Te voisitte lopettaa sen Kehitysvammaisten haukkumisen.

Anonyymi

Me kaikki ollaan erilaisia mutta silti yhdenvertaisia, jokaisella on mahdollisuus päästä opiskelemaan tai työllistymään. Itse olen eläkkeellä ainakin muutaman vuoden tän koronan takia joten on aikaa oppia uusia asioita, auttaa ihmisiä ja nähdä elämää ja ehkä vielä jonain päivänä vielä työllistyä. Te jotka haukutte meitä ootta vielä stereotyyppisiä ihmisiä, haukutte vain siksi koska pidätte meitä alempi arvoisina, eikö elämä ole opettanut teille että ei kaikki synny vammattomina eikä pelkästään henkisesti. Te kuvittelette olevanne yli-vertaisia vaikka suurimmalla osalla niin sanotuista normaali ihmisistä menee surkeasti elämässä. Vaikka olemme sietäneet teidän loukkauksia, niin voisitteko kuitenkin osoittaa hieman kohteliaisuutta meitä kohtaan. Pyrkikää suvaitsevaisuuteen ja yhdenvertaisuuteen!

5

199

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinä puhut asiaa ei olle täälä kiva luke kun ns vammatomat haukuu ja pilkaa.
      minäkin opin uussia asiotta ja asun tuetustti itsenäsesti vaika minula on keski astenen
      eli viraliseti keski vakea kehitys vama ja olen onnelinen ja tyytyvänen elämäänni

    • Anonyymi

      Ei tosiasiat ole haukkumista. Vammainen on vammainen.

      • Anonyymi

        Ihminen on elävä olento muiden elävien olentojen joukossa. Tätä ihmisyyden puolta voi tarkastella luonnontieteellisesti biologian keinoin: voimme tutkia ihmisen anatomiaa, hänen elimistönsä toimintaa, geeniperimäänsä ja ihmisaivojen rakennetta. Jos etsimme ihmisyyttä tästä suunnasta, ihminen on eläin muiden eläinten joukossa.

        Ihmisyyttä etsivät filosofit ovat kiinnostuneita siitä, mikä erottaa ihmisen muista eläimistä. Esim. Descartesin mielestä ihmisille tyypillisiä ominaisuuksia ovat järjenkäyttö ja kyky käyttää kieltä. Hegel taas esitti ihmisyyden tai henkisyyden ytimessä olevan kyvyn nousta omien luonnollisten rajojensa yläpuolelle.

        Jos kumpikaan ei toteudu, niin onko kyse ihmisestä?


    • Anonyymi

      Itselläni ei ole pelkästään Lievä älyllinen kehitysvamma vaan vaikea Adhd joka on aivojen toiminta häiriö eli kuulemma näkymätön vamma on ADHD ja entinen MBD oireyhtymä. Ja jos käytän mielipiteitä kirjoittaessa omaa Lievää älyllistä Kehitysvamma sanaa niin se johtuu Adhd jutusta ja mielipiteitä kirjoittaessa Kehitysvamma ei ole haukkuma sana . Lukekaa mitä on ADHD ja katsokaa ADHD naiset video YouTubessa niin tiedätte kumpi näistä kahdesta on pahempi diagnoosi ADHD josta voi johtua vankilaan vai Lievä älyllinen kehitysvamma josta ei jouduta vankilaan jos saamme myytyä lääkkeitä muille Lievästi älyllisesti kehitysvamman saaneille asiakkaina tietäen että lievän älyllisen kehitysvamman saaneena/ ADHD saaneena saan käteistä rahaa.

    • Anonyymi

      Kääntykää Herran puoleen kun vielä voitte. Varas tulee ja avunhuutoja ei enää kuule kukaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      65
      2133
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1442
    3. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      62
      1265
    4. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      70
      1248
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      115
      1125
    6. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      68
      954
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      72
      919
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      71
      917
    9. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      79
      853
    10. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      9
      832
    Aihe