Sairastuuko kissa prosessoidulla ruualla?

Anonyymi

Oon miettyny, että omani sisäkissat, 4v ja 3,5v ovat nyt n puoli vuotta olleet raakasapuskoissa ja ovat mielestäni terveempiä, vilkkaampia, solakampia, kuin entisen ruokavalion aikaan.
Poroa, kanaa, kalaa, siansydäntä ja äitin aamupalakupista kaurapuuroa kera mustikoiden ja maitorahkan.

Kuivaruokaa hyppysellinen kippoon illalla. (tää on neuroottinen hyppysellinen)

Alussa tilailin lemmikkieläinkaupoista kaikkea mahdollista ns parasta sapuskaa kissoilleni. Joskus joku ruoka maittoi, usein ei ja jätettä tuli paljon. Tuoteselosteita seuratessa huomasin, että en kyllä itekkään söisi ruokaa, jossa on lisätty sitä ja tätä, sekä säilöntäaineet päälle.

Ois hienoa saada kissaihmisten kommentteja täällä ja keskusteluakin aiheesta.

2

317

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmisten lemmikkieläimistä ainakin koira, kissa ja käärme tarvitsevat eläinperäistä ruokaa elääkseen. Tämän asian lemmikkien ruokateollisuus on hyvinkin tiedostanut ja markkinat ovat valtavat.
      Eettisesti ajateltuna on ihan hailee, syökö kissasi Latzia, Purinaa, Brittiä, Felineportaa tms, vai syökö lähikaupasta ostettua raakaa lihaa. Toisesta saa ravinteita liikaa, toisesta liian vähän - niin kertovat viisauden kaikkitietävät lähteet.
      Markkinajuttujen mielestä huonoin mahdollinen tilanne on kissa tai koira, joka elää koko elämänkaarensa ilman sairauksia.

      • Anonyymi

        Totta tämä. Maalaisjärjen käyttö on kissojen hoidossa yllättävän harvinaista. Lemmikkien ruoka on kavalaa bisnestä. Kavalaa Symbioosia eläinlääkärien kanssa. Rahat pois, niin se on kummallakin, eikä mikään ole rahakkaampi ellin potilaana, kuin väärin ruokittu kissa.
        Väärin ruokittu = teollinen ylivitaminoitu mössö. Lisätty ties mitä skeidaa ja höystönä ne tauriinit, sun muut lisukkeet, kuten vaikka porkkana ja herne.
        Tuotetaan halpaa paskaa.
        Ei niin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2037
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      850
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      766
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      43
      682
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      43
      661
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      624
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      606
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      564
    9. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      546
    10. 48
      541
    Aihe