Moikka ja kiitti etukäteen
mulla tossa muistaakseni 05 Jog R 50, jonka ostin viime syksynä ajokunoisena mutta romuna, sittemmin korjaillu sitä sieltä täältä. viriäki löytyy, vapari ja isompi suutin, prikka pois ja pakoputkesta sisuksia vähennelty.
Mutta kuiteskin: alkukeväästä laitettiin huippukuntoon, ärhäkkä kaveri ja huiput 70, mutta nyt tässä viime viikkoina dippaillut 30-40 kohdalla esim. liikennevaloista lähtiessä. Eli siis kiihtyy ensin hyvin ja kun saavuttaa 30 niin jää siihen matelemaan kunnes kohta taas lähtee kiihtymään. Siihen melkein tottui, mutta nyt myös huiput tippuneet. Aijemmin alueilla missä mittari ei riittänyt hyvä kun 60 edes pääsee.
Sain aikaiseksi avattua varikopan, vaihdoin rullat, oli kyllä aika litteiksi osittain kuluneet. Vaihdoin myös hihnan. Koeajossa kiihtyvyys parantunut, ei ihan smoothi ( vähän asteittainen), mutta ei ainakaan äkkiseltään enää dippaillut kiihdyttäessä. Huippuihin nää muutokset ei auttanut.
Viime syksynä vastaava, mutta ei samanlainen vika: Ei hyytynyt vain kiihdyttäessä mutta myös sattumanvaraisesti huippunopeudessa (nyt EI siis tee tätä). Tähän auttoi läppien vaihto.
Noniin huhhuh, kellään ideaa mitä vielä pitäisi tarkistaa tai vaihtaa? :)
Skopa ei kuje enää yhtä kovaa kuin ennen! Akuuttia jelppiä!
Anonyymi
0
91
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921826- 851272
- 1101133
- 761017
- 105919
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36762
- 47761
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47701- 33683