Pelaamalla älli kasvaa

Anonyymi

"Keskimääräistä enemmän videopelejä pelaavien lasten älykkyysosamäärässä havaittiin yllättävä hyppy. ideopelien vaikutuksesta lasten ja nuorten hyvinvointiin keskustellaan paljon, mutta väitteet perustuvat harvemmin tutkittuun tietoon. Nyt sellaista on tarjolla Ruotsin Karoliinisesta instituutista.

Instituutin tutkijoiden tuoreen tutkimuksen mukaan videopelien pelaaminen voi vaikuttaa positiivisesti lasten älykkyyteen.

Tutkimuksessa tarkasteltiin Yhdysvalloissa käynnissä olevan ABCD-pitkittäistutkimuksen tuloksia 9–10-vuotiaiden kohdalla. Lähes kymmenentuhannen lapsen ryhmän keskimääräinen ruutuaika on tutkimuksen mukaan neljä tuntia vuorokaudessa. Se jakaantuu television tai videoiden katselun (2,5 tuntia), videopelien (1 tunti) ja sosiaalisen median (0,5 tuntia) välille.

Kun tutkijat tarkastelivat samojen lasten tuloksia kahta vuotta myöhemmin, keskimääräistä enemmän aikaa päivässä videopeleihin käyttävien lasten älykkyydessä näkyi tilastollisesti merkittävä ero. Heidän älykkyysosamääränsä oli kasvanut keskimäärin 2,5 pisteellä verrattuna verrokkiryhmään."

Onneksi on Windows!

2

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koukeilin linuksilla perunapoikapeliä nii laski kuin lehmän hantä?

    • Anonyymi

      Kyllähän sen huomaa linuks-käyttäjien kirjoituksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      23
      7286
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      93
      5943
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      109
      3977
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      129
      3932
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1763
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      58
      1608
    7. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      131
      1510
    8. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1321
    9. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      28
      1301
    10. Mitä puuhailet nyt ystävänpäivänä

      nainen, kun et ole mun kanssa?
      Ikävä
      45
      1292
    Aihe