Auttakaa Olympus mju II kanssa!

Anonyymi

Tosiaan, mulla on ollut vuoden käytössä mummuni vanha Olympus mju II, joka on toiminut moitteettomasti ja olen monet filmikuvat sillä ottanut. Nyt kuitenkin filmirullani oli kahta kuvaa vaille täynnä, kunnes yht'äkkiä kaverini aikoessa ottaa kuvaa, kamera alkoi vilkuttaa E-merkkiä eikä ottanut kuvaa. Koitin vaihtaa patterit, mikä ei auttanut. Tarkastelin kameraa lähempää ja uskoisin, että kamera on jossain vaiheessa tippunut tms. koska linssi ei mielestäni aukea kunnolla. Koitin pelastaa filmirullani ja kelata sen (ei ollut kelannut valmiiksi koska filmirulla ei ollut täynnä) , ja kamera kyllä surisee ja näytölle ilmestyy 0, mutta filmirulla ei ollut kelannut ja E-merkki tulee pian takaisin. Onko mitään enää tehtävissä? Haluaisin todella kovasti saada edes filmirullan pelastettua, sen verran tärkeitä kuvia siellä:(. Vai olisiko mahdollista, ettei kamera olekaan rikki vaan en vain osaa käyttää sitä? Onko jotain liikkeitä, jotka huoltaisivat filmikameroita? Olen todella kiitollinen jo nyt kaikista vastauksista:).

8

464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on rikki, koska se on olympus.

    • Anonyymi

      Osta Samsung Galaxy s22 ultra niin ei tarvitse pohtia tuollaisia.

      • Anonyymi

        Yksikään normaali valokuvausta harrastava aikuinen ihminen ei taatusti osta lelukameraa valokuvausta varten.

        Sinunlaisesi lapselliset ja köyhät kakarat ovat eri asia, koska sinulla ja muilla typerillä kavereillasi ei ole varaa oikean kameran ja oikeiden objektiivien ostamiseen.


      • Anonyymi

        Ei tarvitse olla samsung. Mikä tahansa kännykkä joka on vähemmän kuin 10 vuotta vanha, hakkaa laadussa ja kätevyydessä nuo museoromppeet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei tarvitse olla samsung. Mikä tahansa kännykkä joka on vähemmän kuin 10 vuotta vanha, hakkaa laadussa ja kätevyydessä nuo museoromppeet.

        Sinä olet kyllä niin tietämätön ja ymmärtämätön idiootti, että olet aivan varmasti holhouksen alainen.


    • Anonyymi

      Filmin saat pelastettua menemällä kameran kanssa aivan pimeään tilaan (esim. vessaan). Sitten pimeässä avaat kannen ja vedät rullan pois kameran puolalta ja kelailet käsin rullaamalla sen filmin kasettiin sisälle.

      • Anonyymi

        Juuri näin. Varmista tilan pimeys oleskelemalla siellä muutama minuutti jotta silmät tottuvat hämärään. Jos pimeys ei ole täydellinen voi kameran aukaista ja filmin kelata kasettiin jonkun valoa läpäisemättömän peiton alla, siis pimeyden apuna, ei auringonvalossa. Aikonaan myytiin pimennyspusseja tuohon tarkoitukseen, mutta lienee historiaa.

        Kameran korjauttaminen saattaa olla hankalaa nykyaikana. Kysele huoltofirmoista, mutta luultavasti saat toimivan käytetyn halvemmalla kuin mitä korjauttaminen tulisi maksamaan. Mitään laatuun perustuvaa järkeä hommassa ei tietenkään ole, mutta ei kaiken tarvitse olla järkevää.


    • Anonyymi

      Mju ii objektiivi ei tule kantta avattaessa ulos. Kamera tuuttaa objektiivin ulos ja tarkentaa vasta kuvaa otettaessa. Mistä sivutuotteena julma laukaisuviive. Näin ainakin oma yksilöni.

      Ei näitä kannata korjata, Jo pelkkä vianhaku kustantaa enemmän kuin kameran arvo. Käytettyä hakuu... tosin ei siinäkään kauheasti mieltä. Ennemmin rahat käytettyyn digikameraan. Jos kuvaformaatiksi riittää kymppikuva, niin siihen laatuun pystyy mikä vaan vehje.

      BTW yksi mahdollinen vika on, että filmi on lähtenyt irti kasetin puolelta. Kuvia ei enää saa otettua eikä filmiä kelattua takaisin kasettiin. Irronnut filmi pitäisi pilkkupimeässä saada pyöriteltyä pois kameran ottokelalta ja tungettua alkup. tai muuhun valotiiviiseen purkkiin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe