Oon 5.lk ja oon lekureide mukaa henkisesti kehittyneempi ku mu ikäset yleensä. Mu luokal kaikki yrittää olla nii **** cool, ku ne polttaa ja juo! Iha järjetöntä! Sit ne oikee seukka joittenki **** 8 luokkalaiste kaa ja yrittää olla isompii ku ne oikeesti o. Ja ne ei tajuu et ne ylä-aste ikäset käyttää niitä vaa hyväksee. Mulla ei oo koskaa tullu mieleenkää alottaa päihteide käyttöö! Hyvät ala-aste ikäiset käyttäkää järkeenne.
----
Raitis_Girl
6712
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niinpä!!Toi on oikee asenne!!päihteet on pahasta...käyttäkää muutkin kuin vain ala-aste ikäiset järkeä älkääkä alkako käyttämään päihteitä!!
joo lekurit on mullekki sanonu et oisin henkisesti n. 25-vuotiaan tasolla ja nyt oon yläasteella et aika hyvin niinQ vai mitä??? ja mähän en mitään juo, enkä seukkaa kenenkää nössön 5 luokkalaisen kaa, oisko ees vähä noloo.. LoL
Noinhan sitä itekkin ajatteli joskus ala-asteen loppupuolella, mut ku oon jo täys ikänen on oppinu, et koskaan ei saa sanoa ei koskaan. Mä oon melkein 99% varma, et parin vuoden päästä aattelet pikkasen eri tavalla. Mutta onnee vaan yritykselle!
Raitis_Girl: "Oon 5.lk - - - Mulla ei oo koskaa tullu mieleenkää alottaa päihteide käyttöö! Hyvät ala-aste ikäiset käyttäkää järkeenne."
Mariia: Jos viestin kirjoittaja on viidennellä luokalla, hänhän ei ole sitten parin vuoden päästä enää ala-asteella, eikö?
Tein aikoinani juuri viidennellä luokalla aikuisten ryyppäämiseen tympääntyneenä päätöksen olla juomatta alkoholia. Päätökseni olen pitänyt ja nyt olen 18-vuotias eli täysi-ikäinen. Edes yläasteikäisenä en pitänyt raittiuspäätöstäni erityisen nolona tai rasittavana. Täysi-ikäisenä ja seurakuntanuorena olen joskus miettinyt, että rajanvedossa hieman "yli" mennyttä päätöstäni pitäisi ehkä lieventää (kun ehtoollisviiniäkään en ole koskaan suostunut juomaan). Seitsemän ja puolen vuoden asenneraittiuden jälkeen on tosin erittäin vaikea muuttaa totuttua päihdesuhtautumistaan.
Katsoin ala-asteella myös vähän kummaksuen niiden päälle jotka yrittivät olla niin vanhaa ja kovaa, pussailivat nurkan takana ja järkkäsivät kotibileitä, varmaan olivat alkoholin ja tupakankin kanssa tekemisissä. Eräällä tavalla halveksuin niitä silloin. Tuli päätettyä etten ikinä ala samanlaiseksi.
Noh... Onhan se toki niinkin että päätös on pitänyt ja järki päässä pysynyt, vaikka olenkin juomisen aloittanut. En kuitenkaan oo mikään viinahiiri. Ala-asteen viimeisillä luokilla alkaa jo näkemään millainen ihmisestä tulee...
Harvemmin kai kukaan 8-luokkalainen suostuu olemaan 5-luokkalaisen kanssa, vaikka syynä oilisikin hyväksi käyttö. Tuskin kehtaa. Mutta monesti vaikka 9-luokkalaiset pojat on 7-luokkalaisten tyttöjen kanssa. Ja mistähän syystä?!? Seiskaluokkaliset ovat niin innoissaan että saa vanhemman poikaystävän ja pojat osaa käyttää tilannetta hyväkseen. Sen aikaa kun poika on kiinnostunut tytöstä, niin ok, mutta sitten kun löytää paremman näköisen, tyttö saa kuulla olevansa huora ja vaikka mitä muuta. Sitten pojat nauravat yhdessä jätetylle tytölle ja kehuvat sen tyhmyyttä.