Olen tässä ollut muutaman vuoden kiinnostunut ilmailusta ja tuli vastaan purjekoneet. Ja on muutamia kysymyksiä jos on joku ammatilainen täällä. Onko koulutus kallis? Miten pääsisi alkuun? Tarviiko ostaa oma purjekone? ja jos on vinkkejä niin olisi kiva kuulla
Purjekoneet harrastuksena
3
703
Vastaukset
- Anonyymi
Omaa konetta et tarvitse. Liity jäseneksi sinua lähellä olevaan ilmailukerhoon. Missä asut?
Opiskele ensin lupakirjaan tarvittavat teoriat verkkokursseilla. Katso www. Urheiluilmailuopisto.fi
Sitten ilmoittaudu kerhon purjelentokurssille jolla opit lentämään. Kurssin jälkeen saat lupakirjan. Sen jälkeen voit lentää kerhon purjekoneita. Maksat niistä pientä vuokraa.
Onnea hankkeelle.
Peter L
Vanha ilmailun harrastaja. - Anonyymi
Hinnat lupakirjaan vintturikoulutuksessa ehkä jossain 1500 € luokkaa , lentokoneella noin 3000€. (Vintturin vedin hatusta, ainakin Räyskälässä koneella tuo noin 3k€ on hyvin lähellä totuutta). Kaiva noita kouluttajakerhoja (läheltäsi), ja kysy jos ei hintaa netissä ole.
- Anonyymi
Edellä on ollut asiallisia vastauksia, näin se menee.
Ammattilaisia ei purjelentoalalla ole. Koko homma perustuu vapaaehtoistyöhön. Opettajat eivät ota palkkaa, harvoin edes kulukorvauksia. Kulut tulevat hinauskoneiden polttoaineesta ja muista kustannuksista, kaluston kustannuksista ja infran ylläpidosta. 3 000 lekohinauskurssista on tosiaan käypä hinta ja kustannus, katetta siinä ei ole.
Oman koneen voi hankkia muutaman vuoden päästä jos siltä tuntuu, hintahaitari on laaja, 2 500e - 300 000e... pakko ei ole. Sitä ennen tarpeellinen hankinta voisi olla asuntovaunu kentälle, jos kentällä oleilu menee veriin.
Purjelento on elämäntapa, kurssi on sitä varten että saa ensivaikutelman tykkääkö vai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1492489Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637