Järkkärit häviää

Parin vuoden kuluttua kännyköitten kuvanlaatu ohittaa järkkärit, ennustaa sony, joka nyt tekee molempia.
17114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Taitaa olla vaan jotain myyntipuheita. Kai ne nyt järkkäritkin tästä kehittyy sitä mukaa kun vuodet kuluu.

Äänestä

Ei oo ollut järkeä pitää kameraa vuosiin, ihan turhake.

Äänestä

Heh, mikä muka estää järkkäreiden kehityksen, päinvastoin isot objektiivit tuottaa aina paremma kuvan. Vai olisiko mielestäsi avaruusteleskoopitkin parempia kännyköinä :)

Ei silti, tarpeellinen kuvanlaatu saavutettu kännyköissä aikoja sitten, lähes kaiki katsoo niitä vaan silt pikkuruiselta näytöltä, aivan turhaa ottaa kymmenien tai satojen megojen kuvia tai sellaista tarkkuutta 100kb kuvaan mitä ne ovat instassa jne.

Äänestä

Sen on fysiikan lain mukaan mahdotonta:)

Äänestä

Kennon kokohan voi olla vaikka miten iso kännyssä, takakantta riittää, objektiivi tulee olemaan rajoite.

Äänestä

Markettijärkkäri 18-55 vakiozoomilla on automaatiasetuksilla sitä samaa tasoa kuin Iphone 13.
Mutta Objektiivia vaihtamalla ja tutustumalla markettijärkkärin säätömahdollisuuksiin, alkaa kuvista erottua, onko ne otettu puhelimella vai kameralla.

Äänestä
  • Päihittää jo automaattiasetuksilla ja RAW kuvausmoodilla kaikki kännykät mennen tullen:)

    Äänestä

Kännykkää voi monessa hätätilanteessa käyttää taletusvälineenä.
Sen voi tietysti ympätä mikroskooppiin tai tähtikaukopuktkeen, mutta itsessään se on peräti onneton kapine valokuvaukseen.
Hulluinta on se, että kännykkä kuvaajat ei edes osaa käyttää kännykkänsä kameraa ja kaikenkukkuraksi kaikki kuvataan pystyyn.
Jos kännykässä olisi edes fyysinen laukaisija kyljessä vaaka ja pystykuvia varten erikseen niin olisi paljon käyttökelpoisempi.

Äänestä
  • Sepäse kännykällä on niin helppo kuvata pystyyn eikä moni ymmärrä että niitä videoita/kuvia halutaan monesti katsoa myös tietokoneen vaakanäytöltä.. Järkkärillä vaakakuvaus tulee automaattisesti koska ne on suunniteltu sitä ajatellen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sepäse kännykällä on niin helppo kuvata pystyyn eikä moni ymmärrä että niitä videoita/kuvia halutaan monesti katsoa myös tietokoneen vaakanäytöltä.. Järkkärillä vaakakuvaus tulee automaattisesti koska ne on suunniteltu sitä ajatellen.

    Miksi katsoisi edes kännykällä pystysuunnasssa jos kohde vaakasuora tai ottaa maisemakuvaa/videota.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sepäse kännykällä on niin helppo kuvata pystyyn eikä moni ymmärrä että niitä videoita/kuvia halutaan monesti katsoa myös tietokoneen vaakanäytöltä.. Järkkärillä vaakakuvaus tulee automaattisesti koska ne on suunniteltu sitä ajatellen.

    Hauskimmat kotivideot oli taas pystyvideoita ja osa jopa vielä kapeampia kuin kuuluisi, ihmiset kuin tikku-ukkoja.

    Äänestä

Kännyköiden kuvat on järjestäen liiallisella kontrastilla ja värikylläisyydellä.
Kuvat toki näyttää "upeilta" mutta ovat epäluonnollisia.

Auringonpaisteella kännyköiden kuvat on hyviä mutta termistä kohinaa ei pääse pakoon ja siksi iso linssi ja iso kenno on ainoa tie onneen. Muutenhan jättimäiset tähtikaukoputketkinolisi turhia kun kännykällä hoituisi sama.

Äänestä
  • Ja yleensä kuvaamisessa tarvitsee vaihtelevaa polttoväliä kun halutaan esimerkiksi kuvata kohteita kauempaa tai läheltä. Puhelimissa kamera on "kiinteä" eli siinä ei voi tällöin olla kovin suurta zoomausta (paitsi digitaalinen joka huonontaa kuvanlaatua ennestään).

    Äänestä

Eipä sony kunnollisia järkkäreitä ole tehnytkään koska monellako ammattikuvaajalla sellaisen näet.

Äänestä
  • Kyllähän sonylla on kunnon laitteitta, niihin toisin ei monellakaan ole varaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Parin vuoden kuluttua kännyköitten kuvanlaatu ohittaa järkkärit, ennustaa sony, joka nyt tekee molempia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu