turvallisuus vastaava hoitaja

Onko mahdollista että turvallisuus vastaava hoitaja on yrityksessä palkkalistoilla eli hänet on palkattu siihen tehtävän ilman että olisi osakkaana/omistaja/hallituksen kuuluva henkilö
4974
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Meinaatko siis LYTP:n 74 § mukaista vastaavaa hoitajaa?
Tietysti on mahdollista, koska laki ei moista vaadi.
Mutta onko mielestäsi jotain syytä, miksi hänen tulisi olla osakas tai hallituksen jäsen?

Äänestä

Kiitos+vastauksesta,+kyllä+vain+LYTP:n+74+§+mukaista+vastaavaa+hoitajaaPerustajat+haluaavat+omistuksen+100%+koska+aikaisemmin+heillä+oli+vastaavahoitaja+henkilö+jolla+oli+10%+omistus,+mut+hän+ei+ole+hoitanut+hommia+hyvin+joten+hänet+halutaan+ostaa+ulos.++Minua+haluataan+palkata+siihen+tehtävän.+Mutta+mitä+mieltä+olet+paljonko+palkka+uskalta+pyytä+?

Äänestä
  • Nyt kyllä hieman mietityttää oletko kykeneväinen kyseiseen tehtävään (ja ensimmäinen varmistus että olethan suorittanut Turvallisuusvalvojan erityisammattitutkinnon?), kun sinulla on kyseisen tehtävän nimike hieman hukassa ja joudut suomi24 palstalta kysymään apua voitko toimia kyseisessä tehtävässä.
    kyseiseen tehtävään kun kuuluisi nimenomaan alan lainsäädännön tunteminen ja tulkitseminen.

    Palkkahan riippuu paljon sinun todellisesta toimenkuvastasi, monella pienemmällä turva-alan firmalla on palkattu "nimellinen" vastaava hoitaja, joka ei todellisuudessa tee yrityksessä juuri mitään (ja saa tästä "nimen lainaamisesta" jotain pientä korvausta).
    Tai sitten sinulle kuuluu hyvinkin laaja toiminkuva yrityksessä, jolloin palkan pitäisi olla sen mukainen ja kaikkea siltä väliltä.

    Äänestä

Moi

Kiitos vastauksesta, tveatin olen suorittanut vuonna 2018 mutta sen jälkeen en ole turvallisuusalan hommia tehnyt. Mutta nyt olen alkanut tekemän koska on kysyntä. Paljonko uskaltaa pyytä nimen lainaamisesta ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko mahdollista että turvallisuus vastaava hoitaja on yrityksessä palkkalistoilla eli hänet on palkattu siihen tehtävän ilman että olisi osakkaana/omistaja/hallituksen kuuluva henkilö

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu