Kannattaako lukiota vaihtaa?

Anonyymi

Olen nyt lukion ykkösellä vikaa kuukautta ja mietin vaihtoa toiseen (melko läheiseen) lukioon. Lähdin nykyiseen lukioon suht hyvillä mielin, vaikka paras ja ainoa kaverini koko peruskoulun ajalta menikin juuri tuohon toiseen lukioon.

Nykyisessä lukiossa ei ole muussa vikaa kuin omassa mielenterveydessä. Minulla on ollut aina vaikeuksia löytää uusia kavereita, ja olenkin ollut koko vuoden henkisesti aika yksin enkä ole tuon kaverin kanssa paljoa nähnyt. On minulla lukiossa kavereita enkä ole koulussa ikinä yksin, mutta vapaa-ajan vietän yksin kotona ahdistuneena. Eivät koulukaverini ole muita kuin koulukavereita eikä meillä sen syvempää yhteyttä ole. Olen lukion ykkösellä sen takia kärsinyt sekä masennuksesta että ahdistuksesta jonka takia hyvä koulumeneatyksenikin on alkanut kärsiä.

Mietin lukion vaihtoa jo ennen joulua mutta päätin odottaa kevääseen asti, nyt se on taas mielessä. Nyt kesän tullessa olen laittanut jo hakemuksen menemään mutta vieläkin vaihdan mieltäni koko ajan. Kaverini olisi avosylin ottamalla minut uudessa lukiossa vastaan ja hänellä on siellä kaveriporukkakin valmiina. Olen kuitenkin kuullut monesta paikasta, ettei kavereilla ole niin väliä eikä sen puolesta kannattaisi pelkästään vaihtaa.

Osaako kukaan auttaa?? Itsellä menee jo järki tätä pohtiessa eikä kukaan, opot ja koulupsykologit mukaan luettuna oikein ole osannut mitään sanoa:')

2

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sinun on hoidettava mielenterveys kuntoon nyt. Se ei parane lukiota vaihtamalla. Lukion jälkeen sinulle tulee joka tapauksessa ero vanhoista koulukavereista ja edessä on uusien löytäminen uusista opiskelupiireistäsi tai muualta. Et voi koko ikääsi roikkua vanhoissa poikaporukoissa.

      Sanot, että sinulla on nykyisessä lukiossa kavereita. Se on hyvä. Keskity opiskeluun! Olen samaa mieltä kuin ne monet muut, jotka sanovat ettei kavereilla ole niin väliä. No, toki on. Mutta siis sinullahan on kavereita koulussa. Ei koulun kaveripiiri siellä toisessakaan lukiossa sinua varmaan koulun ulkopuolella viihdytä. Sen puolesta kannattaa jatkaa nykyisessä lukiossasi ja hoida se mielenterveyspuoli kuntoon ammattilaisten kanssa, ei siinä kaverit auta.

      • Anonyymi

        Päätin vaihtaa lukiota ja nyt kahden päivän päästä itken viime lukion rehtorille että haluan takaisin, olisi siinä kannattanut kuunnella :)

        Tosin kavereista olen edelleen eri mieltä. Ne ovat erittäin tärkä voimavara ja ilman niitä en jaksaisi mitenkään (enkä viime vuonna jaksanutkaan). Jos pääsisin takaisin vanhaan lukioon panostaisin nyt siihen, että järjestäisin vapaa-ajalle tekemistä ja kavereita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe