Onko määrittelijät kuoleva ammattikunta?

Anonyymi

Muistan ajat, oli ne hienoa aikaa.
Kun lähdettiin määrittelemään.
Yleensä paikkana oli joku hiihtokeskus, tai meren tai järven rannalla oleva lukaali.
Aamulla urheilua, tms. aktiviteetteja.
Hieman määrittelyä.
Kahvitauko.
Ulkoilua ja muuta virkistäytymistä.
Lounastauko
Hieman määrittelyä.
Kahvitauko.
Hengennostatusta.
Valmistautumista illanviettoon.
Illallinen.
Rankkaa ryypäämistä.
Aamulla krapulasta toipumista.
Muuten kuin edellinen päivä, paitsi aamupäivän määrittelytuokio jäi pois ja iltapäivän määrittelystäkään ei tullut mitään.

Oli ne aikoja. Nyt seistään aamuisin ringissä ja scrummataan. Tässähän joutuu tekemään töitä, stana!

3

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nykyään ei määritellä ja suunnitella sovelluksia.
      Kirjoitetaan "jotain" tikettejä joista ei saa mitään selvää eikä developer pysty toteuttamaan sitä mitä pitäisi.

      Dwveloperit ovat teknisesti hyviä mutta sovellusten määrittelijät eivät ymmärrä mitä ollaan tekemässä ja koko surkeus valuu alaspäin developereiden niskaan.

      Agile on hyvä mutta Scrum on perseestä koska se keskittyy surkeasti kirjoitettuihin tiketteihin ja pelkkiin mikromanageraamiseen liittyviin dailyihin.

    • Anonyymi

      Harakavarpailla keltaiseen lappuun joka putoo seinältä roskien joukkoon. Sitte joku karvanaama kikkailee näillä lapuilla.

      Voi että on mennyt hölmöksi tämäkin homma! 🤬

      Askartelu kuuluu päiväkotiin.

    • Anonyymi

      Dailyt on pelleilyä. Keskeyttää hommat. Samaa pelleilyä ovat avokonttorit, että muka viestintä olisi jotenkin parempaa kun kuulee kaikkien hölinät. Typerää, hyvin typerää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      429
      7401
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6136
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5622
    4. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      119
      4581
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4349
    6. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      29
      4289
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3580
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3578
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      83
      3514
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3488
    Aihe