Hoippuva kävely, pitämättämät etujalat

Pampo

Meillä on muutaman vuoden vanha Bernhardin uros.
Sille on tullut kävelullä muutaman kerran kohtaus, jolloin se on alkanut hoippumaan ja etujalat ovat alkaneet pettää alta. Se menee muutaman minuutin päästä ohi.
Mikä mahtaa olla vikana?

3

636

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vain

      viekää mahdollisimman pian lääkäriin, kyseessä saattaa olla aivokasvain tai mahdollisuus halvaukseen(oireet viittaavat)

    • Sadi

      Kipin kapin. Oireet voivat viitata halvaukseen, tai aivoissa sijaitsevaan vikaan. Kasvattajalta kannattaa kysellä, että onko suvussa koskaan havaittu epilepsiaa.

      Eläinlääkärin kanssa suljette kaikki mahdolliset vaihtoehdot pois tutkimalla, ja jos mitään ei löydy ja tämän tyyppiset kohtaukset uusivat, voi kyseessä olla epilepsia. Jos kohtauksia tulee usein, niin eläinlääkäri suosittelee varmasti lääkityksen aloittamista. Useimmiten tulokset ovat hyviä ja kohtaukset saattavat lääkityksen myötä jäädä kokonaan pois.

    • ~kristiina~

      Käytä ihmeessä koirasi eläinlääkärillä. Se voi johtua huonosta sydämmestä pahimmas tapauksessa joku kerta se kohtaus ei menekään ohi ja menetit ystäväsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1261
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      878
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      625
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe