Oon miettyny, että omani sisäkissat, 4v ja 3,5v ovat nyt n puoli vuotta olleet raakasapuskoissa ja ovat mielestäni terveempiä, vilkkaampia, solakampia, kuin entisen ruokavalion aikaan.
Poroa, kanaa, kalaa, siansydäntä ja äitin aamupalakupista kaurapuuroa kera mustikoiden ja maitorahkan.
Kuivaruokaa hyppysellinen kippoon illalla. (tää on neuroottinen hyppysellinen)
Alussa tilailin lemmikkieläinkaupoista kaikkea mahdollista ns parasta sapuskaa kissoilleni. Joskus joku ruoka maittoi, usein ei ja jätettä tuli paljon. Tuoteselosteita seuratessa huomasin, että en kyllä itekkään söisi ruokaa, jossa on lisätty sitä ja tätä, sekä säilöntäaineet päälle.
Ois hienoa saada kissaihmisten kommentteja täällä ja keskusteluakin aiheesta.
Sairastuuko kissa prosessoidulla ruualla?
2
313
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmisten lemmikkieläimistä ainakin koira, kissa ja käärme tarvitsevat eläinperäistä ruokaa elääkseen. Tämän asian lemmikkien ruokateollisuus on hyvinkin tiedostanut ja markkinat ovat valtavat.
Eettisesti ajateltuna on ihan hailee, syökö kissasi Latzia, Purinaa, Brittiä, Felineportaa tms, vai syökö lähikaupasta ostettua raakaa lihaa. Toisesta saa ravinteita liikaa, toisesta liian vähän - niin kertovat viisauden kaikkitietävät lähteet.
Markkinajuttujen mielestä huonoin mahdollinen tilanne on kissa tai koira, joka elää koko elämänkaarensa ilman sairauksia.- Anonyymi
Totta tämä. Maalaisjärjen käyttö on kissojen hoidossa yllättävän harvinaista. Lemmikkien ruoka on kavalaa bisnestä. Kavalaa Symbioosia eläinlääkärien kanssa. Rahat pois, niin se on kummallakin, eikä mikään ole rahakkaampi ellin potilaana, kuin väärin ruokittu kissa.
Väärin ruokittu = teollinen ylivitaminoitu mössö. Lisätty ties mitä skeidaa ja höystönä ne tauriinit, sun muut lisukkeet, kuten vaikka porkkana ja herne.
Tuotetaan halpaa paskaa.
Ei niin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671232- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että336701- 51661
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116646- 51638
- 101625
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574