Palkkatiedot työpaikkailmoituksiin lakisääteisiksi!

Anonyymi

Yritin taas etsiä työpaikkoja. Selasin lukemattomia työpaikkailmoituksia. Yhdessäkään ei ollut mainintaa palkkauksesta.

Ei yhdessäkään!

Ja nyt pitäisi pistää hakemuksia sokkona kun en edes tiedä kannattaako kyseisiä paikkoja edes hakea.

Ärsyttävää lukea työpaikkailmoituksia joissa jaaritellaan liirum laarumia kuin jotain ylistävää mainospätkää siitä millainen kyseinen yritys on. Työn kuvauksestakin puhutaan ja varsinkin työntekijälle esitetystä vaatimustasosta yksityiskohtaisesti.

Mutta PALKKATIEDOT LOISTAVAT AINA POISSAOLOLLAAN.

Tietoja palkan määrästä pantataan työnhakijalta kuin se olisi joku suuri salaisuus, Asenne on se, että tämä Suuri Salaisuus palkkauksen määrästä paljastetaan kuin joululahja sinulle vasta siten kun olet itse ensin työnhakijana todistanut erinomaisuuttasi työntekijänä jotta olet varmasti tiedon palkkan määrästä ansainnut.

Työnantajille pitäisi tehdä lakisääteiseksi vaatimukseksi ilmoittaa työpaikkailmoituksessa palkan määrä. Työnhakijaa ei pidä laittaa tilanteeseen jossa on itse tiedusteltava asiaa. Suomalaisessa mätäkulttuurissa palkan tiedustelu rekrytilanteessa varmistaa vain sen, ettet taatusti tule valituksi. Suomalainen asennevammainen työnantaja katsoo välittömästi että jo palkan määrän tiedustelu on merkki hankalasta ja ahneesta vaativaisesta työntekijästä.

Suomessa pitää oppia puhumaan rahasta ääneen. Työntekijän on saatava tietää etukäteen onko työpaikka jota on hakemassa hakemisen arvoinen. Tässä tosiaan se palkan määrä on aika olennaista. Tosiaan.

3

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laitat vaan kunnon palkkapyynnön kun haet duunia, itseään ei kannata halvalla myydä koska se liksa ei tule koskaan nousemaan duunarin hommissa siitä alkupalkasta.

      Reilusti yläkanttiin liksa ja siitä voi jopa hieman tinkiä jos on oikea pula työntekijästä, muutoin voi unohtaa koko puljun samantien.

      • Anonyymi

        En pyytänyt ohjeita ja neuvoja. Yleensä se menee kaiketi niin että jos firmassa on avoinna työpaikka, siihen on etukäteen määritelty palkkataso.

        Ilmoitin että olen sitä mieltä että koska suomalaiset työnantajat tykkäävät pantata palkkatietoja kuin valtion salaisuutta, ja koska heillä on yleensä itsellään palkan määrä etukäteen määritelty avoinna olevaan tehtävään, heidän tulisi ilmoittaa se jo työpaikkailmoituksessa.

        Kaikki eivät ole työmarkkinoilla samassa asemassa kuin joku erityisasiantuntija joka voi pistää hinnan itselleen. Tietysti työkokematon pitkäaikaistyötön voi hinnoitella itsensä pilviin. Mutta se takaa vain loppuelämän kestävän työttömyyden ja köyhyyden. Koska sellainen työnhakija ei tule tietenkään koskaan valituksi. Jotkut yrittävät oikeasti työllistyä.


    • Anonyymi

      Tämä on Suomessa iso ongelma, mutta johtunee perus kateudesta ja työnantajien ahneudesta ja koska pelkäävät työntekijöitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      200
      5763
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      105
      5641
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      191
      4644
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4063
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3960
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3586
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      20
      1484
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1400
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      19
      1082
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      980
    Aihe