Johnson 2t 70hp perämoottori käy hyvin, mutta sammuu kun antaa vaihde päällä kaasua

Moro!

Saunalautan moottorissa ollut käyntihäiriötä ja startin kanssa ongelmaa, näistä selvittiin, kun purin kaasarit ja käytin ultraäänipesussa (pääsuuttimia, en saanut irti, mutta uskoisi uäpesun hoitavan pienimmätkin kanavat). Tämän jälkeen moottori saatiin käyntiin kuivalla maalla ja vapaalla käy täysin normaalisti ja voi antaa kaasuakin isolla kädellä ongelmitta.
Laskimme saunalautan veteen mutta, kun lyö vaihteen silmään ja antaa kaasua, kone "booa" ja sen jälkeen sammuu.

Onko vinkkejä?

11

1827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Polttoainelinjassa ilmavuoto, eli ei saa riittävästi bensaa.

      • Anonyymi

        Juu, tavalla tai toisella ei saa tarpeeksi bensaa. Ilmavuoto on ihan mahdollinen.


    • Anonyymi

      Kaasuttimen kanavissa tai suuttimissa voi olla jotain mönjää siltikin, vaikka ne on pesty ultrapesurilla. Kannattaa putsata kanavat ja suuttimet käsin ohuella langalla. Sähköjohdon säie on tarpeeksi ohut suuttimiin. Toinen vaihtoehto on, että polttoaineen imu- tai syöttöletkussa on reikä.

    • Anonyymi

      Seoksen pitää olla niin rikas, että moottori käy vaihdepäällä eikä vene liiku.

    • Anonyymi

      Käytännössä paaliin...

      • Anonyymi

        Sinä paalaaja maksatat ihmisillä paalaushinnan ja jätät paalaamatta ja pistät kaikki sinkkisankot ja polkupyörät myyntiin.


    • Anonyymi

      Kampikammion paineella toimiva bensapumppu?

      • Kyllä, tommonen vro2 pumppu


    • Anonyymi

      "..Laskimme saunalautan veteen mutta, kun lyö vaihteen silmään ja antaa kaasua, kone "booa" ja sen jälkeen sammuu..." Onko vinkkejä?

      Luultavasti 70hp johnsonissa on vakiopotkuri joka ei jaksa työntää raskasta saunalauttaa. Siihen pitää vaihtaa potkuri jossa on pienempi nousukulma.
      https://www.nettivene.com/artikkeli/oikea_nousu_potkuriin

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4193
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2905
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      47
      2827
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2583
    5. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2555
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      321
      2521
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2119
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1855
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1517
    Aihe