Olen nyt lukion ykkösellä vikaa kuukautta ja mietin vaihtoa toiseen (melko läheiseen) lukioon. Lähdin nykyiseen lukioon suht hyvillä mielin, vaikka paras ja ainoa kaverini koko peruskoulun ajalta menikin juuri tuohon toiseen lukioon.
Nykyisessä lukiossa ei ole muussa vikaa kuin omassa mielenterveydessä. Minulla on ollut aina vaikeuksia löytää uusia kavereita, ja olenkin ollut koko vuoden henkisesti aika yksin enkä ole tuon kaverin kanssa paljoa nähnyt. On minulla lukiossa kavereita enkä ole koulussa ikinä yksin, mutta vapaa-ajan vietän yksin kotona ahdistuneena. Eivät koulukaverini ole muita kuin koulukavereita eikä meillä sen syvempää yhteyttä ole. Olen lukion ykkösellä sen takia kärsinyt sekä masennuksesta että ahdistuksesta jonka takia hyvä koulumeneatyksenikin on alkanut kärsiä.
Mietin lukion vaihtoa jo ennen joulua mutta päätin odottaa kevääseen asti, nyt se on taas mielessä. Nyt kesän tullessa olen laittanut jo hakemuksen menemään mutta vieläkin vaihdan mieltäni koko ajan. Kaverini olisi avosylin ottamalla minut uudessa lukiossa vastaan ja hänellä on siellä kaveriporukkakin valmiina. Olen kuitenkin kuullut monesta paikasta, ettei kavereilla ole niin väliä eikä sen puolesta kannattaisi pelkästään vaihtaa.
Osaako kukaan auttaa?? Itsellä menee jo järki tätä pohtiessa eikä kukaan, opot ja koulupsykologit mukaan luettuna oikein ole osannut mitään sanoa:')
Kannattaako lukiota vaihtaa?
2
564
Vastaukset
- Anonyymi
Sinun on hoidettava mielenterveys kuntoon nyt. Se ei parane lukiota vaihtamalla. Lukion jälkeen sinulle tulee joka tapauksessa ero vanhoista koulukavereista ja edessä on uusien löytäminen uusista opiskelupiireistäsi tai muualta. Et voi koko ikääsi roikkua vanhoissa poikaporukoissa.
Sanot, että sinulla on nykyisessä lukiossa kavereita. Se on hyvä. Keskity opiskeluun! Olen samaa mieltä kuin ne monet muut, jotka sanovat ettei kavereilla ole niin väliä. No, toki on. Mutta siis sinullahan on kavereita koulussa. Ei koulun kaveripiiri siellä toisessakaan lukiossa sinua varmaan koulun ulkopuolella viihdytä. Sen puolesta kannattaa jatkaa nykyisessä lukiossasi ja hoida se mielenterveyspuoli kuntoon ammattilaisten kanssa, ei siinä kaverit auta.- Anonyymi
Päätin vaihtaa lukiota ja nyt kahden päivän päästä itken viime lukion rehtorille että haluan takaisin, olisi siinä kannattanut kuunnella :)
Tosin kavereista olen edelleen eri mieltä. Ne ovat erittäin tärkä voimavara ja ilman niitä en jaksaisi mitenkään (enkä viime vuonna jaksanutkaan). Jos pääsisin takaisin vanhaan lukioon panostaisin nyt siihen, että järjestäisin vapaa-ajalle tekemistä ja kavereita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 581351
- 931245
- 471129
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121128