Eilen Saarikko jakeli rahaa vähän kaikille ja tänään Vasemmistoliiton Sarkkinen on nostamassa lapsilisiä. Kuka keksii seuraavan jakokohteen, rahaa on kuin roskaa.
Todellisuudessa lapsilisistä pitäisi luopua. Miksi pitää jakaa rahaa Turkulaiselle Kansanedustaja Lääkäri pariskunnan ta Helsinkiläiselle Ministeri Yritysjohtaja pariskunnan lapsille. Olisi viisasta luopua lapsilisiä ja kompensoida lapsilisien menetys vähävaraisimmille perheille, vaikka alentamalla työn verotusta.
Toinen kummallisuus on asumistuki, mitä ihmettä. Jokaisen pitäisi maksaa omat asumisensa.
Todellisuudessa lapsilisistä pitäisi luopua. Miksi pitää jakaa rahaa Turkulaiselle Kansanedustaja Lääkäri pariskunnan ta Helsinkiläiselle Ministeri Yritysjohtaja pariskunnan lapsille. Olisi viisasta luopua lapsilisiä ja kompensoida lapsilisien menetys vähävaraisimmille perheille, vaikka alentamalla työn verotusta.
Toinen kummallisuus on asumistuki, mitä ihmettä. Jokaisen pitäisi maksaa omat asumisensa.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Kaikki ei ymmärrä että voisi tehdä työtä ja vaikka ostaa oman asunnon niillä rahoilla. Asumistuki pitäisi lopettaa ja kun sairaalaa ei olisi purettu niin näille tyhaluttomille voisi osoittaa petipaikan potilastornista. Poliisiaseman olisi voinut siirtää sairaalan ala-aulaan niin ei olisi pitkä matkata putkaan. Nyt ne työllistää poliisia ympäri kaupunkia.
Harakka antaa tankkaajille tilille rahaa ja Rinne lupasi vappusatasen.
Kun varsinkin tämä Hallitus on jaellut miljardeja euroja ulkomaille vailla mitään järkeä niin kohta ollaan tilanteessa et menoja pitää leikata.
Valituskuoro valittaa, olisitte Puolangan pessimistelle sopivaa täyteohjelmaa. Hallitus paras kautta aikojen!
Paskin ikinä. Eikö jo suomalaisten tilanne kerro sen.
Orpo+jo+väläytti+mitä+tuleman+pitää+seuraavien+vaalien+jälkeen.
irtisanomisten+helpottaminen,+ulkomaisen+työvoiman+käyttö,+työttömyyskorvausten+leikkaaminen,+verohelpotukset+josta+hyötyvät+eniten+rikkaat(+1%+helpotusta+on+ihan+eri+asia+kun+palkka+on+2000€+tai+20000€+/kk++toinen+maksaa+13%+veroa+ja+toinen+40%)
Persut+lähtevät+mukaan+kiljuen+Orpon+hallitukseen+apupuolueeksi,,,ja+se+siitä+oikeuden+mukaisesta+yhteiskunnasta.
Vasemmistoliittokin hyväksyy Orpon tavoitteet jos vastineeksi saadaan ilmastotekoja.
Järkevien päätösten teko on hankalaa kun ay-liike hyppii pöydillä. Lapsilisät on tulonsiirto hyvätuloisille, pienituloiset ei siitä hyödy. Nämäkin miljardit voitaisiin kohdentaa niille jotka sitä oikeasti tarvitsee. Ongelmana on se kun lapsilisien hyvyyttä on ylistetty iät ja ajat niin sen tunnustaminen että ei se välttämättä hyvä olekaan on vaikeaa.
Ensimmäinen+asia+josta+Kokoomuksen+pitää+leikata+on+Ay-jäsenmaksun+verovähennys.+Yhteiskunta+maksaa+näiden+Ay-pamppujen+hulppeat+palkat,+keskiarvo+siellä+15,000+kk+korvilla.+Työntekijöiden+pitää+itse+ottaa+vastuu+omien+edunvalvojiensa+elättämisestä.
Uusi+yhteiskunnan+elättien+tapaus+on+kun+Kunta-ala+sopi+työnantajiensa+kanssa+sopimuksen+jossa+se+saa+5%+palkka-ankkurina+pidetyn+vientialan+päälle.+Tästähän+herrat+suuttui.+On+ne+ahnetta+porukkaa.
Saadaan seuraavaksi oikeistohallitus joka ajaa meidän varakkaampien etuja. Ay-liike pitää saada nujerrettua, joka nostelee näitä duunareiden palkkoja, siten heikentää kilpailukykyä.
Kun saadaan ansiosidonnaisen korvaukset alemmas ja korvauksen maksu pariin kuukauteen alkaa työkin kelpaamaan. Suomeen on tulossa ulkomaista työvoimaa jotka tekevät saman työn puoleen hintaan. Veroja saamme alemmas jos leikkaamme rajusti terveydenhoitomenoja. Meillä on yksityistä terveydenhoitoa saatavilla, miksi sitä pitää yhteiskunnalla maksattaa.
Asumisen tukemiseen menee miljardeja sekin saisi lopettaa, itse en näitä etuja ole koskaan käyttänyt. Verot saataisiin helposti puoleen, jos seuraava hallitus olisi rohkea.
Hyvätuloisten etujen leikkaaminen on pienituloisten etu. Ay-jäsenmaksun verovähennyksen poisto, lapsilistä luopuminen ja niiden kompensointi vain pienituloisille.
Ei tällä ay-liikkeellä ole nykyään muuta kuin hyvätuloisten syöttöporsaitten etujen vaaliminen. Ei näitä pätkääkään kiinnosta jos jollain alalla on niin kehnot palkat että pitää kehitysmaista orjia hakea. Vähän ajan päästä nämä orjaksi tuodutkin huomaa että palkka on niin kehno että tukien varassa elämällä saa saman, eikä tarvitse tehdä työtä.
Semmoisia ketkuja nämä on.
Ketjuhan pyörii jos ansiosidonnainen on kattava. Jotta saadaan kilpailukykyä palkat on saatava alemmas kuten Virossa. Palkkoja ei muuten voi laskea kun AY-liike nujerretaan ja ansiosidonnainen alas. Duunarikin pärjää jos verotusta saadaan alas roimasti. Verotusta voidaan laskea jos yhteiskunnan palveluita ajetaan alas.
Kaikki tämä toteutuu kun saadaan oikeistohallitus Kokoomus-Perussuomalaiset- Ruotsalaiset ja Kristilliset.
Ay-liikettä ei tarvitse nujertaa mutta valtion menoista saa helposti leikattua täysiä turhuuksia miljarditolkulla.
Ay-liikettä ei olla nujertamassa vaan tehdään oikeudenmukaisia ratkaisuja. Paha ongelma on että kansan valitsema eduskunta ei tee itsenäisiä ratkaisuja vaan päätökset on enemmän tai vähemmän etujärjestöjen sanelemia.
Onhan selvyys että ay-liike on jarruna jos lähdetään alentamaan palkkatasoa. Nythän ei voi alentaa palkkatasoa siksikään kun ansiosidonnaista ei ole pystytty leikkaamaan tai jopa lopettamaan, siinäkin AY on jarruna.
Kun saadaan palkat alas ja ulkomaista työvoimaa alkaa talous nousta. Verotus saadaan alas kun leikataan terveydenhoitoa ja kaikenlaisille tukijaisilla ankara kontrolli.
Amerikka on vauras maa ja alhaiset verot, polttoaineilla ei liioin veroja. Ihminen siellä pitää itse itsestään huolen eikä yhteiskunta. Siellä on terve meininki ei asumista eikä muitakaan tukia ole.
Tähän päästään vain kun vaihdetaan oikeistovoimat valtaan, saadaan velat alas, ja sohvalla makoilijat työhön.
"Neljän miljardin hirmuiset leikkaukset edessä – silti kokoomukselle irvaillaan hitaudesta
Kokoomus haluaa tasapainottaa talouden vuoteen 2030 mennessä. Hallituspuolueilla on mahdollisuus argumentoida, että kokoomus ei ole niitä paavillisempi."
Orpo on aikonut pistää leikkuut käyntiin heti kun pääsee hallitukseen. Minustakin on hyvä että joutilaan laitetaan töihin. Se on vielä arvoitus alkavatko Perussuomalaiset leikkaamaan muusta kuin maahanmuutosta.
Elä unta nää.
USA:lla on ihan tautisesti velkaa
Muut jakelee rahaa ja SDP nostaa bensan hintaa.
Kun nyt Perussuomalaiset pääsevät hallitukseen polttoaineveroa lasketaan, eikun nostetaan.
https://www.is.fi/autot/art-2000001270438.html?fbclid=IwAR2VW3Ma3A-myLcxHFru79md4a0yMIsSbfi515HbcJKk-CiRgVCbrRHhtSw
Puhut Soinin Sinisistä, kyseessä on eri puolue. Tosin Perussuomalausetkin on Polttoaineen hinnasta vastuussa yhtä paljon kuin Hallitus. Ano Turtiaisen on ainoa kansanedustaja joka voi hyvällä omatunnolla todeta olevansa syytön.
Kyseessä+oli+silloin+Perussuomalaisten+hallituksessa+olo+jossa+oli.+Soini,+Turtiaine+ym+ovat+Perussuomalaisten++äänillä+menneet+hillotolpalle.
Toivonkin+että+nykyisetkin+Persut+pääsisivät+hallitusvastuuseen,+ihmisilläkin+avautuisi+silmät.++Helppo+on+oppositiossa+luvata++mutta+toteuttaminen+on+toista.
Mietitäämpä++viime+hallitusta.+Lähdettiin+rinta+rottingilla+laittamaan+Suomea+nousuun.
Sipilä+ajoi+Kepun+kaaokseen+kannatus+putosi+7%++ja+Kepun+lannatus+oli++hallitukseen+lähtiessä+26%+nyt+se+on+12,5%.
Persut+hajosi,+puolueen+kerma+(ministerit)++joutuivat++kortistoon.
Kaikki Ministerit oli Sinisistä.
Olen tässä tuijottanut tilini saldoa että milloin tipahtaa tilille vappusatanen tai useampi tai autoilijana Harakan lupaama korvaus.
Juurikin nämä tuet ja korvaukset on pilanneet suomalaisen yhteiskunnan, jotka pitäisi poistaa.
Olin nuori 60 luvulla ei ollut työttömyyskorvauksia eikä asumistukija. Silloin oli yhteiskunta terve, osa kouluttautu joilla siihen oli taloudellisesti mahdollisuus. Työtä oli pakko etsiä, jos ei läheltä löytynyt osa meni Ruotsiin toiset eteläsuomeen, niinäkin oli paljon jotka ei jaksaneet.
Muistan kun tuli työttömyyskorvaukset porukka alkoi jäädä kotiin, ja saatiin kylälle ensimmäinen kaljabaari.
Sillä kannatan Orpon ja oikeiston linjaa että saataisiin terveet joutilaat töihin, ja tukijaiset pois.
Kyllä työttömyys korvaus oli 60 luvulla , nyt puhut lööperiä .Yleisestä rahakorvauksesta säädettiin Suomessa 1950- ja 1960-lukujen vaihteessa, mutta senkin jälkeen työttömyyden hoidossa nojattiin mieluummin työllistämistöiden järjestämiseen. Työttömiä työllistettiin siirtotyömaille, jotka olivat usein tietyömaita. Hätäaputöitä järjestivät niin kunnat kuin valtio. Että saatiin sitä korvausta .
Jos oli jotakin korvauksi ei niillä kukaan elänyt. Eihän muuten olisi ollut niin valtavaa muuttoliikettä esim Ruotsiin. Kyllä silloinkin olisi kelvannut kalastekka ja metsästellä päivärahalla, jos sillä olisi pärjännyt edes sillä elintasolla.
Oaljon on muuttunut luulen että silloin sairastettiin palkattomalla ja sairaille lapsille piti kustantaa itse hoitaja tai ottaa rokulia.
Elikkä ei ihme jos valtiontalous alkaa nykyisin sakata.
Ei ole pienitäkään hinkua palata 60 luvulle, nimittäin siitäkin ajasta on kokemusta.
Kyllä, se oli typerää aikaa, ryssien kumartelua, yks tv kanava, paskapolitiikkaa joka mutkassa, pieru ja tupakansavu kärysi kaikkialla.
Työnantaja maksoi palkan sairas ajalta ,samalla lailla kuin nykyään.
Kokemusta on minullakin, ja sopii hyvin palaaminen 60 luvulle. Minulle sopii että meistä jokainen huolehtii itsestään, eikä ulkoista sitä yhteiskunnalle. Pärjättävä oli silloinkin vaikka korvauksia ja tukija tullut miltään suunnalta.
Nyt itketään joka suunnasta valtion veloista mutta velkaantuminen tasaantuu kun siirrytään menneeseen aikaan. Siksi tervehdinkin ilolla kun Orpo lupasi äsken puheissaan satsata koulutukseen ,pudottaa veroja miljardilla, ja leikata ansiosidonnaista ja työmarkkinat panna järjestykseen, tuomalla käyttöön paikallisen sopimisen.
Tässä on jo yhtälö jossa palataan jo kauas taakseppäin, jos veroja leikataan 1000 miljoonaa ja satsataan koulutukseen jostakin pitää leikata ja rutosti, sillähän Suomi nousee.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/mt-porvaripuolueiden-kannattajat-vahentaisivat-valtion-velkaantumista-karsimalla-hyvinvointipalveluja/8023234#gs.2t3ux4
Hyvinvointipalveluista voi hyvinkin leikata. Mitä kaikkea kuuluu hyvinvointipalveluihin?
Elä unta näe, että Orpo satsaa koulutukseen. Olet ilmeisesti unohtanut edellisen hallituskauden!
Kyllä seuraavassa hallituksessa alkaa tapahtumaan. Purrakin on valmis käymään duunarin kimppuun, ja saamaan Suomen nousuun.
"Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra on valmis tekemään työmarkkinauudistuksia ja leikkaamaan julkisia menoja. Näin Purra kertoi Iltalehdelle viime elokuussa matkustaessaan junalla Seinäjoelle, missä hänet äänestettiin ja kukitettiin puoluekokouksessa puheenjohtajaksi.
Purrasta tulisi siis valtiovarainministeri, koska perussuomalaiset on vaaleissa todennäköisesti suurempi puolue kuin keskusta."
Lainaus IS