Tuon ohjelman Ahvenanmaa jaksossa se sanottiin lyhyesti miten ahvenamaalaiset suhtautuvat Suomeen:Kulttuuri Ruotsista,rahat Suomesta.
Tervo & Halme tosisuomalaisuutta etsimässä
Anonyymi
6555
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Näin on
Melkoista mieleskelyä nuoleskelua tuossa Tervon ja Halmeen ohjelmassa on ei kerrota mitään totuutta vaan mielistellään ruotsalaisia.
Esimerkiksi pakkoruotsi on Suomen koulussa, mutta Ahvenanmaan kouluissa ei ole pakkoa opiskella Suomea.
Kuningaskunnalla on erilaiset säännöt kuin Tasavallalla.
Jassoo,tuota en tiennytkään.Kun tai JOS siis asioivat Suomessa,heitä täytyy palvella Ruotsin kielellä,typerää!!
Liitykööt sitten vapaasti Ruotsiin niin Suomen ei tarvitsisi heistä enää yhtään välittää,säästettäisiin sekin raha meille Suomealaisille.
Hölmölän hallituksessa on RKP joka pitää omaa kielivähemmistöä ohituskaistalla ja näin Ahvenanmaa saa erityisiä etuja erotellessaan ihmisiä rasistisesti.