kesällä, vaan lorvii päivät pitkät ja kinuaa äidiltään rahaa. Sanoin ettei saa antaa heille ,jos ei tee mitään, laittas ne töihin tai teettäis kotitöitä. Osaavat kyllä kun heille neuvoo ja kyttää vieressä.
Minusta on kauheeta kun 15 v ja 18v ei ee mitään. minun lapset on kyllä 17v ja 16v mutta heillä on rankempaa koulussa, joten en patista niitä töihin, ne menee muutenkin töihin ja loppukesästä huilaa.
Luulevat , että äiti on ilmainen rahanjakaja eikä kotona tehdä mitään vaan sotketaan päivät pitkät, tupakoidaan ja ryypätään.
Ja vielä asuvat täällä , mutta voisivat tehdä ruokaa ja ajaa ruohon ja siivota , ja mennä töihin.
Ovat koulussa hyviä oppilaita ,mutta armottoman laiskoja. Mun on keskitasoa ja ahkeria, mutta vielä töihin menevät
Meillä on kyllä rahasta tiukkaa naiseni työtön ja naiseni lapset voisi mennä vaikka postia jakaa tai puhelinmyyntiin. Kun ne asu täällä niin minä en ole velvollisia maksamaan heille mitään.
Naiseni lapset ei tee töitä
6
211
Vastaukset
- Anonyymi
Tuon ikäisiltä lapsilta tulee vaatia kotitöitä ja rohkaista hakemaan kesätöitä. Rahaa ei kukaan saa tekemättä mitään. Myös naisesi tulee osallistua elinkustannuksiin ja hankkia vaikka osa-aikatyöllä rahaa perheen menoihin. Älä nyt joutilaita elätä. Olehan jämeränä. Jokaisen on osallistuttava omalla panoksella elämänsä kustannuksiin. Eihän sinullekaan makseta ilman työntekoa.
- Anonyymi
Samaa mieltä varsinkin sutturoiden kakaroilta. Suttura kun luulee että hän voi ilamseksi asua meihen talsosa ja ei tarvi tehdä mitään, elareita ei saisi mies maksaa, jottei kalja rahat lopu.
Sellasia ne on kaikki. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä varsinkin sutturoiden kakaroilta. Suttura kun luulee että hän voi ilamseksi asua meihen talsosa ja ei tarvi tehdä mitään, elareita ei saisi mies maksaa, jottei kalja rahat lopu.
Sellasia ne on kaikki.Ei ne häntähessun kakarat ole sen kummempia.
- Anonyymi
Uusioperhe arki on myös eriäviä mielipiteitä ja kasvatusmalleja.
- Anonyymi
"Mun lapset ja toisen kakarat"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343982Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232297Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401449
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8827J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756