Valesokkeli.Alajuoksu.Antura

Suomentakaa

Pystyisikö joku selittämään Suomen kielellä mitä tarkoittaa virallisesti valesokkeli? Mikä on sit aito oikea sokkeli?

Mitä tarkoittaa perustuksessa muut termit esim alajuoksu tai antura?

9

19202

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakentaja

      pääpiirteissään seuraavat (on lukuisia variaatioita)
      -antura= alin osa rakennuksesta, betonista valettu tassu jonka päältä lähdetään nostamaan pilaria tai rekennuksem kiertävä betonirakenne, jonka päälle usein muurataan lecaharkoista sokkeli
      (on sitten aito sokkeli)

      -alajuoksu = sokkelin, tässä tapauksessa lecaharkkojen päälle kiinnitettävä painekyllästetty (suositeltava) puu, johon voi sitten ruveta tekemään runkoa/kiinnittämään seinäelementtejä

      - valesokkeli= ei kantava sokkeli.Aiemmassa vastauksessani (aito sokkeli) sokkeli toimii kantavana rakenteena, ts. rakennuksen paino tulee sokkelin päälle, välittyy sieltä anturoihin ja toivon mukaan kantavaan maahan.
      Valesokkeli tehdään tapauksissa joissa talo on esim. paalujen/pilareiden nokassa (heikosti kantavilla mailla paalut lyöty kantavaan maaperään) Valesokkeli voi olla muurattu tai kivipinnoitetusta levystä, sillä pyritään saamaan mm. talon ulkonäkö mukavavammaksi katsella ja jottei tuuli valtoimenaan hulmuaisi talon alla....

      • Vanhempi suunnittelija

        Myös on 70-luvun taloja, joissa muuraus alkaa noin 40 senttiä maasta. Mutta lattian korkeus onkin vain 0...20 senttiä maasta. Seuraus on noissa, että alajuoksu saa vettä kun tiiliseinä saa pitkään sadetta. Ja myös lattian alla on läpimärkä maa vaarallisen lähellä.

        Kantava seinä on puuseinä noissa ja "sokkeli" ja muuraus vain ulkonäköjuttu.


      • on toinenkin tulkinta

        Lattiapinta jää alemmaksi kuin näkyvä sokkelin pinta ulkopuolella.

        Tämä on se vaaralliseksi sanottu rakenne, seinän alaosa lahoaa.

        Matalat puu/tiilitalot tehty usein täällä tavalla.


      • aloittaja

        Valesokkelissa sokkeli ei siis kanna. Selvititkin että tietyissä maaperissä talo on paalujen nokassa.

        Miten normaali maaperässä tai ylipäätään valesokkelitaloissa (pääosin) paino on ohjattu maaperään?

        Onko tällä mitään yhteyttä siihen että valesokkelitaloissa lattia on aina lähellä maapinnan tasoa vai onko kyse vain toisesta aikakauden rakennusilmentymästä?


      • kahdesta eri
        aloittaja kirjoitti:

        Valesokkelissa sokkeli ei siis kanna. Selvititkin että tietyissä maaperissä talo on paalujen nokassa.

        Miten normaali maaperässä tai ylipäätään valesokkelitaloissa (pääosin) paino on ohjattu maaperään?

        Onko tällä mitään yhteyttä siihen että valesokkelitaloissa lattia on aina lähellä maapinnan tasoa vai onko kyse vain toisesta aikakauden rakennusilmentymästä?

        valesokkelista joista toinen on emämpi valetta kuin toinen.

        Tämä oikeampi ja vaarallisempi valesokkeli kyllä kantaa ja lattia on siellä ulkopuolella näkyvää sokkelin yläpintaa alempana alttiina maaperän kosteudelle. Kyse on halkaistusta rakenteesta jossa anturan päältä lähtevä sokkelin ulommainen osa tehdään korkeammaksi, esim tiiliverhoilluissa taloissa ettei tiiliseinä alkaisi suoraan maanpinnasta.


      • Antti
        kahdesta eri kirjoitti:

        valesokkelista joista toinen on emämpi valetta kuin toinen.

        Tämä oikeampi ja vaarallisempi valesokkeli kyllä kantaa ja lattia on siellä ulkopuolella näkyvää sokkelin yläpintaa alempana alttiina maaperän kosteudelle. Kyse on halkaistusta rakenteesta jossa anturan päältä lähtevä sokkelin ulommainen osa tehdään korkeammaksi, esim tiiliverhoilluissa taloissa ettei tiiliseinä alkaisi suoraan maanpinnasta.

        Valesokkelissahan on juuri kyse tästä ns. halkaistusta rakenteesta, jossa alajuoksu onkin tosiaankin matalammalla kuin mitä sokkeli ulkoapäin näyttää. Tästähän johtuu siis tyypilliset 70- ja 80-luvuilla rakennettujen talojen kosteus ongelmat. Kävin juuri katsomassa Oulussa taloa joka puretaan kokonaan pois, koska talo on niin pahasti kostunut ja homehtunut; alajuoksu ja villat seinissä aivan mustia. Halvemmaksi tulee purkaa koko talo pois ja tehdä uus.


      • JuuSo

        Valesokkeli on se osa ulkopuolen perustusta, joka nousee lattiatason yläpuolelle.

        Se on siksi huono, että sen takana seinärakenne ei tuuletu ja kastelee alajuoksun ja levittää kosteutta lattian alle ja sitten koko taloyhtiö tyhjennetään....Terveisiä Tampereelta


    • Anonyymi

      Näkee leikkauksista, seinän rungon alajuoksu on sokkelin rinnalla, kun se yleensä on sokkelin päällä. Onko tämä yhtään parempi kuin tasainen maavaralaatta, kuten ennen ulkovarastoissa.

    • Anonyymi00009

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe