Suomi leikkii viatonta Ukrinan sodan aloittajan puolella jo 9 vuotta ja vallan anastuksessakin!?

Anonyymi

Marinkin lähetti olikarkki Poroshenkon hyökkäys joukoille,joilla yksityis armeijatkin pitää Ukrinaa rautaisessa otteessa, ollaan kuin ei suur hyökkäystä itä-Ukrinaaan lännen tukemana ollut olemassakaan ja kaikki pannaan Venjän syyksi !?

Talousotamme alkoi näkyä jo Fennovoima rakennusvaiheessa,kun Säteilyturvalaitos alkoi sille tutusta voimalasta vaatia tarpeettomia turva asioita ja muuten voimala olisi ennätys valmis !?
Iisakin kirkko Olkiluoto 3 vaan pysyy pyhättönä, niin valtiovaallalle, kuin medioille !?

5

61

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllähän Itä-Ukrainan ja Krimin tilanne olisi vaatinut järeämpiä toimia, periaatteessa nyt voimassa olevat pakotteet olisi pitänyt asettaa heti, mutta turha Suomea on syyllistää, ei Suomi yksin olisi Venäjälle paljon voinut.

    • Anonyymi

      " Ukrinan sodat" aloitti Venäjä sekä 2014 että 2022. Krimin kaappaus onnistui 2014, "Ukrinan" tuhoaminen ei.
      Vuoden 2022 uusi yritys onkin sitten mennyt täydellisesti mönkään.

      Saavutuksiksi jää lännen ennen näkemätön yksimielisyys Ukrainan tukena sekä Suomen ja Ruotsin kiireinen Natoon pyrkiminen.

      Venäjän raakuudet ovat tuhonneet maan ja sen asevoimien maineen ikuisiksi ajoiksi.

    • Anonyymi

      Miksi se on niin vaikeaa tarkastella kokonaisuutta Ukrainan tilanteessa; Ukrainan hallinto ei onnistunut saamaan rauhaa Itä-Ukrainassa kymmeneen vuoteen?

      Eikä vieläkään, vaikka ihmisiä kuolee sotaintoilijoiden uhoilun seurauksena; "taistelemme viimeiseen loppuun".

    • Anonyymi

      Mitä tulee lännen yksimielisyyteen, niin se on hölmöläisten touhuamista; kun köysi on liian lyhyt , katkaistaan alkupäästä ja liitetään loppupäähän.

    • Anonyymi

      Venäjää voi ai syystä ja valehdella Saulin tapaan, Martta ei Yhdysvalloille
      ...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      220
      5875
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5734
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4801
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      54
      4104
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4037
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3628
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      7
      2799
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      13
      2214
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      38
      1663
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1480
    Aihe