Missä vaiheessa on suunnittelu välitiestä.
Liikenne on lisääntynyt. Niin autoilijoita kuin pyöriä liikkuu eniten juuri tuolla tienpätkällä.
Autoilijoilla on kiire , kunnioitus pienempiä liikkujia kohtaan olematon pikemminkin ei sitä oo ollukkaan kuin murto-osalla.
Kesä mittaan monta läheltäpiti tilannetta ja viimeksi tällä viikolla pyöräilijä kiilattiin ojaan , ja näitä kiilaajia riittää.
Ennenkuin sattuu pahasti eikö olisi järkevää suunnitella jotakin. Joko piennarta metri leveämmäksi jos halvempi kuin pyörätie.
Eise kyntasalissa tunnu tarpeelliselta eikä auton ratissa löhötessä , mutta pyörän päällä tuntuu.
Vaarallisin kohta on haapovaaran päällystä mutkineen ja nyppylöineen. Luulen että moni pyöräilijä pelkää jo tuotakin kohtaa
Liikenneturva vai liikenneturma kumpi on tärkeämpi päättjien mielestä.
Pyöräilijöiden turvan ja terveyden puolesta. Pyöräily kasvaa meilläkin merkittävästi vaikka on vähenemään päin muutoin.
Liikenne on lisääntynyt. Niin autoilijoita kuin pyöriä liikkuu eniten juuri tuolla tienpätkällä.
Autoilijoilla on kiire , kunnioitus pienempiä liikkujia kohtaan olematon pikemminkin ei sitä oo ollukkaan kuin murto-osalla.
Kesä mittaan monta läheltäpiti tilannetta ja viimeksi tällä viikolla pyöräilijä kiilattiin ojaan , ja näitä kiilaajia riittää.
Ennenkuin sattuu pahasti eikö olisi järkevää suunnitella jotakin. Joko piennarta metri leveämmäksi jos halvempi kuin pyörätie.
Eise kyntasalissa tunnu tarpeelliselta eikä auton ratissa löhötessä , mutta pyörän päällä tuntuu.
Vaarallisin kohta on haapovaaran päällystä mutkineen ja nyppylöineen. Luulen että moni pyöräilijä pelkää jo tuotakin kohtaa
Liikenneturva vai liikenneturma kumpi on tärkeämpi päättjien mielestä.
Pyöräilijöiden turvan ja terveyden puolesta. Pyöräily kasvaa meilläkin merkittävästi vaikka on vähenemään päin muutoin.
Vastaukset 230
Vanhimmat
Pyöräily kasvaa vaikka on vähenemässä , häh ? 🤣
Pyöräilijät tehkää lakialoite samanlainen kuin muissakin maissa jo on.
Ohitustilanteessa vähintään puolitoistametriä etäisyys pyöräilijään.
Kannatusta tulee varmasti läpi suomen tarvittava määrä niin että eduskunta ottaa käsittelyyn. Hyvin ajankohtainen.
Aloittakaa Hyrynsalmelta.
🤣🤣🤣 2 pyöräilijää vastapuolilla tietä ja kaks autoa ohittaa niitä samaan aikaan, molemmat autot 1.5 m turvaväli on 3 metriä, autojen leveys niiden turvaväli on yhteensä vähintään 9 metriä, on siinä teillä leveyttä ! 😭😭😭
Sen lisäksi pyöräilijää ohitettaessa nopeus max. 50km/h.
Onko autoilun opit hukassa? Mitä olet mieltä tuollaisessa tilanteessa ohittamisesta?
Asfaltitkaan kuntoon autoille. Onko pakko pyöräillä Puolangantiellä. Vanha Kajaanintie hyvin rauhallinen. Ja lenkki kiertää viitostietä takaisin.
Miksei sais käydä pyörällä Ukkohallassa tai pyöräillä vaikka Puolangalla?
Pyörille pitäisi määrätä ajoneuvovero, esim. 1000€ vuodessa. Sillä voisi kustantaa uusia pyöräteitä.
Asennemuutos ratin taakse kaikkein helpoin ja halvin. Autokouluihin parempaa opetusta . Sieltä se lähtee. Samoin rangaistukset kovemmiksi törttöilijöille. Halvin ja helpoin tie.
Kaikkiin autoihin pakolliseksi tallentava videokamera. Siinä sitte ajelkoon itelleen ongelmaa.
Kyllä alkaa sitten pyöräilijät saamaan rangaistuksia, eivät näytä suuntamerkkiä, valottomia pyöriä lähes kaikki, ei nykyään pakollista takavaloa äänimerkkiä ei käytetä jos sellaista edes onkaan ja humalassa ajellaan lapsi kyydissä
Tuohon humalassa lapsi kyydissä voit puuttua ite soittamalla nimettömänä lastensuojeluun.
Minä en sekkaannu toisten elämään.
Omapa on asiasi. Muille tuo oli myös neuvoksi annettu.
Keskustassa Poromiehentie hankala, autoliikenne, sekin vähäinen, ja jalankulkijat ja pyöräilijät joutuu kulkemaan pientareella
Näin on,
olen samaa mieltä tuosta Poromiehentie kommentista.
Monta kertaa kun siellä menee, tulee mieleen ajaako päälle. Tämä on totta.
Ajetaan kun viimeistä päivää. Missä lie järki.
Aika hyvät iskarit täytyy olla Hyrynsalmen autoissa?
Pakoputket on jo murtuneet kuoppasilla teillä. Kohta rupeen ilmottaan niitä polliisille. Rekkarit on ylhäällä ja parit videot.
Miten ajetaan kuin viimeistä päivää?
Yleisellä tasolla tämänkin ketjun kommenteissa heijastuu se ajokulttuuri mikä on omaksuttu, tiedä sitten onko noin opetettu. Laahataan vuosikymmeniä jäljessä.
Tiellä liikkuminen on aina riskin ottoa ja pyörällä se on moninkertainen, omastakin takaa mutta suurin vaara on muiden aihettama.
Älä mää sinne !
Suurin vaara muiden aiheuttama! 🤣🤣🤣
Asiallinen kannanotto.
Monesti näin. Moottoripyörällä ajaessa oon huomannut, että suurin riski tulee muiden aiheuttamista vaaratilanteista. Ei riitä, että itse on puikoissa käppänä, vaan kyllä se riski tulee muualta.
Kyse on pyöräilijöistä, ei keski-iän kriisin kanssa painivasta motoristeista.
Tämä olikin kommentti muiden aiheuttamiin vaaroihin liikenteessä. Oma ajotyyli ei ratkaise.
Oma ajotyyli ei ratkaise, voi hyvä jumala, tyypillistä pyöräilijöiden ajattelua, ei siis mitään väliä miten ite ajelee, toiset joutaa varoa ja väistellä.
Nyt on tällä kommentoijallla vaikeus hahmottaa lukeemaansa. Ei todellakaan oma ajotyyli ratkaise, aika monta vaaratilannetta ollu prätkällä muiden takia. Ja aika moni prätkäkaveri kuollut muiden aiheuttamien vaaratilanteiden takia.
Täälläkin vähän vastaava, toissa syksynä myllypurosta kylälle päin. Vastaantulija sattui kohdalle takaa tuli kevyt kuoma-auto, kauppias joka oli vaihtamassa kauppa paikkaa.
Huomasi virheensä pysähty ja kysy miten kävi.
Kysyin suomeksi s....na tahallaan meinasit tappaa. Ilmeellä pyysi anteeksi.
Perustelu oli että vastaantulija ei antanu tietä?.
Tosiasiassa oikealla suomella tuli enemmän lauseita. Vaarallinen tienpätkä tuo Ukkohallaan menevä.
Olen 32 v nainen, jolla liekinvärinen letti ja istuimeni on night trainin päällä. Kyllä vaaratilanteita on liikenteessä hurjasti juuri välinpitämättömän ajokulttuurin takia. Oma ajotyyli ei ratkaise, vaan suurin vaara on muiden aiheuttamat vaarat.
Kehtaatkin valehella ! Puolet motoristeista 50 vuotta, lihavia, erektiohäiriöistä kärsiviä, feikki kultakäädyt kaulassa ja juuri otettu carpe diem tatska käsivarressa eikä minkäänlaista ajotaitoa koska viimeksi kakspyöräsella ajaneet kun ostivat marjarahoilla Solifer Speedin.
Kainuuhan on vaaroja täynnä eikä se oo ihmisen syytä!
Kaikki muut on ymmärtänyt, että puhutaan liikenteestä eikä luonnosta. Paitsi tää yks.
Sä elät omassa kuplassa.
Sä elät sossun kustantamassa kuplassa.
rahat ei riitä semmosii hankkeisiiin. ellet ite sit ala kustantaa? pyöräteitä pitkin korpi taipalii :D
Onhan nämä moottorikelkkareititkin hankittu hanke ollut. Ei kait joku hiekka pläjäys tien sivuun pyörille ja kävelijöille voi maksaa 10km pätkällä kovin paljoo.
Ei se rahasta varmaankaan ole kiinni. Saamattomuutta se on päättäjiltä.
Löytyypähän sitä rahaa aivan päättömyyksiin , hiekkaa ja soraa kannetaan talvella säkillä metsään. Esimerkiksi. Nythän olisi vihervasureilla näytön paikka. Kun olette halunnut pyöräilyn lisääntyvän ja nyt se lisääntyy tehkää myös turvallisuuden eteen jotain.
Juu, huomattu on.
Hollannissa pyöräilyn mallimaassa pyöräilijöiden pitää suorittaa ajokortti, pyörissä pakko olla rekisteritunnus, pyörillä iso käyttömaksu vuosittain, pyörät oltava kunnossa ja pyöräilijöitä sakotetaan yhtä herkästi kuin autoilijoita, pisimmät vankilatuomiot yli 5 vuotta pyöräilijöille joiden takia joku on kuollut.
Hyvä kommentti. Unohtunu vaan kertoma mitä saa autoilija kun rikkoo pyöräilijän oikeuksia?. Kerroppa se . Siinä suuri ero verrattuna meihin, meillä voi huoletta viedä jopa sen pyöräilijän hengen eikä laki määrää kuin korkeintaan ehonalaista, näin se menee.pyöräilijöiden lisääntyessä tähän pitää tarttua.jo ylemmältä taholta.
Ameriikassa on joissain osavaltioissa kuoleman rangaistus murhasta. Olisipa täälläkin.
Poliisit saavat tappaa mustie iliman rangaistusta, halluutko tännehhii saman?
Ei ku oli vastaveto tuohon Hollanissaki on.
Kaikkea on muualla.
Ei kai niitä toisten maille voi luvata rakentaa.
Toisten maille, meehän pläjäyttää!🤣🤣🤣
Ainahan voi pakkolunastaa.
Ja se ei maksa mitään ja tapahtuu salamannopeasti ? 🤣
Ai siitäkö tälle heebolle tulee hyvä mieli, että vie pyöräilijän hengen?
Yksinkertaista korjata ongelma: ohita vain silloin kun vastaantulijan kaista on vapaa. Näin turvaat turvavälin pyöräilijään käyttämällä vastaantulijan kaistaa ohituksessa.
Ei tartte olla ruutinkeksijä että hallitsee tuon.
Erittäin yksinkertaista!.
Hyvä neuvo .
Niin että jos on vastaantulijoita niin auto parkkiin ajoradalle ja oottele sen takkii että joku vemppsee munamankelillaan laista toiseen.
Ei sulkuviivaa saa ylittää eli matele sellasen kohalla pyöräilijän takana, niinkö?
Tää vastaanhangottelija on joku ikänsä Hyryntietä kaasutteleva, joka ei oo käyny Hyrynsalmea pidemmällä. Sulla ei oo hajuakaan miten pyöräilijät ja autoilijat mahtuu samaan liikenteeseen toisia vaarantamatta, koska asenteesi ei oo liikenteeseen integroitunutta. Säälittää tällaiset torvelot, jotka on äidinmaidossa saanu näin hapanta maitoa.
Itse asiassa just näin, jos on kapea tie ja autokuskilla on sun kaltainen asenne. Mitä ne naispyöräilijöt sitten on?
Kunnan pitää erikseen anoa se raha siihen unionista ja niitä saa nimenomaan pyörä ja jalankulkuteihin sekä alikulkusiltoihin. Ojittamiseen ja muuten myös yleisö vessoihin.Yrittäjä voi myös aloittaa kioskivessa kahvila rakentamisen jos kunta antaa luvat tien varrelle.Aurinko sähköllä voi valaista myös kioskeja ja jalkatietä.Aurinko kennot kestää tosi kauan.Jos mökille laittaa vessakin lämpiää.
Täysin asiaton ja valheellinen kirjoitus, ketään ei ole kiilattu ! Syyllistät törkeästi kaikki autoilijat kiilaajiksi ja ratin päällä löhöäjiksi, poliisi asialta haiskahtaa! Levennä sinä teitä niin paljon kun haluavat että mutkilla ajavat höperöt pysyvät tiellä.
Kaikki on varmasti totta. Pyöräilijä oli joutunut ajamaan ojaaan
Henkensä olis muuten menettänyt. Tämmöstä tapahtumaa ei voi valehdella.
Hyvä kun selvisi sydänkohtaukselta.
Auto tuli pyöräilijän takaa.
Nyt loppu tämä paskan puhuminen.
Aikamoinen selvänäkijä jos oot varma ettei kukaan oo kiilannut.Etkä voi kyllä tuota asiattomaksi väittää.
Älä valehtele, miten pyöräilijä joutui ojaan ajamaan takaa tulleen autoilijan takia, oliko silmät selässä että osasi väistää?
Kirjoituksen laadusta jo huomaa että väite kiilaamisesta takaapäin pelkkää potaskaa.
Oho.
Joissain pyörissä on peili.
Kuulee auton äänen läheltä. Ei silloin tarvi silmiä. Mutta jos on sukurasitusta liikaa on näkö ja kuulo heikko jo syntyessään.
2 autoa rinnakkain, toinen tuli takaa ja toinen
edestä, takaa tulija, eikun ohi. Eipä ole muuta pyöräilijällä vaihtoehtoa kuin ajaa ojaan. Takaa tulija oli rekka.
Että ei tarvii olla silmiä takana. Ei vaivautunut edes pysähtymään. Näki varmasti peilistä miten kävi pyöräilijälle.
Olkaahan varovaisia pyöräilijät tien päällä.
Onneksi vielä henki säilyi.
En tiedä mulkeroista, kuitenkin aihe erittäin kiinnostava kolli on nostettu pöydälle. Hyvä että asiaa punnitaan väliin jopa asiallisesti.
Nämä asiattomat voi jättää sinne minne kuuluvat. Sontaluukusta vain tunkiolle.
Siitä ei päästä mihinkään että jotain pitäs suunnitella ongelman ratkaisemiseksi. Tuskin ajotapa muuttuu ?
Varokaa pyöräilijät täällä näkyy olevan kovat uhkailut. Kilometrejä ilo mielin kaikille.
Täällä ei tykätä kenestäkään joilla on terveet harrastukset ja menee kommentoimaan laittomista, väärin ajavista autoilijoista, mopoista, rekka-autoista, lumikoneista,moottorikelkoista.
No ei ainakaan tällä kylällä oo yhelläkään!
Eli äänen kun kuulee niin ojaan vaan, hyvä että sähköautot ei pie ääntä niin eivät pösilöt maastoudu turhaan ojiin.
Herraisä mikä harvinainen tapaus, kaksi autoa yhtäaikaa samalla tiellä, kyllähän silloin takaa tulevan pitää tehdä paniikkijarrutus ja pysähtyä pyöräilijän taakse, silmännii !!!
Vaeha suora tanko.
Täällähän on tuo rasite kaikilla !
Miksi vihaat pyöräilijöitä?
Autoilijat ovat tuudittautuneet juuri tähän vähäliikenteiseen tiehen. Tiettyä, tuttua tietä ajaneet ovatkin tukimusten mukaan suurin liikenneonnettomuuksien riskitekijä.
"Hupsista,2 autoa yhtäaikaa ja vielä pyöräilijä sekä poro ja kävelijä.Miten se nyt noin? Ei ole ennen.
Ja niin on joku ojanpohjalla.
Kyllä maasturi sähköautoista kuulee äänen, se on niin painava että maa kumajaa. Puhettakaan nastarenkaiden äänistä.
Matalat äänet kuulee jos on aistit kunnossa varsinkin jos muita ääniä ei ole taustalla liikaa eikä niitä ole mentäessä Ukkohallaan esim. Ihanan hiljaista. Rekat nyt kuulee kilometrien päähän ja muut työautot. Täytyy hommata kuulolaite jos näitä työkoneita ei kuule.
Sitte on kuulo hyvä.
Tämäkin ketju oli ilmeisesti aloitettu tarkoituksena saada paremmat tiet. Joku paikallinen veti siitä herneet nokkaan ja juttu paisu tämmöseksi.
Mikä siinä on ettei saa kylän kehittämiseksi saa arvostella kylän yleisiä asioita täällä?
Aina jos liittyy autoiluun, moottorimenopeleihin jotenkaan yks tai kaks ottaa henkilökohtaisesti ja rupee vittuileen asiattomia.
Lisään vielä faktan. Tiet on surkeassa kunnossa, otetaanko huomioon ne liikkujat jotka on kohdattaessa heikoimmilla. Varsinkin kun yritetään noudattaa niitä liikennesääntöjä parhaansa mukaan valitsevissa tieolosuhteissa.
Näin ulkopuolisena kommentoijana voin kyllä ymmärtää kirjoituksen käyräsarvisesta ohjaimesta niin että on jotain henkilökohtaista kaunaa tätä ohjaimen omistajaa kohtaan. Jopa herjaamiselta haiskahtaa.
Juuri näin.
Olen samaa mieltä siitä, että ketjun aloittaja on todellakin ottanut kantaa huolestuttavaan asiaan. Ei paikkakuntalaisens ymmärrän oikein hyvin asian. Toki muistettava, että keskusteluun osallistuvat voivat olla mistä vain. Tässä ketjussa on tullut suoraa herjaa Ukkohallan suuntaan pyöräileville ja nimenomaan "käppyräsarvisille" ajaville.
Miten väität, että asiaton ja valheellinen kirjoitus? Ymmärsin oikein hyvin, mitä ketjun kirjoittaja on kokenut.
Sama koskee pyöräilijöitä, luuloo olovansa yksin tiellä.
Maa kumajaa! 🤣🤣🤣
Unohdit sitten pahimmat vittuilijat, pyöräilevät maailman parantajat.
Jos polokupyörriin velevotettas laittamaa nelikulumaset rattaat ni ei pölöjätkää peäsis ajammaa järjettömästi.
Miten autoilija voi tietää kuka on vähävarainen, aivan kohtuuton vaatimus !
No mitä ? Onhan sitä itekkin tullut koettua yhtä sun toista mutta eihän niitä kokemuksia tarvihe kaikille jakkaa.
Jotkut on vieraantuneet luonnosta kokonaan.
Maan kautta Intiaanitkin kuulivat milloin Biisonit lähestyi😉
Muhkuraiset tiet niin kyllä tuommoset painavat autot kuulee, onneksi.
Täh!?
Kuunteleeko Hyryn pyöräilijät korva maassa tuleeko autoja, ei oo ihme että haittaavat autoilijoita kun perse pitkällä ajoradalla kökkivät.
Onko tämä joku kainuulainen ajattelu? Ettei tartte muille jakkaa? Ompa vanhanaikaista ajattelua.
Itseasiassa, kapealla tiellä, jos kaksi autoilijaa rinnakkain ja kevyen liikenteen kulkija jommalla kummalla laidalla niin kyllä, autoilija väistää, odottaa ohitustilannetta eikä jatka ajamista vaarantaen kevyen liikenteen kulkijan. Kevyen liikenteen kulkijan ei pidä suojella itseään menemällä ojaan.
Asiaton kommentti.
Ai ettäkö luonnollisesti ja ihan kaikki.
Eihän sitä sillon jos on jommallakummalla puolella, sillonhan pitää käsittääkseni kaikkien väistää toisiaan.
Mitä ne terveet harrastukset oikein on.
Tää tyyppi on takertunut kuuloon,kun puhutaan leveämmistä teistä, kevyen liikenteen väylistä.
Ei pidä. Sä varmaan kykenet kertomaan miksi vihaat miespyöräilijöitä?
Itse asiassa, väistää pitää. Paniikkijarrutus ainoastaan, jos et hallitse ennakoivaa ajotyyliä. Kertomasi perusteella ajotaitosi ei edusta sitä.
Onneksi pyöräilijöillä on nykyään kamerat kypärässä.
Tää hemmo on puhunu ittesä pussiin
Ilmo lähti.
Stadista en tiedä, mutta Rollossa ei ajatella noin.
Googlaa.
Jep,ja olisi tosiaan hyvä olla autoissa myös.
Paperi, muovi vai peräti koirankakkapussiin
Onko pyöräily perusarvo ? 🙉🙉🙉
En ole.
En kompastu.
Varmaan muuten tutkisikin, mikäli pyöräilijä veisi tapahtuneen tutkittavaksi.
Miksi?
Sinähän sen sanoit! Olennaista tässä onkin, ettei kenenkään tarvitse mennä ojaan suojellakseen itseään. Tiellä liikkuvat väistävät tiellä ollessaan. Hyvä, kun hoksasit!
Tuo juna meni jo.
Onko tässä kyse yhdestä pyöräilijästä? Kertokaa nyt ihmeessä kenestä!
Pitää hoksata etteivät kaikki väistä samaan suuntaan !
Oota rauhassa, tulloo niitä lissee.
Puhuttiinko aloitusketjussa useammasta? Lukihäiriö.
Nokkelaa. Lienee olennaista liikenteessä. Paitsi, jos ei oo käyny autokoulua, voi tietty autolla seurata polkupyöräilijää sinne ojaan. Ihan miten viisaudessasi haluat asiaa tulkita.
Täällä ei oo yksikään pyöräilijä tuonut esille, että on yksin liikenteessä. On keskustelu turvallisesta liikennekulttuurista.
Täällä vihataan hyvä kuuloisia ja hyvän näköisiä😉unohdin mainita hyvän näkökyvyn omaavia.
Itse asiassa ei väliä, tää jäbä on jo koirissa. Saa ihan itte valita minkä pussin valitsee, ei oo väliä.
Jännä, ku täällä keskitytään ääneen. Lukemisen ymmärtäminen heikkoa. Useammin tullut esille, että kapealle tiellä ruuhkaa, kun ohitettava kevyen liikenteen kulkija. Hidasta, odota vuoroasi, Ohita turvallisesti, katso peileihin eteen ja taakse. Turvataan kaikki liikenteessä kulkijat. Tässä keskustelussa rönsyilään anatomisiin ulottuvuuksiin, aisteista jo kaksi lueteltu. Varmaan on näillä tyypeillä, jotka keskittyy ääneen, ratkaisu siihen mitä pitää tehdä, kun kuulet äänet, mutta ei oo mihin väistää? Sä kuulet rekat, näät ne takaa tulevan, näät edestä tulevan liikennettä, itsellä ei ole tilaa kapealla tiellä mihin poiketa. Mikä se on se ratkaisu, kun aistit toimii, mutta kanssa kulkijat eivät piittaa? Holymoses, tää on se pointti.
👍👍
Ei tartte, ku se meni jo.
Itselläni on loma-osake Ukkohallassa, asun vakituisesti muualla. Ajan käyräsarvisella juuri näissä maisemissa. Ei kannata takertua ajatukseen, että pelkästään Hyrynsalmelaiset kärsivät tästä ongelmasta. Otan todellakin kantaa tähän asiaan ja tarvittaessa omalla nimelläni vien asiaa eteenpäin. Liikenteen vaaratilanteita on ollut lukuisia.
Alakulonen selitys.💩
Voisiko pyörätien ja kelekkareitin jotenkin yhdistää, talvella ajettas kelkalla ja lumettomana aikana pyörällä samaa reittiä, molemmat hyötyisivät. Hyrynsalmi-Ukkohalla välille siis.
Hyvä idea.
Hyvä idea, tähän kannattaa tarttua
Helssinkisä ainakin itiootit ajelee kippurasarvisilla ja sen huomovaa.
Sinä et ol ikinä Helsingissä käynytkään !
Pyöräiliöille on tehtävä turvallinen työrätie, sen paikka on Vuorisaaressa.
Keskusta pitäsi siirtää Ukkoon niin ei tarvihe pyöräillä kenenkään minnekkään.
Kai niitä eniten liikkuu vitostiellä
Ketä?
Turistieeee !!!!
No, miten se tähän liittyy🙄
Pyöräily on loistava liikkumismuoto. Taajamissa ajettaessa, pyöräteiden puuttuessa, on autoilijoiden huomioitava etäisyys pyöräilijöihin tai ylipäänsä kevyen liikenteen kulkijoihin. Kapeilla teillä on oltava entistä valppaampi ja lähestyessä pyöräijää todellakin tarvittaessa, varsinkin jos vastaantulevaa liikennettä, odotettava ohitustilaisuus. Näin ammattiautoilijana isoa ajoneuvoa kuljettaessa jo auton ohitustilanteessa synnyttämä "tuulivirtaus" voi olla kohtalokas. Tällaiset ajetaan yli kommentit eivät kuulu autoilijoiden ratin taakse.
Juu, huomaa milloin on ammattikuski ratissa esimerkiksi kuorma-autoissa... Hiljentää hyvissä ajoin vastaan tullessaan.
Huomaa myös milloin kuski on ammattitaidoton ja vihainen.... Kiihyttää ja lähentyy vastaantulevaa pyörää tai kävelijää ja jos oikein hyvä vesikeli on niin tahalleen jos sattuu kaikki kohilleen ajaa rapakosta vedet niskaan.Onneksi on kamerat huomaamattomia millä voi kuvata.
Empä löyä ketjusta kirjoitusta missä mainitaan että ajetaan yli.
Montako kertaa joku on nahnyt rekan pysähtyvän tuollasessa tilanteessa, ajavat kun järettömät rahan kiilto silmissä niin että jyräävät kaikki!
👍👍👍
No, ei ollut ajanut yli kun pyöräilijällä oli refleksit ja oli väistänyt autoa joka oli kiilannut pyöräilijää joko tahalleen tai tahattomasti. Jota ei tapahtuisi kovin herkästi jos olisi pyörä ja jalkakäytävä erikseen.
Joko tajusitte!
Ainakin itse ymmärsin jutun näin.
Ei ole kokemusta rekoista mutta nuorma-autoista on tällä kylällä. En sano värejä ettei pahoiteta mieliä. Eli toisissa näissä on huomiionottavat kuskit toisissa täys reikäpää joka purkaa pahaa oloaan kävelijöihin ja pyöräilijöihin. Voi olla jopa henkilökohtaista kaunaa eli ei kaikkien kohdalla.
No silloinhan vika on jalkakäytävän.
Pitäsikö nyt sitten olla jalkakäytävä ja vielä erikseen pyöräkäytävä, ei tuu tolkkuo, eikö kevyenliikenteenväylä riittäsi niin ei tarvisi monenlaissii rakentaa kunnan vähistä rahoista.
Ainakin Moissieeehen asti pitäsi tuollanen saaha, miksei pidemmällekkin.
Ei kait se nyt kunnan pussista tierahat mene?Menikö kelkkareitteihin kunnan raha?
Eikö se tuo rahaa kuntaan jos perusasiat on kunnossa. Sirkushuvit ei kauaa elätä.
Nyt ainakin viimeistään huomaa kuka täällä on tämä kunnan autoilun tukija ja liikunnallisten vihaaja. Voipi olla moniki ja on.
Rahaa vain autoiluun ja mopoiluun ja moottorikelkkoihin ja väki vähenee ja näivettyy. Se on jo nähty.
Anonyymi
20.05.2022 18:18
Polkupyöräilijät ovat yhtä tyhmiä kuin porot tienpäällä ja kippurasarvisilla pyörillä ajavat kaikista tyhmempiä, yli vaan niin että heilahtaa!
Lue ensimmäinen kommentti koko viestiketjussa.
Oli hyvä kommentti asiantuntijalta. On hatunnoston ja kiitoksen paikka. Tuota asennetta ei ole monella .kiitän👍. Jos sinulla on palkkalaisia levitä tätä hyvää sanomaa. Se pitäs olla juuri näin kun kommentoit.
Tuosta ohittamisesta , kyllä sen kuulee jo kaukaa tuleeko iso vai pieni takaa. Osaa varautua ja seurata onko vastaan tulijoita. Takaatulijan kuulee ennakoiko vai ei kun toinen kaista on tukossa. Ensimmäinen onse ison ilmanpaine joka työntää sitten kun hytti on ohi alkaa imu niinkuin kerroit pyöräparit kyynärpään tuntumassa, sen lisäksi esim. Rekka ei kulje suoraan vaan heiluu. Kulkunopeus ohittajalla normaali . Näin se menee ja.valitettavasti liian usein.
On paljon ja enimmäkseen ratintakaa leipänsä hankivat ovat hienoja hyviä ihmisiä. Valitettavasti poukkeksiakin löytyy
Mutta pienempien ajoneuvojen kuljettajat, muutamia poikkeuksia lukuunottamatta kyllä ne tunkevat väliin, kiilaavat. Mikä kummajainen lieneekin että ne sattuvat aina.tien tiukimpiin kohtiin.
T. Jonkun verran monenlaisella pyörällä liikkuja
Vielä kiitän niitä herrasmiehiä ja naisia jotka käytäytyvät fiksusti liikenteessä.
Nämä öykkärit on huonompi asia.
Katoppa niinpä oli. Miten jäiki tajuamatta. Juu, tosi kauheaa puhetta. Eikä Porojenkaan päälle saa ajaa saaketti!
No, ei jää.
Lisään vielä jonka kaikki ammattikuskit tietää, kun tie on mutkassa melkein aina hieman kallellaan sisäkurviin päin, jos pyöräilijän kohdalla nupilla on se reilu metri turvaväliä , kuormassa oleva rekan takapää ehtii vieriä muutaman kymmenen senttiä kaltevalla tiellä.
Viimeinen rekan pankko on melkein pyöräilijässä kiinni. Saattaa nuorilla jäähä huomaamatta.
Missä tuossa lukee ajetaan?
Poroillahan on kippusarvet !!!!!!!!!!
Kuulee ????? Jumalauta kun eivät kuule vaikka kurkku suorana huutaisi korvaan!
Eikö kyse ollutkaan poromiehistä ja ajoporoista joita tiellä harjuuttavat.
No tee asialle jotakin konkreettista äläkä tällä palstalla nillitä!
Hirvas porot ovat kippurasarvisia, ootteko noin tymiä ?
Yleisen asenteen muuttaminen, samoin turvallisuuden lisääminen on mahdoton yksilölle. Ongelman esille oton voi tehdä yksin.
Muu on yhteiskunnan ja päättäjien valttaa pitävien asia. Tottakai täytyy henkiriepu yrittää säilyttää yksilönä .
Haluaisitko suomentaa lausekkeen ja pilkun paikan?
Oon seurannut tämän tyypin kirjoittelua. Lapsellinen heebo. Paljon vaikeutta ja katkeruutta, sellanen koko ikänsä samoissa kuvioissa pyörinyt, joka ei oo päässy elämässään pitkälle. Perusnegatiivinen heebo.
Ihminen joka asuu Hyryllä ei tosiaan ole elämässään päässyt pitkälle.
Jos ei kerran opettajat eivät saaneet sinua ymmärtämään suomenkieltä niin tuskin minäkään.
Oot seurannut, thank's dude. 👍
Asennemuutos olennaisinta.
Eli et pysty perustelemaan sanomaasi? Ylläpito sentään poisti sen. Et osaa suomentaa sanomaasi? Käytä synonyymeja mitä halusit sanoa. Tässä lauseessa tuo pilkun jälkeinen lause muodostuu päälauseeksi. Minä kyllä löydän tästä paljonkin virheitä, mutta annetaan sulle vielä mahdollisuus.
Maybe dudette?
Äitis löysi virheen kun sut sai.
Et sitten kuitenkaan löytänyt ajetaan sanaa jonka väitit olevan lauseessa.
Hyvä meininki , jatkat opettamista mutta itse aloitit lauseen konjuktiolla, VÄÄRIN !
Mä luulen, että jos sä huudat, sua ei tosiaan kukaan kuule.
Takkerruit sittenkin tähän. Oot eskaloinu lauseesi. Ei sun kannata enää jatkaa, et pystynyt perustelemaan sanomaasi. Et löytänyt synonyymeja ilmaisullesi ja käytän translatiivia hyväkseni ja kysyn, miksi?
Hyvinhän tuota tunnut kuulevan.
Onneksi sinä löysit konjuktion millä aloittaa.🤣
Sinä et pystynyt kumoamaan väitettä että kippurasarvisilla ajavat ovat muita pyöräilijöitä tyhmempiä, so long sucker.
Läl, läl, lää, ollaan taannuttu ala-asteelle?
Toivottavasti haet ja saat appuu.
Sä kirjoitit. Et huutanut.
No,ehken kuitenkaan ruosteisella ajaisi.Saattaapi runko murtua.Kerran irtosi kyllä tanko ja oli ihan suoraksi vielä.Sen jälkeen en ostanut tee se itse mieheltä pyörää.Säikähyksellä selvittiin.😂
Keskustelu kevyen liikenteen väistämisestä, miten autoilija väistää kevyen liikenteen kulkijaa, jos vastataan, että yli vaan, ei tartte kauheasti viisastella, että autoilija ei pääse kevyen liikenteen yli, kuin ajamalla. Tietty tätä voi alkaa vääntää haluamallaan tavalla, mutta eskaloitinut lause on jo tullut sanomallaan selväksi.
Mitä tarkoittaa nillitä? Onko se asian esiintuomista ja kommentoimista, mitä itsekin teet?
Rakkautta sain, sinä anarkiaa?
No tottakai pyöräilijät ovat toinen toistaan tyhmempiä, sanoohan se jo järkikin.
Sinun väitteesi on paskaloitunut, väännä sinä besserwisser vaikka torttu handuusi! 💩
Höpöhöpö.
Sä kompastuit sittenkin nokkeluuteesi. Faecalis jutut on niin menneen talven lumia. Amigo, peace and love, sillä pärjää traficossa mainiosti. Turvaa itsensä ja muut kanssakulkijat. Tää friidu ei skeidaa handuun väännä.
👍👍👍
Kiitos vastauksesta, juuri siltä nämä pyöränvihaajat tuntuvat näiden kommentojien perusteella. Hyrynsalmea on mainostettu myös pyöräily kohteena, Ukkohallan lomaosakkeen omistajana ja pyöräilyä harrastavana olen pettynyt tämän kylän asenteisiin pyöräilyharrastusta kohtaan. Liian monta vaaratilannetta ollut tien päällä. Onneksi asia nostettu esille. Kenties kunta voisi jotain tehdä turvallisuuden parantamiseksi.
Jännät sanavalinnat.
Perheellemme riitti nyt Ukkohalla. Tämä pitäjä ei kaipaa kuntoilevia asiakkaita.
Teittepä sitten hukkareissun ihan Austraaliasta asti, voi voi.
Nuo sanathan on Papu ja Pojat yhtyeen legendaarisesta laulusta pakkanen!
Ok.
Biisi vuodelta 1980, 60-70 luvun taitteessa syntyneet kuuntelivat tätä. Ei nykynuoriso. 80 ja 90 luvun kasvatit eivät tätä tunnista
Papu ja pojat vuodelta 1983. Sitä kuunteli 60 luvun lopulla ja 70 luvun alun kasvatit. Westerlundin piano tehdas lakkautettiin 1971.
Soi usein lätkämatseissa vieläkin.
Ei ole. Westerlundin biisi oli. :Kissa on katt, koira on hund ja pyöreä on rund. Tää Dude, joka vihaa Hyrynsalmella pyöräilijöitä on 60 luvun/70 luvun alun kasvatti. Asuu itse alueella, kun on niin hermostunut aiheesta. Kuuntelee kasari biisejä. Kompastui omaan nokkeluuteensa? Kalt on muuten nykyään enemmän kylig. Kirkossa on präst ja Westerlund. Jänniä juttuja sulla tulee mieleen tähän viestiketjuun..
Huoh.
Ite oon kerran kokeillu kippurasarvista joka oli mahottaman vaikea ajjaa, kapea tanko ja nakin paksuset renkaat renkailla ei voi ajjaa soralla yhtään joten pakko ajjaa ajoradalla autojen seassa joka on vaarallista.
Ikärasiismi jyllejää pyöristä kyllä jankataan muta me rollatiooniella liikkuvat on jätetty täsin huomijotta vaikka paljon vaikee on sillä matkata haapolasta kaupalle pyörä ajo viikko sitten pahki ja huusi ja haistateli rumasti
Kyllä nämä teiden valtiaat eli pyöräilijät ovat kummaa sakkia, minä annan joka kerta pitkän äänimerkin riikkarilla vähän ennen pyöräilijää jotta osaa varoa niin nämä hyväkkäät nyrkkiä puivat, yksi kävi puserooni kiinni kaupassa kun tunnisti, ole siinä sitten heille mieliksi.
Outoja ovat, liekkö ryypänneet rahasa kun ei oo varaa autoa laittaa.
Sehän riippuu missä vaiheessa antaa äänimerkkiä .
Hyvä ois antaa äänimerkki kaukaa, mikä pitkällä suoralla on mahdollista.Jos sinä annat merkin melkein kohilla, voi saada sydärin ,säikähtää kuoliaaksi.
Toiset ryyppää rahansa ja toiset ryyppää elämänkumppaninsa rahat.Vara ostaa auto kun omat rahat ei kulu huvituksiin?Niin no voihan Appiukolta ja Anopilta saaha jelppiä kun omat on juotu.Joten tuo teoria mitä väitit ei pidä paikkaansa pyöräilijöihin pelkästään.
Iskä ja Äiskäkin voi ostaa auton. ..
.....niin se yleensä tapahtuukin ....
......täällä.Pitähään Isällä ja Äitillä olla ryyppy kaveri tai purkkiorja.Osta auto niin saat itelle työmiehen/naisen.
Onko kellään antaa metrimäärää paljonko ennen.
EI!
Turha sitten arvostella että liian myöhään.
Outoja ovat torvensoittajat, kortti pois ja vankilaan.
Kaartin pataljoonan soittokunta lähtee sitten linnaan, ei siihen missä on Itsenäispäivinä soittanut.
EI!
Tuota se Maija Vilkkumaan liiallinen kuuntelu saapi aikaan.
Noin 10 metriä on varmaan sopiva, ei ihan kohalla
Tuo äänimerkin anto sopii hyvin myös kelle tahansa jos huomaa vastaan tulijan liian myöhään. Pyöräilijä kerkiää muutamaan sekuntiin pois e e stä eikä siitä voi suuttua kukaan. Silloin kun on yllätys niin sitä vartenhan varotus on annettava.
Kuka kuuntelee Maijaa?
Niin ja Parolasta Panssaritorvisoittokunta.
👍👍👍
Äänimerkkiä ei kuulu käyttää omia virheiden korjaaamiseen. 👎
Miten se voipi olla virhe jos ei ou vielä pyöräillijjää sivvuuttanut ?
Voisi olla monelle nyt paikka käydä autokoulun kertauskurssi.
No miten se pittää äänimerkki nykyään sitten antoo?
Entä toisten.
Kepun päättäjät kaahaavat, yheltäkin lähti kortti pois 80 rajotuksella ajo 128km/h, varokaa kepulaisia kuskeja!
Ei ole ihme ja uus assie.
Kepulaiset jyrää muut ojan pohjalle.
Kokkaritki?
Ohituskaitoja ei pitäisi tutkata ollenkaan.
Eihän niitä täällä oo