Mikähän lienee vika,kun "tukehtuu" kaasua painettaessa. Kaasari Solex 32 Picb. Bensaa tulee ja menee, mutta ei kulje, kuin ryyppy päällä. Tyhjäkäynti OK, päästöt tyhjäk. OK, mutta kaasua painettaessa vain "örisee" ja sammuu, ellei löysää kaasua tyhjäkäynnille. Kaasari on 46v. vanha, joten nyk. korjaamot ja asentajat eivät ymmärrä. Ei voi kytkeä mihinkään laitteeseen, joka kertoisi vian. Tarvitsen kokemusperäistä tietoa, tai mahd. ehdotuksia.
Mystistä?
Esa
11956
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onkos sulla kuubelissa tuo kaassari kiinni ? Soleksii on turha poleksii, jotta etippä ittelles uus kaassari jos sillä örinä helepottais. Vuan suattaahan sulla olla kaassari kakkia täynnä tai esmes kiihytyspumpun kalvo puhki, joten kokeile purkaa keksintö atomeiksi ja vaihda tiivisteet ja kalvot sekäpä putsaa huolella. Entäpä onko imuilmavuodot tutkittu sekä virranjakajan ajoitus sekä alipainesäätimen kalvo tarkistettu ja toimivaksi todettu ? Entä bensiinin paine ja kohokammion pinta, onko tarkastettu ?
On!
Allrightythen jos kuplasta on kyse niin pieneen moottoriin ei isoa vikaa mahdu joten suosittelen seuraavaa...
Elikkäs jos ryyppy päällä kulkoo niin silloin bensiiniä ei ole koneistossa tarpeeksi toisinsanoen ilmaa onpi liikaa jotenka seos on laihalla.
Jos sulla on jäteöljyvatkaimessasi kaksireikäkannet kiinni niin tarkastappa vielä ne kumitiivisteet imusarjasta. Samaten kaasuttimen tiiviste sekäpä imusarjojen tiivisteet kansista. Suihkuttelet starttipilottia kyseisiin liitoksiin koneet rötköttäessä tyhjäkäynnillä ja kuuntelet silmä kovana nouseeko kierrokset, jos nousee niin imuilmavuoto löytyi. Ei muuten kannata innostua ruiskimaan eetteriä tolkuttomasti, höyryt käy päähän kuin metrinen halko.
Vinkki numero två ( två on ruottia ja tarkoittaa jotakuinkin suomeksi kaksi ) Omassa paiseessani oli miltei samat oireet jotka johtuivat viallisesta polttoainepumpusta. Bensiiniä näytti tulevan kyllä letkut irrotettuna hyvinkin, joten ei tullut ensimmäiseksi sitä epäiltyä oireilun aiheuttajaksi. Ilmeisesti pumppuvanhus ei kuitenkaan jaksanut kerätä tarvittavaa painetta.
Ei ole kupla. Tuo starttipilottijuttu voisi olla kokeilun arvoinen. Bensaa tulee muuten kaasariin asti kuin Jetin pumpusta. Tuota vuotoa minäkin olen ajatellut. Nykyiset asentajat eivät osaa sanoa mitään, ellei värkkiä voi kytkeä tietsikkaan, joka kertoo missä vika. Surullista, mutta totta!
ollut apuanäistäkään. Kohta ei enää ole muuta kuin takarenkaat mahdolliset, tuntuu että olen tosi tyhmä. Kai se niin on. Tarvitsen uusia vinkkejä, jos joku keksii.
Kokeileppa vielä kaataa varovasti bentsiiniä kaassarin kurkkuun koneen käydessä toverin samanaikaisesti painaessa kaasua. Jos rupiaa ottaa kierroksia paremmin niin kyllä se kaasari sitten on tukossa. Tässäkin kannattaa noudattaa varovaisuutta jotta ei pidä naamaria kaasarin yläpuolella, meinaan jos tulee takapotku niin voipi olla lärvi mustana.
Mikä auto sulla muuten on ?
Auto on Ford Taunus 17M vm. 59
että oikein 17M ;D
enneminkin olen kokenut moista vikaa
ettei käy tyhjäkäyntiä...
no tuo vika kuitenkin kuulostaa siltä
että jos ei käy kuin tyhjäkäyntiä
niin olettaisin että kaasutimen pää suuttimet on
tukossa tai jotain muuta töhnää kanavissa
tarkistappa muutama asia..
1. kohokammion suutin onko tukossa
2. ilman suutin --- " " --- (löytyy yleensä kaasuttimen imupuolelta joissakin malleissa vain pieni reikä suuttimen virkaa hoitamassa)
3. muistaakseni fordin joissakin solekseissa on polttoaine kanavan sisällä kuparinen tappi (hukkuu yleensä pää suutinta avatessa)
jos se on poissa saattaa aiheuttaa ongelmia
en muista onko 59v sä sama kaasutin
jos vika kohdassa 1. ongelma koneelta puuttuu bensa
jos taas 2. kone käy niin rikkaalla että tukehtuu
btw. mikäs mylly siinä on v4 v6 vai suora 4 ?
on 17M.Ns BarokkiTaunus. Aikansa Kölniläinen lippulaiva. Saanut muotonsa ja ulkonäkönsä ilmeisesti -56 mallin Fairlanelta. Näin ainakin olen lukenut. Kone on suora nelönen ja kolmiportainen laatikko. On ollut myös nelivaihteisena ja saatavana oli myös ylivaide, joka voitiin kytkeä kolmilovisen perään.
Tässä kaasarissa ei ole tuollaista tappia.Kone käy ilmeisesti liian laihalla kaasua painettaessa, mutta en tiedä? Saas nähdä. Kai se joskus selviää. Lisää vinkkejä kaipaan. Hulluimmatkin otan huomioon!
En jaksanut lukea noita kaikkia vastauksia... mutta...
Itselläni ilmeni kerran eräässä autossa sama ongelma.
Vika löytyi siitä, että tulpanjohdot (uudet) löivät läpi kipinää pakosarjan metallipintaan.
Aikaisemmat piuhat oli palaneet korpuiksi antaen sytytyskipinän valua pakosarjaan "raskailla" kierroksilla.
Ostin siihen tarvikepiuhat... jotka puolestaan valskasivat jo uutena kumitulpan ja johtimen liitoksesta suoraan pakosarjan metallipintaan. Eli täydellistä kipinää ei päässyt muodostumaan sylinterin sisään.
Tosiaan aikani raavin päätä tuonkin asian kanssa. Oireet oli juuri samat kuin kuvailemasi. Erityisesti kiihdyttäessä ja vääntöä vaativissa suorituksissa ongelma esiintyi pahimmillaan.
tarkistaa tuokin, vaikka tässä tapauksessa epäilen. Kyllä kai se vika löytyy, kun kaiken käyn läpi? Olen alkanut epäillä, että se joka koneen kasasi, laittoi venttiilien ajoituksen pieleen. Ei ole ketjua, vaan on rattailla ja miks`ei voisi olla yhden hampaan heitto?