Viipuri

Onko Viipurissa torilla arkipäivisin myyntiä? Mitä hyviä ostospaikkoja löytyy muualta kaupungista? Kaupunkia katsomaan, Pietarin matkalla, mutta eiköhän jotain tule ostettuakin.
71868
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Viipurin torin aasialaisen näköiset tyypit ovat samaa joukkoa ja varokaa kun ostatte heiltä esim takki/housut yhdistelmäasuja. Hakiessaan sopivaa kokoa viereisestä kojusta ja pakatessaan vaihtavat eri housut puvulle tai eri tuotteen pussiin kuin mitä olet ostamassa. Itse sain vaihdettua seuraavana päivänä ostokseni oikeisiin, kun nostettiin suuri meteli torilla pyörivän pikkupojan tulkatessa. Hän oli näitten kauppiaitten lapsi ja siinä käänsi myyjien puheet, nekin joita ei ollut tarkoitettu asiakkaan kuultavaksi. Sai kyllä huutia sukulaisiltaan, mutta eipä sen jälkeen tullut ainoakaan torin verkkari ym. kauppias tyrkyttämään meille mitään.
Melko huonolaatusta tavaraa on ne vaatteet ja kannattaa tingata mahdollisimman paljon tai mennä sille toisille torille, en muista nimeä.
Samoin jostain kauppahallin kiikareista ja laseista lähtee äkkiä hinta paljon alemmas kun tinkaa. Pyytävät mitä sattuu. Tässä jotain esimerkkiä torilta.

Äänestä
  • Jos on menossa Pietariin,miksi pysähtyä viipuriin. Ohitus tietä pitkin säästyy vielä 5 min ajoaikaakin

    Äänestä

  • Taitavat nykyään olla Lidlin tai autovaraosakauppojen kiikari halvempia. Ja laatukin kohtalaista.

    Äänestä

  • Lidlistä kirjoitti:

    Taitavat nykyään olla Lidlin tai autovaraosakauppojen kiikari halvempia. Ja laatukin kohtalaista.

    Lidil kaljakin on halpaa, joka merkkiä on tullut ostettua kolme kertaa, ekan, ainokaisen ja viimeisen. Vehnä olut olu hyvää, mutta sitä ei myydä enää, onneksi Baltikan 8 on hyvää

    Äänestä

mutta tuskin siellä paljoa ostoksia (ainakaan torilla) kannattaa tehdä, ellei halua jotain suomenkielistä piraattipoppia ja suomenkielisiä piraattiohjelmistoja. Muuten kannattaa Markon neuvoin suorittaa ostokset Pietarissa, jossa valikoima paljon suurempi. Viipurissa toki tavallisten kauppojen hintataso OK, mutta Pietarin valikoimiin pitkä matka. Viipuri toki on pysähtymisen väärtti kaupungista muuten kiinnostuneille, joten muutaman tunnin turismipysähdystä ilman toriostoksia voi suositella.

Äänestä
  • Ostan yleensä kauppahallista boxereita ja sukkia. Ihan hyviä.
    Talvella ostin nahkahanskat. Hyvin on kestäneet.
    Marmelaati on hyvää ja edullista. Kannattaa ensin maistaa ja suolakurkut ovat hyviä, mutta ei halpoja.

    Äänestä

... kaupunki.

Miksi siellä molotetaan venäjää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hoi hoi kirjoitti:

Onko Viipurissa torilla arkipäivisin myyntiä? Mitä hyviä ostospaikkoja löytyy muualta kaupungista? Kaupunkia katsomaan, Pietarin matkalla, mutta eiköhän jotain tule ostettuakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu