Kuitukaapeli

Jos on 20 huoneistoa ja kuitukaapeli tulee jokaiselle ulkokautta niin onko kaapelissa 20 erillistä kuitua jokaiselle vai tuleeko vain yksi kuitu josta "ryöstetään" jokaiselle oma kuitu?
876
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Täsmennän: Siis kuten esim. vesi- tai sähköjohdoista voidaan tehdä.

Äänestä

"20 erillistä kuitua jokaiselle"... tarkoittaa että 20x20=400 kuitua siinä kaapelissa?

Äänestä
  • Sorry. Kirjoitin huonosti mutta varmaan ymmärsit.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sorry. Kirjoitin huonosti mutta varmaan ymmärsit.

    Turhaan pyytelet anteeksi, kun tahallaan ymmärsin väärin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Turhaan pyytelet anteeksi, kun tahallaan ymmärsin väärin.

    Joo, mulla vitsit vähissä koska taloyhtiö laittaa minutkin maksamaan kuidusta vaikka en sitä tarvitse. Mulle riittää 230mB vastaanotto halvalla. Tukiasema on 500m päässä ja näkyvissä.

    Äänestä

Ymmärtääkseni yleensä tulee yksi valokuitu josta yhteys sitten jaetaan koska kapasiteetti yleensä riittää.

Mutta eiköhän rahalla saa erillisetkin kuidut jokaiselle jos siitä haluaa maksaa.

Äänestä

Taloon tulee tasan yksi kaapeli, jossa nopeus on maksimissaan 10 miljardia bittiä per sekunti. Siitä riittää reilusti jaettavaa, eikä muiden netin käyttö rajoita omaa dataasi. Kaapeli menee tekniseen tilaan, jossa yhteys jaetaan sisäverkkoon sen mukaan, millaisen palvelun on tilannut.

Äänestä
  • Nyt sain selvän vastauksen kysymykseeni.
    Meillä se vain ei mene 40v. vanhaan tekniseen keskukseen vaan ulkokautta jokaiselle olohuoneen seinälle ja poraus läpi seinien.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos on 20 huoneistoa ja kuitukaapeli tulee jokaiselle ulkokautta niin onko kaapelissa 20 erillistä kuitua jokaiselle vai tuleeko vain yksi kuitu josta "ryöstetään" jokaiselle oma kuitu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu