Minkälainen ihminen haluaa koiran

Otetaanko se uhittelemaan muille, että itse saa kiusata muitametelillä?
9200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Minä ainakin tahdon lenkki kaverin,ja hyväksi ystäväksi koiran. Voin kiusata kyllä ilman koiraakin jos sitä tahdon

Äänestä

Millä tavalla se on sinua uhitellut?

Äänestä
  • Koirat uhittelee pihoissaan ohikulkijoita, pihoissa liikkujia, jäniksiä, lintuja, kaikkea haukutaan, jotta isäntäperheen rauhaa puolustetaan.

    Ihminen kehitti koiran haukkumaan muille ja puolustamaan ruokkijaansa.

    Ehkä uhittelu on väärä sana. Koirat ei kuitenkaan varsinaisesti tervehdi haukkumalla vaan päinvastoin siis reviiriä vartioi, jolloin haukkumisen tarkoitus on tuottaa uhka. Jos löhestyt, minä puren, raatelen, hyökkään kimpppuun.

    Vai tervehtivätkö koirat haukkunalla?

    Äänestä

Ei ole kiva asia jos naapurit siitä kärsii. Se ei ole tarkoitus. Harmillista tuollainen. Tosi ikävää. Olisiko hyvä kysyä jotenkin, että voisiko koiran haukuntaa saada vähäisemmäksi jotenkin?
Mikähän olisi hyvä tapa lähestyä naapuria tuollaisessa? Onko jollain ideoita?
Ei ole tarkoitus saada naapuriväleijä huonoksi joten oikea lähestymistapa olisi hyvä olla.
Voisiko " tiesitkö että koirasi haukkuu hyvin usein" . Mikä?

Äänestä
  • Taajamassa omakotialueella koiran haukkuminen loppuu jos koira otetaan seurakoiraksi itselle eikä vahtimaan ulos ja koira pidetään sisällä. Virikkeitå tarjotaan metsäpoluilla liikkumalla.

    Maalla koiria pidetään häkeissä haukkumassa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taajamassa omakotialueella koiran haukkuminen loppuu jos koira otetaan seurakoiraksi itselle eikä vahtimaan ulos ja koira pidetään sisällä. Virikkeitå tarjotaan metsäpoluilla liikkumalla.

    Maalla koiria pidetään häkeissä haukkumassa.

    Millääm muulla tavalla melu ei lopu ja yleensä koirat pidrtään sisälllä jos taloja paljon ja piha ei rajoitu esim metsöän jolloin koira pidetään kaukama ulkopuolisista ihmisistä,jotka koiraa eivät ole ottaneet.

    Aika harvoin ainakaan keskustojen kalliissa omakotipihoissa on koirahäkkejä.

    Itse asiassa en ole koskaan nähnyt
    Koirat pidetään sisällä.

    Äänestä

Kerran oli sellanen seköpääkoira ykkoskerroksessa, että kaikki sen jälkeen on tuntunut "normaalilta".

Eihän sillä koiraraukkaparalla ole muuta tapaa kommunikoida.

Äänestä

Ihminen joka joutuu ottamaan koiran seurakseen on henkisesti eristäytynyt omasta ryhmästään.

Koira joutuu pyytämään kaikki ihmiseltä ruoka, liikunta jne.

Koiran elämän tarkoitus on olla ihmiselle kohde johon purkaa pahan olon tai ilon. Lyönnit, potkut, paijaukset. On siinä elämän tarkoitusta.

Äänestä

Otakaa kissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Otetaanko se uhittelemaan muille, että itse saa kiusata muitametelillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu