Uskomatonta - sidonnaisuusilmoitukset menivät läpi valtuustoossa

Anonyymi

Uskomatonta. Sidonnaisuusilmoitukset menivät läpi valtuustoossa, vaikka niistä ei käy ilmi ketkä kunnan päättäjät ovat kunnan tiloissa vuokralla. Sikäli relevanttia, että päättäjien kunnalle maksama vuokra ei kata edes vastiketta, saati todellista ylläpito- ja päomakulua.

6

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä ihme täällä ihmisiä vaivaa?

    • Anonyymi

      Suurinta osaa ihmisistä vaivaa valtuutettujen ja viranhaltioiden suunnaton röyhkeys ja oman hyvän ajaminen.

      • Anonyymi

        Ei ole todellista valvontaa, mittareita miten työaikansa käyttävät omiin tarkoituksiinsa, voihan näköjään työn ohjaaja valmistua opettajaksi työaikana päiväsaikaan opiskellen, mistä hyvästä sitä palkkaa silloin maksetaan ja mitkä ovat todelliset tulokset oman työnsä osalta jo vuosien ajalta ? Ei mitään vastuuta kun ollaan kuntalaisten pussilla. Virkamiehet pyörii raitilla kuin isommankin firman johtajat itseensä tyytyväisinä kun ketään ei kiinnosta tulokset tai seurata miten nämä työaikansa, josta palkka maksetaan, käyttävät ?!?


      • Anonyymi

        Julkisten asioiden salailu vaivaa ja se herättää kysymyksiä. Päättäjillä ja viranhaltijoilla on päätösvalta, mutta myös velvollisuus olla avoin, se perustuu lakiin. Se vaivaa miksi lakia ei noudateta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Julkisten asioiden salailu vaivaa ja se herättää kysymyksiä. Päättäjillä ja viranhaltijoilla on päätösvalta, mutta myös velvollisuus olla avoin, se perustuu lakiin. Se vaivaa miksi lakia ei noudateta.

        On hallituksessa, valtuustossa salassapito- ja vaitiolovelvollisuutta, salailua, peittelyä, suoranaista valehtelua (koulurakennuksen ilmasta) jopa suljettu lippuäänestys salataan kunnan videokokouksessa perusteella että joku muka voisi nähdä jotain salattua kun tekniikka on sitä luokkaa ettei edes siellä kokouksessa istujia tunnista, aivan absurdi selitys. Näyttäytyykö tämä kansalaisille muka avoimuutena ja läpinäkyvyytenä, kaukana siitä.


    • Anonyymi

      Läpinäkyvää on vain työtätekevän rahapussi....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2191
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      66
      2047
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      389
      1675
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1474
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      925
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe