Kun lukee lehtiä yms. kunnassa hehkutetaan, että uusi kunnanjohtaja on pannut tuulemaan ja saanut pienessä hetkessä kunnan talousasiat parempaan kuntoon.
Hänellä on kuulema niin hyviä tulevaisuuden suunnitelmia, että ei mene kauan kun kunnan talous on erittäin hyvässä kunnossa.
Epäilen hieman näitä hehkutuksia, mutta toivotaan että olen väärässä.
Soten kautta kunnalta viedään n. 60%verotuloja ja suurin osa kuntavastuista pois.
Suurimmat jäljelle jäävät kunnan vastuut taitaa enää olla varhaiskasvatus, opetus ja sivistys asiat yms.
ELI SITTEN JÄLJELLE JÄÄVIEN KUNNAN VIRANHALTIJOILLE JÄÄ AIKAA PANOSTAA KUNNAN ELINVOIMAISUUDEN PARANTAMISEEN.
Onko konneveden uusi kunnanjohtaja tyhjän puhuja vai fisionääri /kunnan pelastaja.
10
1682
Vastaukset
- Anonyymi
Paljon porua ja vähän villoja.vanha sanonta pätee tässäkin tyhjänpuhujassa.
- Anonyymi
Isommat asiat ja hankinnat,eikö valtuutetut olekkaan päättämässä.
Olen kuvitellut että he vastaavat viime kädessä.
Jos olen väärässä, niin oikaiskaa. ( olen vaan tavallinen taavi )
- Anonyymi
Pieni maalaiskylä, ei se Konnevesi oo sen kummempi kuin muutkaan. Voihan sitä kansallispuiston laitureihin ja markkinointiin työntää euroja mutta takaisin ne ei tuu veroina!!!
Kuntaan palkataan ihan tyhjänpäiväisiä taivaanrannan maalareita lisää ja perusasiatkaan ei oo kunnossa.
Tekninenpuoli haaskaa rahaa ihan surutta, mainostamisessa ei mitään järkeä, kellankoskenvoima Oy ei tuota mitä sen pitäis...- Anonyymi
Sanoisin että suuresti liioittelet kansallispuiston infran rahankäyttöä. Joku ne kodat ja laiturit on palkkatyönään tehnyt ja veroja maksanut?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanoisin että suuresti liioittelet kansallispuiston infran rahankäyttöä. Joku ne kodat ja laiturit on palkkatyönään tehnyt ja veroja maksanut?
aloitukseen viitaten,kunnanjohtajmme on tyhjänpuhuja. kusessa me kuntalaiset
- Anonyymi
Mitähän ihmettä sinä oikein horiset? Kansallispuiston infaa ja markkinointia hoitaa Metsähallitus, joka saa rahansa valtion budjetista. Konneveden kunta ei maksa senttiäkään kansallispuiston ylläpidosta tai markkinoinnista. Itse asiassa päin vastoin, kansallispuiston nettotulovaikutus aluetaloudelle on noin 1 miljoonaa euroa positiivinen. Tämä löytyy ihan virallisista tilastoista, mutta niitähän ei siellä Linkki-Baarin terassikerhossa varmaan lueta?
- Anonyymi
Katsokaapa konnevetiset sarjaa "Kaikki synnit"...
Siellä kerrotaan totuus meidänkin mentaliteetistä!!
Kun kunnassa on lestoja päättävissä elimissä....keskusta, ei kukaan muu tee päätöksiä..
Se on totuus!!
Meillä kun oli sivistystoimenjohtaja aikoinaan..hän olikin lesta..
Ja yhtäaikaa sivistysltknpjkin..samaa kastia??
Onpas yhteensattuma .
Voi kun kunnan asiat alkoivatkin soljua!
Ja tuli vielä kunnanjohtajakin aikoinaan sieltä lahkosta valituksi!
Lisää heitä vaan!!.
Kysyn vaan..miten tämä on ollut ylipäätään mahdollista?? - Anonyymi
Nyt on neljä perin tuohtunutta kuntalaista esittänyt oman tulkintansa asiasta, voi
kauhiaa! Oletteko nyt pienenä vähemmistönä onnessanne kun paasauksenne pääsi
ihan valtakunnan verkkoon ja nillittäjien seuraan, heh :) - Anonyymi
Linkin tietäjät asialla ja sen vierellä.
- Anonyymi
Tarkoitat Linkki-Bar terassin viisaita.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja14114408Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va386011SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1585593Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124407HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.544213"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083692Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant213660Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293607Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan682693Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1011536