https://www.kauppalehti.fi/uutiset/timo-metsolan-perustama-asuntosalkku-teki-peliliikkeen-joka-haiskahtaa-porssilta-liittyy-osaksi-laajempaa-yritysjarjestelya/ca00aba4-1d46-40b3-80de-cfd4ebf497c2
Vai uskotko näissä oloissa "kasvuun" ?
t. haans
Peliliikkeitä mutta kenen hyödyksi ja kenen tappioksi ?
9
177
Vastaukset
Jotenkin sitä olettaisi, että rahaston tuotto ei perustu pelkästään arvonnousuun... Mutta sinulla on varmaan muita näkemyksiä?
En kuitenkaan itse lähde tuohon sijoittamaan. On varmaan hyvä, mutta itse haen isommalla riskillä yleensä tuottoa. Keskimäärin ollut parempi strategia pitkällä tähtäimellä.- Anonyymi
Taidat olla Oravasta oppinut, ei hassumpi "peliliike"
"Ilmoitus liittyy osaksi laajempaa yritysjärjestelyä, joka toteutuu kesäkuun alussa”, ilmenee noin 2 000 asuntoa omistavan asuntosijoittajan yhtiökokouspöytäkirjoista."
Vuokrapeluriko pörssiin =? kun vuokralaiset suorastaan pakenevat pk-seudulta - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taidat olla Oravasta oppinut, ei hassumpi "peliliike"
"Ilmoitus liittyy osaksi laajempaa yritysjärjestelyä, joka toteutuu kesäkuun alussa”, ilmenee noin 2 000 asuntoa omistavan asuntosijoittajan yhtiökokouspöytäkirjoista."
Vuokrapeluriko pörssiin =? kun vuokralaiset suorastaan pakenevat pk-seudulta"Vuokrapeluriko pörssiin =? kun vuokralaiset suorastaan pakenevat pk-seudulta"
Toisaalta vuokra-asuntojen ylitarjonta on hieman hiipumaan päin. Tämä toki johtuu siitä, että velkavipusijoittajat ovat laittaneet sijoitusasuntojaan myyntiin. Ostajia on toki todella vähän, eli kauppa ei käy.
Vertailtiin tuossa esimiehen kanssa kauppamääriä maaliskuussa 2021 ja 2022. Lopputulemana:
- Vantaa miinus 25 %
- Helsinki miinus 33 %
- Espoo miinus 38 %
Omakotitalot, isot rivitaloasunnot ja isot kerrostaloasunnot käyvät vielä hyvin kaupaksi, sama koskee hyviä kesämökkejä pk-seudun läheisyydessä.
Yksiöt ja kaksiot ovat tällä hetkellä ongelmajätettä, ainakin pk-seudulla. Esimerkiksi Kivistössä niitä ei saa menemään edes yhtiövelan määrällä.
15 vuotta sitten itkettiin, että pieniä asuntoja ei saa rakentaa tarpeeksi, nyt niitä on sitten rakennettu ihan liikaa (ja korona pandemia pahensi tilannetta entisestään). Anonyymi kirjoitti:
Taidat olla Oravasta oppinut, ei hassumpi "peliliike"
"Ilmoitus liittyy osaksi laajempaa yritysjärjestelyä, joka toteutuu kesäkuun alussa”, ilmenee noin 2 000 asuntoa omistavan asuntosijoittajan yhtiökokouspöytäkirjoista."
Vuokrapeluriko pörssiin =? kun vuokralaiset suorastaan pakenevat pk-seudultaOrava oli kusetus, sen näki jo kun se tuli. Ilmeisesti joku siihen tälläkin palstalla sijoitti...
- Anonyymi
TheRat kirjoitti:
Orava oli kusetus, sen näki jo kun se tuli. Ilmeisesti joku siihen tälläkin palstalla sijoitti...
Hölmöläisiä vietiin kuin pässiä narussa korko- ja "varallisuus"-jallituksella. "Työvoimapula"-valehtelulla ryyditettynä ja nyt on palsta hiljentyneenä. Tottakai, tappioilla ei palstalla nyt ilakoida.
Anonyymi kirjoitti:
Hölmöläisiä vietiin kuin pässiä narussa korko- ja "varallisuus"-jallituksella. "Työvoimapula"-valehtelulla ryyditettynä ja nyt on palsta hiljentyneenä. Tottakai, tappioilla ei palstalla nyt ilakoida.
Työvoimapulaa on ollut koko ajan ja varsinkin nyt.
Perhana kun yrittää palkata kolmea tyyppiä ja hakemuksia tulee vain kaksi...- Anonyymi
TheRat kirjoitti:
Työvoimapulaa on ollut koko ajan ja varsinkin nyt.
Perhana kun yrittää palkata kolmea tyyppiä ja hakemuksia tulee vain kaksi...Kerro palkka, kyllä se sitten siittä ! Niin kauan kuin pimität asiaa, "pula" saattaa jatkua...
Anonyymi kirjoitti:
Kerro palkka, kyllä se sitten siittä ! Niin kauan kuin pimität asiaa, "pula" saattaa jatkua...
Viimeksi kun yritettiin, palkkahaitari oli 3500 - 5000 euroa. Aika iso haitari, mutta piti heittää laajalla kädellä verkkoa, että edes joku hakisi.
- Anonyymi
Virtuaalikusetus paljastuu , kun ei ole pyramidipeliin rahan kylväjiä 🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1007532Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3666616Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite613954Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293699Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1942175Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os201887- 621650
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181596Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11480Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11477