiden näkemyksiä ja työskentelyä Ihmisyyden ja rauhan puolesta ei riittävästi tueta. Valitettavasti. Kuka tekisi ehdotuksen, että konkreettiseen rauhantyöhön käytetään tietty prosentti puolustusmäärärahoista?
Rauhanomainen mielenosoitus EI NATOON järjestettiin 15.5. Helsingissä. Valitettavasti rauhan asialla olevia ei ole kuultu, media ei haastatellut mielenosoituksessa mukana olleita tai järjestäjä. YLE:n kanavien tulisi olla puolueettomia, myös toimittajien. Nyt olemme kuulleet vain yksipuolista informaatiota Natoon liittymisestä emmekä tietoa esim. Naton jäsenmaksuista, Naton muista ehdoista, tai pitkän ajan vaikutuksista Venäjän suhteiden tulehtumisesta ja kauppasuhteiden lopettamisesta.
Ruotsi asettaa ehtoja Natoon liittymiseksi, miksi Suomi ei tee samoin? Miksi Norjan Nato-mallista ei puhuta? Onko Suomesta tulossa Naton mallioppilas millä ehdoilla tahansa?
Yksipuolinen, lähes hurmoksellinen naapurimaa Venäjän arvostelu vaikuttaa vuosikausia Suomen tulevaan kehitykseen. Fortum ja muut suomalaiset firmat tekevät miljardien alaskirjaukset Venäjän kaupan loputtua, puhumattakaan halvan venäläisen energian tuonnin lopettamisesta.
Kansanedustajat näköjään nyt keskustelevat Eduskunnassa median etukäteen muokkaamaan mielipiteen mukaan.
Pääministerimme on todennut, että hänen hallituskaudellaan tuskin Natoon liitytään. Turhan pian takki kääntyi, jo ennen Ukrainan konfliktin alkua.
Konflikteja käydään useissa eri maapallon kolkissa tälläkin hetkellä. Rauhantyö on maailmanlaajuista. Tiedemiesten työtä tarvitaan sotien ehkäisyssä - ei niihin varustautumisessa atomiasein.
Tässä linkissä tietoa rauhantyöstä:
https://rauhanpuolustajat.org/events/ei-natolle-kylla-rauhalle-helsinki/
Maailmassa tarvitaan RAUHAA
6
123
Vastaukset
- Anonyymi
Suomettumisen aikaan Neuvostoliiton aseet olivat olevinaan rauhan tae. Nyt uussuomettumisen aikana vastaavassa asemassa on Nato. niin tai näin useimmat ihmiset uskovat tänäänkin helposti propagandan kautta syötettyihin asenteisiin.
- Anonyymi
Sotahysterian lietsominen on tehnyt tehtävänsä; Naton kannattajat tarttuivat tilaisuuteen ja lisäsivät löylyä yksipuolisella viestinnällä.
Media ei ole antanut tilaa kriittisille puheenvuoroille, eikä vaihtoehtojen pohdiskelulle.
Kiirettä pidettiin siksi, että pelkona oli mielipiteiden muuttuminen kriittisiksi, kun aikaa olisi harkita eri vaihtoehtoja.
Kiireen syy ei ollut suinkaan uhka Venäjän taholta. - Anonyymi
Olet aivopesty, Ap.
Samaa sorttia kuin he, joiden mielestä itsepuolustuslajit ovat Saatanasta.
Suomen armeijakin on sitten Saatanasta.
Kuten poliisit, vartijat, järjestyksenvalvoja.
Lait on Saatanasta.
Etiikka on Saatanasta.
Filosofia ja Logiikka on Saatanasta.
Matematiikka on Saatanasta.
Psykologia on Saatanasta.
Kengät on Saatanasta.
Kynnet on Saatanasta.
Ydinaseet on Saatanasta - logiikka on, että kun Saatanalla on ydinase, on Jumalallakin oltava ydinase, ja jos et sitä ymmärrä, olet Saatanasta. - Anonyymi
Syyrian ja Ukrainan sodat muistuttavat osittain toisiaan; mutta huomioitavaa on suomalaisen median tarkoitushakuisuus uutisoinnissa.
Syyrian sodassa Venäjä tukee hallituksen joukkoja ja USA tukee kapinallisia.
Ukrainan sodassa USA tukee hallituksen joukkoja ja Venäjä tukee kapinallisia.
Lisäksi on ennennäkemätöntä, miten massiivisesti koko EU on asettunut tukemaan toista osapuolta. - Anonyymi
Nato ja USA vastaavat maailman rauhasta. Ilman USA:an voimaa kusessa oltaisiin kommunistien ja diktaaktoreiden kanssa.
Putin vallan ja valtakuntansa laajennukselle se on hyvä asia. - Anonyymi
USA vastaa lähes kaikista maailman sodista; normaalin aseistuksen lisäksi se käyttää aseena kommunismin pelkoa ja se näyttää tehoavan edelleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset26517485Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18412419Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El706180MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny265027Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään735001Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.524140Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja503732Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003682NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun513219Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463139