Marssijat 7.5

Olipas paljon hamppumarssijoita Kauppakadulla, ehkä n. 30-40. Marssilauluna oli rap. Yleisöäkin riitti, koska samanaikaisesti Forumin portailla soitettiin pelimannimusiikkia. Irtosiko nyt hamppu huumeista?
9600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Aika hiljaista ollut sen paljon mainostetun hörhömarssin jälkeen. Me kunnon ihmiset oltiin jälleen oikeassa. Hörhöt on hörhöjä.

Äänestä
  • eihän tuolla kaupungilla muutenkaan ole väkeä. lehdessä saisi olla jokin MENOT palsta isolla että tietäisivät mitä tapahtuu ja missä jos kerran konserttikin oli samaan aikaan. itse katselin moottoripyörien ohiajoa.

    Äänestä

  • Jyväskylässä ei hamput kuljeskele kun kaupunkia eliitti johtaa rautaisella otteella.
    Varattomille ei ole mitään palveluja, kokkeliväelle niitä riittää.

    Äänestä

  • Jos tätä palstaa tarkoitit, minä en ainakaan muusta syystä laittanut sitä viestiä tänne paitsi että kun se katosi niin taisin kymmenisen kertaa puolustaa sananvapautta tantta-tyypin sensuuria vastaan.
    Hampusta en välitä, en ole mitään poltettavaa maistanutkaan, enkä usko että sen käyttö lisääntyisi vaikka se laillistettaisiin koska se haisee niin helekutin pahalle.

    Äänestä

Siinä ohimennessä laskin kulkijat.

Äänestä

jyväskylän kannalta vähän myöhäinen aika tuolla marssilla kun potentiaaliset marssijat on jo lomilla eli muissa kaupungeissa töissä ja etelässä auringossa - rahatilanteista riippuen

Äänestä

mitäs noista. enempi en ymmärtänyt niitä mitkä meni varastaan olutta lidlistä. miksi juuri halvimmasta kaupasta, eikä kalleimmasta ? eikö vähävaraisen luulisi vastustavan parempiosaisten kauppoja ? taisi olla itse hyväosaisia ne marssijat. köyhistely taitaa olla vaihteeksi taas muotia ?

Äänestä
  • Samoja molemmissa marsseissa.
    Yliopistolta tulevat. Paremmista perheistä.
    Lidliä sopii vastustaa koska se on liian halpa.

    -Paitsi se puolikas joka lähtee marssimaan hampun puolesta ihan huvin vuoksi vaikkeivat hamppua käytäkään.

    Eiköhän tämän kokoisessa ja ikärakenteisessa kaupungeissa ole pakostikin päälle 10000 hampun polttelijaa. Epäilen että peräti päälle 25000 voisi olla.
    Kaikki muutkin on sitä joskus kerran pari kokeilleet. Tupakoitsijoiksikin lasketaan vain ne jotka päivittäin polttavat joten tilastoissa tuskin hampun polttajiksi lasketa niitä jotka kerran viikossa polttavat kuten ei tupakoitsijoiksikaan kerran viikossa polttavia lasketa. Itse kyllä laskisin kaikki mukaan jotka kuukauden sisään ovat polttaneet molemmissa tilastoissa. Näin ei tehdä, tilastot vielä tehdään kyselemällä eikä mistään todellisesta luvusta.
    Hampun polttelijoiden määrä lienee todellisuudessa suunnilleen sama kuin tupakoitsijoiden määrän sanotaan olevan ja tupakoitsijoita lienee reilusti yli puolet väestöstä.

    Äänestä

Taitaa huumeet kiinnostaa kun kerran katsomassa olit.
Ottivatkohan kuvat ylös krp:lle kaupungin kameroista kun marssivat kerran kaupungilla ?
Siellä voit sinäkin olla kuvassa, wannabe.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Havainnoitsija kirjoitti:

Olipas paljon hamppumarssijoita Kauppakadulla, ehkä n. 30-40. Marssilauluna oli rap. Yleisöäkin riitti, koska samanaikaisesti Forumin portailla soitettiin pelimannimusiikkia. Irtosiko nyt hamppu huumeista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu