Joku viisas tietäisi?

Anonyymi

En tiedä onko oikea palsta, mutta kysynpä kuitenkin.
50 megan netti, niin pitäisikö riittää niin telkkuun kuin pelitietokoneeseenkin?
Nyt ei meinaa riittää, vaan pätkii suunnattomasti. Ennen riitti pienempikin megamäärä, vaan ei enää.

5

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pelaamisessa pieni viive on tärkeämpi kuin nettilinjan nimellisnopeus, joten 50Mbps linja riittää oikein hyvin, jos yhteys on muuten vakaa ja pienilatenssinen. HD tasoiselle kuvalle 50M riittää. Vika voi olla verkkolaitteissasi, tai huonolaatuisessa verkkolinjassa. Myös se vaikuttaa, kuinka kuormitettu operaattorin linjat ovat. Tässä on kuitenkin monta lenkkiä, joissa voi olla vikaa, eikä oikean arvaaminen ole ihan helppoa. Lähtisin kuitenkin modeemista/reitittimestä liikkeelle.

    • Testaa netin todellinen nopeus vaikka Fast.comiilla:

      https://fast.com/fi/

      Wi-Fi -yhteydessä voi olla häikkää esimerkiksi naapurin samalla kanavalla olevan langattoman reitittimen kanssa. Sekä nopeus että etenkin nopeuden vakaus riippuvat siis paitsi yhteytesi nimellisnopeudesta myös yhteyksistäsi muutoin.

      50 Mb/s pitäisi riittää 4K -kuvallekin, mutta ehkä ei samanaikaisen verkkopelaamisen kanssa. Onkohan hitain myytävä mobiilidatayhteys nykyään 100 Mb/s, joten jos sinulla on noin hidas mobiilidatayhteys, ehkä kannattaa päivittää se.

      Samoin huoneistoverkoissa kerrostaloissa 50 Mb/s viittaa ilmaiseen, eli vuokraan tai vastikkeeseen kytkettyyn liittymään, minkä nostaminen vaikka 100 Mb/s tasolle ei maksaisi kuin muutaman euron kuukaudessa. Kannattaa tiedustella ja ottaa selvää.

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista. Kiinteä laajakaista siis kyseessä. Aiemmin toimi moitteettomasti, mutta nyt pätkii jo huomattavasti. Modeemista jaettu langattomasti myös telkkuun.
      Olen vähän huono selittämään näitä, sorry..

      • Tarkista, että kaikki piuhat on tiukasti ruuvattu kiinni (minulla pätki ja syy oli löysä kaapeli DNA olisi myynyt uuden modeemin). Buuttaa modeemi, jos se on aina päällä. Kannattaa käyttää kaapelia, jos mahdollista WiFi:n sijaan.


    • Anonyymi

      Nykyaikana ei pelaa mikään hyvin.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      222
      4296
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      69
      2765
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      394
      2443
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2363
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      42
      1639
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      555
      1406
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1334
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1330
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1329
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1196
    Aihe