Vai oikein erikoistalousalueita

Anonyymi

Osoittaa, miten tukijussien kuningatar on erkaantunut todellisuudesta. Nettomaksajalle ei maataloustuilla elävät alueet sanele veropolitiikkaa.

24

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kertoili hesalainen -23 000e/percapita tuotto-arvollaan.

      • Anonyymi

        Ja luvut otettu mistä? Uusimaa tuottaa kolmanneksen BKT:sta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja luvut otettu mistä? Uusimaa tuottaa kolmanneksen BKT:sta.

        Matut tuottaa vain kuluja, mutta toki asuntosijoittelijat ja kauppiaat rikastuu niiden kulutuksesta.


    • Anonyymi

      Saarikko on päättäjä!

      • Anonyymi

        Läskivuori, lypsyjakkarakin täytyy olla erikoisleveä ja erikoisvahva, paino täytyy mitata teollisuusvaa'alla.


      • Anonyymi

        Ainakin toistaiseksi.


    • Anonyymi

      Lehmät on älykkäämpiä kuin äänestäjänsä

      • Anonyymi

        Saarikko on siitä huolimatta asioista päättävä. Sinä et ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saarikko on siitä huolimatta asioista päättävä. Sinä et ole.

        Onneksi ura ministerinä jää lyhyeksi, kepuleille koittaa pitkä aika oppositiossa :D


    • Anonyymi

      Ääliöiden edustajat ovat matkalla oppositioon.
      Heja Kepu ja maataloustuet

      • Anonyymi

        Saarikko on päättäjä. Sinä et ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saarikko on päättäjä. Sinä et ole.

        Sinä olet papukaija, saarikkoakin tyhmempi.


    • Anonyymi

      Saatikka on lypsäjä, ei tee muuta kuin aloitteita roskasakin eteen..

      • Anonyymi

        So. Saarikko


      • Anonyymi

        "Saatikka".... jäljet johtaa sylttytehtaalle...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Saatikka".... jäljet johtaa sylttytehtaalle...

        Kaikki mikä liittyy kepuleihin on sylttyttehdasta, mtk, nuorisosäätiö, tukijullit...


    • Anonyymi

      Saarikko on päättäjä.

    • Anonyymi

      Se on kuntapäättäjien asia pitää kunta elinvoimaisena, esimerkkejä löytyy miten onnistutaan. Valtiokin voi toimia ettei keskitä kaikkea vain muutamaan suurimpaan kaupunkiin, pitää tiet kunnossa, palvelut saatavilla jne, mutta ei mitään lisää tukia yrittelijöille, kepulit ja muut tyhmät tytöt lahjoitaneet jo kymmeniä miljardeja koronatukina täysin tarpeettomasti.

      • Anonyymi

        Onhan ne pitäneetkin. Ongelma on siinä ettei 'maailman puhtainta ruokaa' syönyt enää siitä. Köyhä geenipooli yhdistettynä huonoon ravintoon ja geneettiseenpullonkaulaan johtaa lopulta alueen väestön sukupuuttoon. Kun katsoo täällä Kainuussa Pohjanmaan sellukattiloiden ja Satakunnan jalostamoiden raaka-aine varastosss kepun sydänmailla menos, niin pahalta näyttää. Kepulithan halusivat Pohojanmaasta täysin maatalousvaltaisen, joten kohta tuloo. Pietarsaaren sellukattilaan sekä Kokkolan ja Satakunnan jalostamoihin raaka-aineita toimittava Kainuu autioituu nykyisellä menolla sadan vuoden kuluttua.


    • Anonyymi

      Jokos sitä on rehuntekua kukaa alottannu tänä suvna vielöää?

    • Anonyymi

      Saarikko on onneksi päättävässä asemassa.

      • Anonyymi

        Totta, päättää ministeriuransa pian!


    • Anonyymi

      Tuo on kepulointia ja veronkierron edistämistä.

      Jokainen tajuaa, että jos verokohtelu olisi erilaista eri maakunnissa, niin esimerkiksi suuria eläkkeitä saavien kannattaisi ostaa joku hikinen 10.000e yksiö jostain kehitysaluemaakunnasta ja muuttaa sinne kirjoille. Kepulainen kunta saisi verotuloja ja ökyeläkeläinen säästäisi veroissa ja jatkaisi tietenkin todellisuudessa elämäänsä sivistyksen parissa.

      Käytännössä verokohtelu on jo nyt erilaista, koska esimerkiksi helsinkiläisen veroäyri on 18 %-yksikköä, josta 2 %-yksikköä menee muiden, etupäässä kehitysaluekuntien menojen kattamiseen. Helsinki maksaa kunnallisverojen tasausjäjrestelmän kautta 300 miljoonaa muiden menoja. Valtion verotuksessa tietenkin vielä paljon enemmän.

      • Anonyymi

        Päinvastoin, hesa ei kustanna lähellekään mitä nuori tullut maksamaan ennen kuin muuttanut hesaan, hesan pitäisi kustantaa lähes kaikki kuntien kulut vanhustenhoidosta lähtien kun vievät veronmaksajat. Suurin ongelma tietenkin maaseudulla ettei tukijullit maksa ollenkaan veroa, mutta käyttävät enemmän kuin mikään muu ryhmä verorahoja.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      127
      5725
    2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      396
      2539
    3. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      134
      2457
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      5
      2053
    5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      12
      1253
    6. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      58
      1035
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      8
      1022
    8. Mikä musta tekee

      Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
      Ikävä
      51
      902
    9. Millainen on

      Ihanne kumppani
      Ikävä
      76
      815
    10. Temusta tilaamiseen tulee muutos

      Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
      Maailman menoa
      101
      805
    Aihe