Minä taas :)

Moi! Sellasta tällä kertaa aattelin kysästä, että tekeekö kenenkään muun marsu niin, että häkissä se ns. pomppii paikallaan ja saa "sätkyjä" (=hyppää vähän ilmaan ja tavallaan ravistelee..) ja onko se aivan normaalia?
Sen vielä aattelin kertoo, että marsuni aina juoksee kunnon rallia aamuisin omassa häkissään, pelottaa että pieni loukkaa itsensä, on sen verran kove meno aina päällä ;) Tiedän miksi marsuni juoksee häkissään, eli marsuni on vielä hieman arka eikä sitä uskalla kovin usein ainakaan päästää häkistä ulos, koska jos se säikähtää jotain. Mutta kunhan marsuni tottuu minuun ja perheeseeni, niin päästän sen jaloittelemaan päivittäin :)

10

1658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xinfar

      Meidän tyttönen saa kans tällasia "purkauksia" häkissään ja mie oon käsittäny ne vähän niiku ilonilmauksiksi.
      Samanlaisia hyppyjä se tekee lattialla jaloitellessaan ja joskus meillä onkin eri kivaa katsellessa sen hurjia tempauksia.=)
      Ja usein myös ravaa hirmuista vauhtia ja pujottelee "leikkikalujensa" läpi.Toisaalta taas se saa jonkun sortin raivonpuuskia häkissä ollessaan ja voit uskoa, sillon häkki saa uuden järjestyksen.Ihmeen voimakkaita nämä suloiset vipeltäjät.=)))

    • Laydee-J

      Sillähän se tottuu kun päästät sen häkistä ulos, lattialle juoksentelemaan päivittäin. Se on sitä nuoren marsun ylienergiaa. Meillä on pojat jo kohta nelivuotiaita ja silti ne saa noita juoksupuuhkia :D kunhan päästät sen lattialle ja annat siellä purkaa energiaa niin häkkikin pysyy ainakin vähän enempi järjestyksessä :> muista vaan vahtia ettei marsus järsi esim. sähköjohtoja yms.

    • tassutin

      moi,
      mun mielestä noi "popcorn hypyt" (=näyttää kuin popcorn poksahtaisi ->purua lentelee...) ;) kertovat siitä että marsu on innoissaan jostain. Meidän 2 tyttö marsua pomppivat ja hyppivät ihan tohkeissaan aina etenkin aamusin kun menen niitä katsomaan ja ruokkimaan..etenkin kun saavat nenän eteen IIISOON kasan heinää :)
      Saattavat lisäksi vielä juosta häkkiä ympäri kovaa vauhtia ja samalla hypähdellä innosta =)
      Kyllä marsut on ihania!

    • Maasu

      Täysin normaalia energianpurkausta, sitä kutsutaan pukkihyppelyksi ja sitä "harrastavat" myös muut eläimet, ainakin kanit ja kilit :)
      Mukavaa katseltavaa on!
      Omalla marsulla tuntuu olevan jonkinlainen "pakko" purkaa se energia joka päivä, vaikka olisi vieraassa paikassa, niin jossain vaiheessa alkaa kilpa-ajot :)
      En usko, että marsusi satuttaa itseään, kunhan et muuttele tavaroiden järjestystä radikaalisti, tai ainakaan silloin, kun on meno päällä ja pidät kaikki terävät tavarat ja esineet poissa marsun ulottuvilta.

    • siis kiitos kaikille viestiin vastanneille :)

    • jamelia007

      juup... mun marsuni tekee myös tuollatti.. hyppii ilmaan... ainakin silloin se tekee ku on riehakkaal päällä.. ja kun se on päästän sen vapaaksi.. ja aina muutenkin vapaaksi.. :)

    • takkkutukka

      Mullakin marsu tekee sellasii tosi hassuja hyppyjä:D:D
      jA Se myöskin välillä spurttailee lattialla.
      Se näyttää hauskalta :D

    • Anonyymi

      Saako marsut syödä popcorn 🤔

      • Anonyymi

        Ei.


    • Anonyymi

      marsut pomppii ja saattaa juoksennella häkissä ilosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      325
      9065
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      83
      5618
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      333
      5130
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      72
      3571
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      3
      3012
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      60
      2406
    7. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2352
    8. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2288
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2256
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      2153
    Aihe