Ylen nykyinen toiminta

Nyt voi liikenne- ja viestintäministeri tehdä työtä palkastaan nauttien.
Joitakin aikoja sitten Ylen johtoon tuli henkilö MTV:ltä. Ei ollut aavistustakaan miten Ylen tulevaisuus muuttuisi.
Ei tiedetty, kuinka tiukasti edellisen työpaikan ohjelmakaavio oli tarttunut hänen kehoonsa.
Muutokset Ylen kaaviossa alkoi pian. Ensin aamutv:ssä, naurettavilla keskusteluilla juontajan ja meteorologin välillä tyyliin:
"Jos kehäkolmosen sisäpuolella sataa, kastuuko meidänkin vaatteet?" tai talvella: "Kun sataa lunta, onko se täällä etelässäkin valkoista?"
Vielä aamuteeveen vieraista. Luulisi, että kutsuttaisiin henkilöitä, jotka olisivat käytöksellään esimerkkinä nuorisolle, mutta ei. Studioon tullaan lakki päässä.
Pian alkoi myös ohjelmien uudistaminen. Kotimaiset sarjat, tai muut yksittäiset jännitys tai komedia ohjelmat saivat tehdä tilaa keskusteluohjelmille, jotka saivat parhaat katseluajat. Enkä usko, että nähdyt kovin suurta katsojakuntaa vetäisi. No onhan saatu myös uusia ohjelmia. Valitettavasti nämä, huh huh, hauskat ohjelmat, joissa ollaan niin hauskoja.
Monesti kikatusten mukaan ohjelmien juontajilla on hauskempaa, kuin ohjelmaan osallistuvilla vierailla. Puheissa vähintään joka toinen sana on kiroilua. Ei niitä voi, eikä saa laittaa edes lasten katseltaviksi.
Viimeisin ja todella selvä kopio mainosteeveeltä on uutisissa. Musiikin säestämänä tekstillä näytetään muutama lause, joissa mainitaan, että uutinen on nähtävissä netissä, joukossa myös hyvinkin tärkeitä uutisia.
Hetkinen, meiltä, katsojilta pidätetään veroja, joilla Ylen toimintaa tuetaan.
Korona-aikaan Yle uutisoi monta kertaa, kuinka on koululaisia ja vanhuksia, joilla ei ole laitteita, tai taitoja nettiuutisten katsomiseen. Miksi muuten pitäisi hankkia laitteet ja lisäksi ostaa operaattorilta yhteys nettiä varten.
Veroillahan uutiset on jo kertaalleen maksettu.
Eräs Yleltä hiljattain pois jäänyt toimittaja kertoi johdon sanoneen, että ohjelmistoa kehitetään nuorison hyväksi. Siitäkö johtuu, että sunnuntai aamupäivältä uutiset poistettiin. Uskooko Ylen johto, että lauantai-illan ja sunnuntai-iltapäivän aikana ei koskaan tapahdu uutisoitavia asioita.

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yksi kyllästyttävä piirre erityisesti radion kanavien puolella on se, että juontaja kylvää puheensa sisään englanninkielisiä sanontoja. Tavoitellaan ehkä fiksua vaikutelmaa, mutta tulos on toisenlainen. Eivät läheskään kaikki englantia osaavat ymmärrä näitä heittoja saati iäkkäämmät, jotka eivät ole opiskellet tuota kieltä koulussa.

      Ylen kotimainen dokumenttituotanto on lähes olematonta saati tv:n draamapuoli. Fakta korvataan vaikkapa moniosaisella dokumentilla Tyynen meren sodan vaiheista ja draama iänikuisilla, ahdistavalla ja ankeilla ulkomaisilla tai kotimaisilla dekkarisarjoilla. Ajankohtaisohjelmat ovat lähes kokonaan suoria studiokeskusteluja, joissa toimittaja ohjaa tiukasti sopivasti valittujen osallistujien kommentteja.

      Älyllinen liikkumavara puuttuu ohjelmistosta lähes täysin. Niin kuin aloittaja totesi, matkitaan kaupallista toimintaa ilman mitään perusteita.

    • Anonyymi

      Ylellä on hallintoneuvosto ja muut organisaatiot. Turha väittää että yksi ihminen voisi vaikuttaa Yleisradion suuntaan.

      • Anonyymi

        Renazi voi. Sannikka myös. Valtaoja ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3166
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2435
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      61
      1435
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1402
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      12
      890
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      885
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      863
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      797
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      785
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      758
    Aihe