Muutamia vuosia sitten Eu laki määräsi suoratoistopalveluiden tarjonnasta 3 osa oltava eurooppalaista. Väitän tämän pilanneen osittain ulkomaisten suoratoistopalveluiden tarjonnan maassamme.
Esimerkkinä käytän parhaiten tuntemaani Netflixiä. Väitän, että laadukasta eurooppalaista sisältöä olisi Netflixissä paljon ilman EU määräystäkin. Laadukkaan sisällön ohella taas on älyttömästi ei laadukasta höttöä, koska sitä on pakko olla, jotta vähintään 3 osa täyttyy. Tämän johdosta Suomessa ei löydy moniakaan laadukkaita Pohjois-Amerikkalaisia (USA, Kanada...) ja monien muiden maiden sarjoja, mitä esimerkiksi Kanadan ja Jenkkien Netflixissä on. Yhtäkaikki. Netflixin kuten muidenkin suoratoistopalveluiden tarjonta olisi laadukkaampaa, jos tätä EU kiintiötä ei olisi. Ei ole pakko ostaa vain jotain näytille, koska laki pakottaa. Siksi myöskään Netflix ei voi kasvattaa nimikkeiden määrä mielin määrin Suomessa, koska silloin pitää huolehtia myös 3 eurooppalaista osa kiintiöstä ja pakko ostaa enemmän sarjoja ja leffoja kuin olisi halua ja kannattavaa. Väitän vielä tämäm olevan syy Netflixin suppeuteen vs monet ulkomaat. Toki Netflixissä on eniten sisältöä Suomessa. Disney plussassakin vain murto-osa.
EU pilasi suoratoistopalvelut
Anonyymi
1
158
Vastaukset
- Anonyymi
Tästä syystä Hulu palveluakaan ei ole tuotu eurooppaan. Ei voi tuoda sellaisenaan, koska laki kieltää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637