Pohjolan Kivitalo Oy ja Rakennuspalvelu Pohjois-Kaari Oy

Älkää hyvät ihmiset ostako ainakaan rivitaloasuntoa, jonka rakentajana on Pohjolan Kivitalo Oy tai rakentamiseen on osallisena myös Rakennuspalvelu Pohjois-Kaari Oy.
Omasta kokemuksesta voin sanoa, että tämä on sellainen isän ja pojan firma-yhdistelmä, että ongelmia on takuuvarmasti tiedossa.

Rakennusaika sujui lähes ongelmitta isän kanssa asioidessa ja kaikki materiaalivalinnat yms. toteutui kuten oli sovittu ja avainten luovutus tapahtui ajallaan.

Mutta sittenpä vasta todelliset ongelmat alkoi
-lain mukaan hallinnonluovutus täytyy tehdä pikimmiten asuntojen luovutuksen jälkeen, meillä se tapahtui VASTA 15 kuukauden kuluttua asuntojen luovutuksesta
-1vuotistarkastukset täytyy tehdä 12-15 kuukauden kuluttua asuntojen luovutuksesta, meillä tarkistusten tekeminen venyi 19 kuukauteen ja korjaukset on edelleen 8 kuukautta myöhemmin kesken
-rakentajan osalta on jatkuvaa vastuunpakoilua, jokaisella yhteydenottokerralla tulee eri vastaus kysymykseen kuka on vastuussa korjattavista kohteista
-rakentaja ei kykene lainkaan ottamaan palautetta vastaan, erittäin helposti käännytään puolustuskannalle, syyllistetään asiakasta käsillä olevista ongelmista ja mennään jopa henkilökohtaisuuksiin saakka

"Jos et pidä asiakasta tyytyväisenä, niin kauppa ei kannata", mitä lie sanonta tarkoittaakin.

En todellakaan tajua miten tällä tavoin toimiva putiikki on edes pystyssä 🤔
10 vuotta vanhojen komenttien perusteella voisi ajatella asiasta toisin, mutta sen voin varmasti kokemukseni perusteella sanoa, että 2020-luvulla ei ole näihin firmoihin enää luottamista 🤯

Joten älkää hyvät ihmiset sitoko rahojanne näiden firmojen kiinteistöihin.
Muualta saatte varmasti täyttä vastinetta rahoillenne ja mikä parasta, saatte unelmienne kodin hyvällä ja laadukkaalla asiakaspalvelulla 🧡

5

3228

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiat on edelleen kesken! Ja nyt taloyhtiö joutuu maksajaksi täällä! Aivan paskaa palvelua selityksineen. Kannattaa kiertää kaukaa tämä Oulunsaloon asuntoja tehtaileva virma !!!

    • Anonyymi

      Sanoisinko näin sinulle kirjoittelija ehkä nätisti mutta kuitenkin. Kannattee pitää "suu soikeammalla" eihän noissa jutuissasi ole mitään perää. Rakennuspalvelu Pohjois-Kaari Oy: ltä olen ostanut kivitalon eikä niin minkäänlaista saikkinaa ole ollut. Työntekijät ovat iloisia ja hyvällä tuulella ja työnjäljestä ei ole mitään negatiivista sanottavaa. Päinvastoin voin sanoa, että useita uudistaloja etsiessäni panin merkille juuri työnjäljen ja miten laadukkaasti työ oli tehty. Ylivoimaisesti parasta laatua ja taidokasta jälkeä oli Pohjois-Kaari Oy: llä. Ei ollut vaikeaa tehdä päätöstä minkä talon haluan ostaa. Sain haluamani kivitalon lähes samalla hinnalla kuin puutalon.

      • Anonyymi

        Joo minullakin on Rakennuspalvelu Pohjois-Kaari Oy: n tekemä paritalo. Se on myöskin kivitalo. Olen erittäin tyytyväinen kohteeseeni ja saamaani palveluun. Työt sujuivat aikataulun mukaisesti ja laadukkaasti. Ei ollut minkäänlaisia ongelmia rakentajan kanssa. Sain sellaisen kodin jonka tilasin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo minullakin on Rakennuspalvelu Pohjois-Kaari Oy: n tekemä paritalo. Se on myöskin kivitalo. Olen erittäin tyytyväinen kohteeseeni ja saamaani palveluun. Työt sujuivat aikataulun mukaisesti ja laadukkaasti. Ei ollut minkäänlaisia ongelmia rakentajan kanssa. Sain sellaisen kodin jonka tilasin.

        Rakennusliikkeen äitikö näitä palautteita kirjoittelee?


    • Anonyymi

      Näitä kivitaloja muuttovalmiiksi alusta loppuun rakentavia firmoja syntyy ja kuolee muutaman vuoden välein. Ostajat haastavia ja talot vaikeita ja volyymi pientä... yhtälö vaan ei toimi ja jos talon saa valmiiksi asti ja sovitussa laadussa, niin takuun perään on turha huudella, sillä Y-tunnus on vaihtunut jo. Mistä sitten tunnistaa tällaisen kokeneen keikarin? No sillä on y-tunnuksen ikään suhteutettuna varsin kokeneen firman tatsi ja ulkoasu. Alla kallis Bemari ja tekoälyllä viritetty some-aktiivisuus (toistaiseksi) tapissa... vaan kohta se häviää kuin pieru Saharaan. Usko pois.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      843
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      43
      824
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      768
    4. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      753
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    6. 51
      647
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      597
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      597
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      566
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      518
    11. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      109
      517
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      495
    13. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    14. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      485
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      477
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      58
      431
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      420
    19. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    20. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      407
    Aihe