Hei, olisi mielenkiintoista kuulla vähän pääsykokeesta lentoemännäksi? Ilmeisesti pitää osata erinomaisesti ruotsia ja englantia? Entä jotain muita kieliä tai testataanko muita juttuja? Katsotaanko jotain yo- arvosanoja vai riittääkö pääsykoe?
Minkälaiselta työ on tuntunut? Mulla tosiaan hoitoalan koulutusta ja nyt oon muissa hommissa, mutta ei ehkä ihan tunnu omalta. Kiinnostaisi kokeilla ja tosiaan eipä tuosta työstä sitten tiedä ennen kuin sitä tekisi. Entäpä millainen palkkaus? Vissiin lennot voi sitten olla ihan mitä vaan? Ettei voi vaikuttaa niihin itse ja taisi olla parempi palkka pidemmän matkan lennoilta?
Mikä työssä on vaikeinta ja mikä palkitsevinta?
Kiitos jos joku jaksaisi vastata <3
Lentoemännäksi? Lentoemännät hoi :)
2
1599
Vastaukset
- Anonyymi
He!
Itse muutamalla eri lentoyhtiöllä työskennelleenä voin rehellisesti kertoa että engllanti on lentoalan kieli. Muut kielet ehdottomasti plussaa!
Koulutus voi olla yhtiöstä riippuen joko suomeksi tai englanniksi mutta materiaalit englanniksi. Paljon tulee uutta sanastoa ja illat menee päntätessä kurssin aikana, joka yhtiöstä riippuen kestää kuukaudesta kahteen.
Lennot voi olla mitä vain riippuen siitä lentääkö reitti- vai lomalentoyhtiöllä. Yöpyvät kohteet riippuu paljolti yhtiöstä jossa työskentelee.
Ehdottomasti kannattaa hakea, koska kaikilla tällä alalla työskentelevillä on runsaasti erilaista työkokemusta eri aloilta ennen lentotyöhön lähtemistä.
Kannattaa seurailla avoimia rekryjä sillä näin kesäisin useat lomalentoyhtiöt avaavat hakuja ja rekryävät syksyllä alkaville kursseille :)- Anonyymi
Mikä vitun lomalentoyhtiö.
Se on CHARTER LENTOYHTIÖ.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1673559Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332704Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.12696Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem562651Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k162468Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️232328Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien871986Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91938Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?1641891Pesäpallo rulettaa
Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy31693