Pentu tulee

Anonyymi

Terve! Sellasella asialla vaan, kun on itselle ensimmäinen pentu tulossa, että mihin te kiinnitätte huomiota ekoina viikkoina pennun kotiuduttua? Tietysti tutustaan rauhassa yms. Mutta aloitatteko kuinka nopeasti tekemään lyhyitä treenejä tai kontakti juttuja tms? Tai mistä itse aloitatte? Tyhmänä kyselen, kun itsellä kaikki koirat olleet aikuisia jo tulessaan ja tämä tulee olemaan ensimmäinen pentu.
Onko jotain erityistä, mutä pitäisi huomioida? Ohjaajalle aktiivisuus on mun mielestä tärkeä, mutta onko jotain muuta?

4

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ota pentu viereesi nukkumaan yöksi,vähemmällä pääset.Tapa on helppo opettaa myöhemmin pois.Muista että vie aikaa ennen kuin pentu on valmis koira.

    • Anonyymi

      Itse tarkistaisin postilaatikon päivittäin, onko tullut postia.

    • Koiran opettaminen ja kouluttaminen on verrattavissa talon rakentamiseen. Kaikki alkaa vahvasta pohjasta molemmissa, eihän mikään kestä heikon pohjan päälle rakennettuna. Koiran kanssa pitää ottaa huomioon se, että kaiken on perustuttava koiran omaan haluun, eli koiran on haluttava olla sinun kanssasi.
      Talossa tämä tarkoittaa perustusta ja koiran kanssa suhdetta.
      Suhde on tärkein asia koiran kanssa, mikäli siis haluaa tehdä sen kanssa jotain. Ensimmäisen suhdeharjoituksen voi tehdä vaikka jo pennun hakumatkalla. Siirrytte pennun kanssa johonkin turvalliseen paikkaan, jätät pennun ja siirryt itse muutaman metrin päähän ja odotat ilman kutsua tai houkuttelua mitä koira tekee, yleensä pentu tulee ohjaajansa luo, tästä valtavan paljon kehuja ja eka treeni tuli tehtyä. Koirasta riippuen tämä voi viedä aika 1-60min.
      Suhdetta kehitetään myöhemmin arjessa, kaikella tekemisellä pitää olla joku tarkoitus, et voi esimerkiksi vain rapsuttaa koiraa, koska rapsutus on monelle koiralle positiivinen asia ja vahvistaa rapsutukseen päättyvää toimintaa, vaan sinun on mietittävä tekosi seurauksia. Rapsutus voi tapahtua vaikka siten, että koira tulee luoksesi (osoittaa silloin aktiivisuutta), palkkaat sen rapsutuksella. Tästä seuraava vaihe on, että koira osoittaa aktiivisuutta tulemalla luoksesi, nyt et rapsutakkaan sitä heti, vaan vietkin käden sen pään yli kohti selkää, luultavasti koira istuu tässä vaiheessa ja saa rapsutuksen palkaksi. Muutama toisto tätä ja koira tarjoaa istumista lähelläsi, tässä vaiheessa voit sitten ottaa vihjesanan (ennen käsky) mukaan.
      Näin toimien koira oppi hyvinkin lyhyessä ajassa istumisen, koska se halusi itse tehdä sen. Aktiivisuus palkitaan aina ja on toivottavaa, on ohjaajan kyvyistä kiinni miten tämä koiran oma halu saadaan hyödynnettyä.
      Kaikki nämä arjen pienet tapahtumat ovat sitä koulutusta ja pohjan, eli suhteen luomista koiran ja ohjaajan välille, joka voidaan aloittaa ihan heti pennun tullessa kotiin, muista, koiran on haluttava itse, aktiivisuus palkitaan aina ja käskyjä ei tarvita ennen kun koira tekee liikkeen itse ja omasta halustaan. Vastaus kysymykseesi lyhyesti: Ota pentu ja sen tarpeet aina huomioon, käytä aivojasi ja kysy jostain jos et itse tiedä.

    • Anonyymi

      Koirasi kasvattaja on henkilö jolta saat tarvitsemasi tiedon ja neuvot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3684
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2011
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      226
      1333
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      135
      1226
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      107
      1108
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      109
      1075
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1020
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      975
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      974
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      886
    Aihe