Moikka ja kiitti etukäteen
mulla tossa muistaakseni 05 Jog R 50, jonka ostin viime syksynä ajokunoisena mutta romuna, sittemmin korjaillu sitä sieltä täältä. viriäki löytyy, vapari ja isompi suutin, prikka pois ja pakoputkesta sisuksia vähennelty.
Mutta kuiteskin: alkukeväästä laitettiin huippukuntoon, ärhäkkä kaveri ja huiput 70, mutta nyt tässä viime viikkoina dippaillut 30-40 kohdalla esim. liikennevaloista lähtiessä. Eli siis kiihtyy ensin hyvin ja kun saavuttaa 30 niin jää siihen matelemaan kunnes kohta taas lähtee kiihtymään. Siihen melkein tottui, mutta nyt myös huiput tippuneet. Aijemmin alueilla missä mittari ei riittänyt hyvä kun 60 edes pääsee.
Sain aikaiseksi avattua varikopan, vaihdoin rullat, oli kyllä aika litteiksi osittain kuluneet. Vaihdoin myös hihnan. Koeajossa kiihtyvyys parantunut, ei ihan smoothi ( vähän asteittainen), mutta ei ainakaan äkkiseltään enää dippaillut kiihdyttäessä. Huippuihin nää muutokset ei auttanut.
Viime syksynä vastaava, mutta ei samanlainen vika: Ei hyytynyt vain kiihdyttäessä mutta myös sattumanvaraisesti huippunopeudessa (nyt EI siis tee tätä). Tähän auttoi läppien vaihto.
Noniin huhhuh, kellään ideaa mitä vielä pitäisi tarkistaa tai vaihtaa? :)
Skopa ei kuje enää yhtä kovaa kuin ennen! Akuuttia jelppiä!
Anonyymi
0
122
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815620Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151612- 106971
- 78851
- 50832
- 41823
Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss44822Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.56817- 39799
- 56794