linja valo

Onko kellään järkevää selitystä miksi kolmesta koneestani yhteen jää aina verkkokortin linjavalo
palamaan sammuttaessa koneet. Netti toimii kuitenkin hyvin kaikissa.
2229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tietokoneeseen jää herätevirta, jos ei ota töpseliä pois seinästä tai katkaise virtaa virtalähteestä. Näkee joissain koneissa, että näppäimistössä jää Num Lock valo palamaan. Olisiko verkkokortissa WOL (Wake On Lan) päällä? Eli koneen saa tarvittaessa päälle verkosta käsin.

Äänestä
  • Sitä en kyllä osaa katsoa.Jonkun yrityksen verkossa kone on kyllä ollut. ´Nyt tässä on Win Me ja netti, mutta ei ole muuten yhteydessä näihin kahteen Xp:hen.Samasta boxista (zyxel)kylläkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuki kirjoitti:

Onko kellään järkevää selitystä miksi kolmesta koneestani yhteen jää aina verkkokortin linjavalo
palamaan sammuttaessa koneet. Netti toimii kuitenkin hyvin kaikissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu