Mietin vaan, että minkäköhän tyyppiset pääsykokeet mahtaa kätilöksi pyrkiville olla? Pääsykoe kirja on aika kuivahko ja tuntuu, että kaiken maailman ihme termistöä on ihan älyttömästi ym.. Että kannattaako opetella kaikki termit älyttömän hyvin, vai keskittyä tarkastelemaan asiota vaan laajemmin? Niin ja kuinka kauan kokeet kestää? Eli jos jollain on tietoa, niin kiitosh vastauksia. =)
kätilöksi?
mietiskelevä
2267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Pääsykoekirja on tosiaan aika kuivahko ja itse keskityin tarkastelemaan asioita laajemmin ja kuvittelin vastaavani kokeessa hirmuisiin monen sivun essee kysymyksiin,,,mutta toisin kävi..nippelitietoa lähinnä tarvitsin. Koe kesti muistaakseni pari tuntia...mutta hyvinhän siinä kävi ja pääsin sisään.=)
Siis kuuluuko kätilön pääsykokeisiin pääsykoekirja? En oo ikinä kuullutkaan! Mulla on jonakin hakuvaihtoehtona kätilö Pirkanmaan ammattikorkeassa enkä ole valmistautunut mahdollisiin kokeisiin mitenkään. Mikä kirja tämä mahtaa olla, mistä sen saa? Samalla kysyisin sairaanhoitajan ja terveydenhoitajan pääsykokeista? Onko ne Piramkissa millaiset? Kokemuksia? Kuinka vaikea Piramkiin on päästä? Olen todellakin ajatellut tuota hoitoalaa, mutta täällä olevat keskustelut laittoi ajatukset pyöriin :S Onneksi aina on mahdollista kouluttautua ja hakea muillekin aloille! Kiitos mahdollisista vastauksista!!!