Mikä ihme on tullut, että hidas valssi soitetaan usein liian hitaana.
Minulle on monta kertaa käynyt niin, että hidas valssi soitetaan liian hitaana.
Jos tembo on liian hidas niin tanssista ei tule mukavan kauniisti etenevää.
Mikä on tanssillisesti paras hitaan valssin tembo?
Minulle on monta kertaa käynyt niin, että hidas valssi soitetaan liian hitaana.
Jos tembo on liian hidas niin tanssista ei tule mukavan kauniisti etenevää.
Mikä on tanssillisesti paras hitaan valssin tembo?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tempo...sorry.
Onko tämä oikein; "Tahtilaji on 3/4 ja musiikin tempon tulisi olla 28-30 BPM. Hitaan valssin tempon täsmällisyys on tärkeää, sillä tahdin kakkosiskulle osuva päkiäaskel on vaikea hallita liian hitaassa tai liian nopeassa tempossa.".
Olisiko tässä esimerkki liian hitaasta temposta tanssijan näkökulmasta.
https://m.youtube.com/watch?v=4pI9Ntp6u7E
Tämä on todella ihana tanssia kun on taitava viejä. Muutaman kerran sattunut kohdalle <3
No joo hieman ehkä. Kyseisellä orkesterilla salsat on olleet liian hitaat, niissä pitää olla kuitenkin hieman potkua. Tuollaisen hitaan valssin voi vaihtaa hituriksi jos lajinomainen tyyli ei nappaa.
Minua useimmiten häiritsee kutienkin liian nopea hidas valssi. Oikeastaa ainut kenellä ne häiritsee on Markku Aron hitaat valssit. Ei ehi naatiskella :D vaikka muuten tykkään Markku Aron ohjelmistosta.
Samaa mieltä Markku Aron yhtyeen hintaista valsseista. Tuli aina sellainen fiilis että ei kai taas..
Totta. Mutta miksi on näin käynyt? Kun kuulen, että orkesteri kuuluttaa seuraavaksi tulevan "hitaita valsseja" totean usein vaimolle, että voi voi, soittaisivat joskus vielä "englantilaista valssia". No, vitsi vitsinä.
Liian hidas tempo tekee tanssimisen vaikeaksi, pitää koko ajan olla tarkkana ja jarrutella menoa. Enkkuvalssissa tärkeää on liikkeen jatkuvuus. Nyt moni pari pitää pienen tauon kolmosen jälkeen..... Ei näytä hyvältä.
Kait tässä takana on orkestereiden halu soittaa SUURELLA tunteella ja siksi vähän hidastetusti. Eivätpä itse ole sitä tanssimassa, jos sitten ovat edes tanssitaitoisia!
Jopa Harri Nuutinenkin, joka soittaa reipasta musiikkia, oli viime keikallaan hidastanut Kuju Hyttisen hienon "Tuuli kaipuuni kantaa" aivan liian hitaaksi. Häpeä Harri!!!!
Paras tempo tanssijoille 29 - 34
https://humppaheikki.blogspot.com/2009/12/hidas-valssi.html?m=1
Humppaheikin sivulla mainitut eri tempot sotkevat koko asian.
Miten tämä nyt sitten kuuluu ymmärtää? Tempoerot ovat hirveät.
"International (English) Style Waltz
Tempo: 87-102 (kilpatanssi 90)
Suositeltava tanssitempo lavoille: 90
Tahtilaji: 3/4, useimmiten kolmimuunteinen
Tempo tanssijoille: 29-34 tahtia minuutissa".
Hyvät tanssin harrastajat. Oletteko kesäkuussa joutuneet tanssimaan liian hidasta valssia ja missä?
Tämäkin todella hyvä tanssia
https://www.youtube.com/watch?v=8c3hm9JVbtk
Hitaan valssin alalajit ovat hitaampi ja helvetin hidas valssi sekä
isku/tunti tempolla soitettava ikuisuusvalssi johon
ehtii mukaan myöhemminkin tulleet.
Heidi 🌟 Jarkko
https://youtu.be/kD4eU0RQh60?si=bL_3PvxBlrfdk3SN
💑
Että oikein tembo. Ei helvetti, ja nää sitten arvostelee.