Tilanne tämä; omistat kiinteistön. Siitä on lainaa vielä runsaasti jäljellä. Vuokraat toista puolta talosta (kahta erillistä asuntoa). Maksat koko kiinteistöstä vakuutusta (palo) vuokralaisille omat vakuutukset mm.omaisuudelle. lisäksi kiinteistövero koko kiinteistöstä .
Pitäisi laskettaa nyt tulot ja menot. Mitä otetaan huomioon. Onko lainavelka kokonaan henk.koht vai voidaanko osa lainasta katsoa että vuokralaiset maksavat "osansa" vuokran yhteydessä. Samoin kiinteistöverosta ja palovakuutuksesta?? Osaako kukaan kertoa.
Tulot-menot ja vuokralaiset samassa talossa.
3
123
Vastaukset
- Anonyymi
Laina on kyllä omistajan ihan oma velka.
Vuokratulostaa saa sitten vähentää kulut. - Anonyymi
Otapa yhteyttä verottajaan. Sieltä saat asiantuntevat neuvot ihan ilmaiseksi.
Osa lainastahan koskee sinun asumaa asuntoa ja osa näitä vuokralla olevia kahta asuntoa. Mahdollisesti laina on jaettavissa kunkin asunnon pinta-alan mukaiseen meno-osaan.
On ok palovakuuttaa kiinteistö yhdellä vakuutuksella, mutta kiinteistöhän voi vaurioitua muullakin tapaa kuin tulipalossa. Muut vakuutukset suosittelen tekemään per asunto. Ei siis niin että kaikki asunnot ovat yhdellä ja samalla vakuutuskirjalla.
Osa vakuutuksista ja asumiskuluista koskevat omassa käytössä olevaa asuntoa, osa vuokralaisten asuntoja, kyseessä on siis 3 eri asuntoyksikköä. Pinta-ala, kunto, vesipisteiden määrä, tulisijat jne ratkaisee mistä arvosta mikäkin asunto vakuutetaan. Nämä arvot näkyvät yleensä vakuutuskirjan/-kirjojen erittelyistä.
Ennen kuin otat yhdeyttä verottajaan, erittele tarkkaan omaa asuntoasi koskevat menot. Jos on esim. kunnallistekniikka, yksi vesimittari, yksi jätevesi-ja kiinteistöjätesopimus, eikä ole joka asunnossa omaa sähkömittariakaan, pitää purkaa laskuista pois se, kuinka paljon menoista on omistajan omaa kustannusta.
Sitten on eriteltävä erikseen molempien vuokra-asuntojen vuokratulot ja vielä muut mahdolliset menot, kuten esim. remontti, puhtaanapito, autopaikka tms.
Viime kädessä verottaja on se taho joka päättää mitkä kulut sinä saat vähentää pääomatuloista.
Ja ihan näin vinkkinä. Jos hoitelet asioita tietokoneella, tee omat tiedostokansiot per kämppä. Tallennat tietoja sitä mukaa kun tuloja/laskuja tulee. Siis saman tien, etkä vasta joskus viikon tai puolen vuoden päästä. Esim. jos koko kiinteistön asuntolaina on yksi summa, kun maksat lainanlyhennyksen, jyvität maksun per asunto saman tien. Verottaja osaa määrittää sinulle asuntokohtaisen lainamenon. Kun vuokralainen maksaa sinulle vuokran, kirjaat sen tulopuolen tiedostoon. Kun/jos teet johonkin näistä kolmesta asunnosta remonttia, kirjaat kulut kyseisen asunnon kohdalle ja tallennat skannatut tai kännykällä kuvatut tarvikekuitit kansioon. Näin kirjanpitosi per asunto pysyy ajan tasalla koko ajan.
Jos teet hommaa vanhakantaisesti paperimuodossa, tässä pätee sama. Joka asuntoa varten oma mappi ja ruutuvihko johon teet taulukon menoista ja tuloista. Kirjaat ruutuvihkoon omaan sarakkeeseensa päiväyksen, mitä on maksettu/ostettu/vuokrat jne jne ja ehdottomasti kaikki tositteet.
Kirjaaminen täälläkin tapahtuu heti kun tapahtuma on, eikä sitten joskus kun jaksaa tai viitsii. Niistä vuoden aikana pahvilaatikkoon kerätyistä haalistuneista kuitteja ei kukaan saa selvää.
Ei tarvitse joka vuosi tuskailla mitä voi vähentää, tai mitä ei, mitä sitä on tullut tehtyä tai mihin asuntoon ei ole tullut tehtyä mitään.- Anonyymi
Kiitos paljon vastauksesta ja vinkeistä. Vastauksesi avasi asioita hyvin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial281828Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571802Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3511550- 1471181
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2131164Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221128- 111004
- 285995
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4979Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49938