En saanut kaikkia liitteitä toimitettua 2 vuoden välein tehtävään tarkistukseen määräaikaan mennessä. Syy ei ollut minun. Kela katkaisi asumistuen. Asumistuen maksu ei jatku, ennen kun asumistuki hakemus on käsitelty. Vuokra on pakko jättää maksamatta. Kyllä olisi Karpolla asiaa.
Eläkkeensaajan asumistuki
9
115
Vastaukset
- Anonyymi
"En saanut kaikkia liitteitä toimitettua 2 vuoden välein tehtävään tarkistukseen määräaikaan mennessä. Syy ei ollut minun."
Jos olisit saanut toimitettua kaikki liitteet ajoissa, niin olisiko se ollut sinun ansiostasi? - Anonyymi
Täällä yleisen asumistuen hakemus ollut käsittelyssä kohta kolme viikkoa.
Kun liitteiden viimeinen lähettämispäivä läheni, eikä ollut mahdollisuutta niitä viedä, niin riitti laittaa viesti netin kautta, että siirtävät viimeistä liitteiden palautuspäivää. Ei siirtynyt päivä, mutta asumistuki tuli maksuun. Joku kai sitten luki sen viestin. Sitten paperikopio sinne, niin onpahan liite annettu. Saa nähdä kauanko vielä menee, että tulee päätös.
Hankalaksi meni kaikki, kun pienipalkkaisen työn otin. Aina ennen päätös tuli parissa päivässä, kun laittoi vaan uuden vuokralapun menemään. Kai sitten niitä hakemuksia sinne tulee nyt niin paljon, etteivät ehdi niitä käsitellä.
Asumistuki on kuitenkin tosi tärkeä, että saa vuokran maksettua ja koti säilyy. Pitäisi olla siellä tarpeeksi tekijöitä, ettei joudu ihmiset pulaan. - Anonyymi
Järkeä, puhelinta tai nettiä ei voi käyttää?
- Anonyymi
Onhan se vuokranantaja joutunut antamaan vuokrankorotusilmoituksen jo aiemmin.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491